ارائه اطلاعات تازه درباره طرح «معامله قرن» توسط داماد ترامپ در کنفرانس ورشو

۱۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۶ کد : ۱۹۸۱۵۷۸ سرخط اخبار

در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا رونمایی از طرح موسوم به معامله قرن را تا بعد از انتخابات زودهنگام صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی به تعویق انداخته، اکنون گفته می‌شود که داماد و مشاور ارشد وی اطلاعات تازه‌ای را درباره این طرح ارائه خواهد کرد.

ارائه اطلاعات تازه درباره طرح «معامله قرن» توسط داماد ترامپ در کنفرانس ورشو
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جارد کوشنر» مشاور ارشد و داماد رئیس‌جمهور آمریکا قرار است هفته آینده در جریان نشست ضد ایرانی «ورشو»، اطلاعاتی را در راستای به‌روزرسانی درباره طرح موسوم به «معامله قرن» ارائه کند.

یک مقام کاخ سفید به خبرنگار شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت که کوشنر در جریان کنفرانسی در لهستان با موضوع غرب آسیا، یک سخنرانی عمومی خواهد داشت و به سوالات درباره طرح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای پایان دادن به مناقشات فلسطین-اسرائیل پاسخ می‌دهد.

به نوشته وبگاه نشریه «آکسیوس» وی هچنین قرار است در نشستی حول مسئله فلسطین به میزبانی «بورگه برنده» وزیر خارجه پیشین نروژ در حاشیه کنفرانس ورشو شرکت کند.

البته قرار نیست که کوشنر در این کنفرانس جزئیاتی درباره مفاد طرح صلح ترامپ موسوم به معامله قرن، ارائه کند اما اطلاعات تازه‌ای را درباره وضعیت این طرح و نحوه رونمایی از آن توسط کاخ سفید طی ماه‌های آینده بیان خواهد کرد.

این در حالی است که ترامپ رونمایی از طرح معامله قرن را به دلیل انحلال کابینه رژیم صهیونیستی و برگزاری انتخابات زودهنگام در فلسطین اشغالی در نیمه آوریل 2019، تا بعد از انتخابات به تعویق انداخته است.

«معامله قرن» یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است اما طرف‌های مختلف درباره جزئیات آن هنوز اختلاف‌نظرهای جدی دارند.

در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود اما مشخص نیست با تعویق طرح، چقدر از آن تغییر کرده یا خواهد کرد. اردن پیشتر به مسئله آوارگان و جایگزینی خاک این کشور بشدت معترض بود.

بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

کلید واژه ها: نشست ورشو


( ۱ )

نظر شما :