بهزاد صابری، مشاور وزیر خارجه: SPV مرحله مقدماتی اجرایی کردن تعهدات ۱+۴ در برجام است

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۹ کد : ۱۹۸۱۴۰۰ سرخط اخبار

مشاور وزیر امور خارجه گفت: اس پی وی یا ساز و کار ویژه مالی هر روزی که ثبت شود و هر زمان که عملیاتی شود، مرحله مقدماتی برای اجرایی کردن تعهدات 1+4 در ازای تداوم اجرای برجام از سوی ایران است.

به گزارش ایسنا، بهزاد صابری، مشاور وزیر امور خارجه در توییتی نوشت: گاه به غلط القا شده که سیاست خارجی ایران منفعل یا واکنشی است. در حالی که اغلب این ایران است که فعالانه دست به اقداماتی (قانونی و مشروع) زده که حساسیت طرف‌های مقابل را برانگیخته و آنها را به واکنش‌های (غیرقانونی) واداشته است.

وی ادامه داد: تعهدات صریح اروپا، چین و روسیه در قبال ایران خیلی فراتر از اس پی وی است. اس پی وی یا ساز و کار ویژه مالی هر روزی که ثبت شود و هر زمان که عملیاتی شود، مرحله مقدماتی برای اجرایی کردن تعهدات آنها در ازای تداوم اجرای برجام از سوی ایران است.

صابری گفت: اس پی وی اروپا اگر ایجاد و سپس عملیاتی شود (که تا همین جا هم تأخیر شده) قرار نیست کارکردش منحصر به اقلام تحریم نشده از سوی آمریکا باشد؛ برعکس، فلسفه تلاش برای ایجاد این کانال (و تنها توجیه ارائه شده برای تاخیرها) مقابله با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا است که در عمل باید دید.

به گزارش ایسنا، حدود ۱۰ ماه از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و ایران و سه کشور اروپایی با همراهی چین و روسیه در تلاشند تا چارچوبی برای منتفع شدن ایران از بخش‌های اقتصادی اجرای برجام به دست آورند.

در یکی دو ماه اخیر مقامات اروپایی و رسانه‌های آنها هر از گاهی از اعلام اس پی وی خبر داده‌اند اما هر بار این اعلام به تأخیر افتاده است.

هفته گذشته برخی مقامات اروپایی از جمله وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که روز دوشنبه (امروز) بعد از جمع‌بندی نتایج در شورای اروپا درباره اس پی وی، این مکانیسم اعلام و ثبت خواهد شد.

کلید واژه ها: سازوکار ویژه اروپایی‌ها برای حفظ برجام


نظر شما :