پاریس راز موافقت اسرائیل با ماندن اسد در قدرت را برملا کرد

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۷ کد : ۱۹۷۸۳۹۳ سرخط اخبار

یک دیپلمات فرانسوی از "موافقت" رژیم صهیونیستی با این گفته روس‌ها که باقی ماندن بشار اسد در قدرت یکی از تضمین‌ها برای خروج همه نیروهای ایرانی از سوریه است، خبر داد. همزمان او از جدیت پاریس در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه در سال ۲۰۲۱ سخن گفت.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه، با پیشروی‌های ارتش سوریه در اکثر جبهه‌ها رایزنی‌های سیاسی میان رهبران کشورهای مختلف افزایش یافته است؛ امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود تماس تلفنی داشت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تلفنی گفت‌وگو کرد.

ماکرون روز شنبه در تماس تلفنی با پوتین نیز گفت‌وگوی طولانی درباره وضعیت سوریه داشت.

یک منبع عالی رتبه فرانسوی به روزنامه الحیاه گفت: تماس تلفنی ماکرون با پوتین در چارچوب تلاش‌ پاریس برای تشکیل جلسه ماه سپتامبر با حضور استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه و کارشناسان مذاکرات آستانه و کارگروه کوچکی در ژنو جهت پیشبرد روند سیاسی بوده است.

این منبع افزود: فرانسوا سنمو، فرستاده جدید رئیس جمهوری فرانسه به سوریه در کنار ماکرون در کاخ ریاست جمهوری حضور دارد و در سفرهای ماکرون به کشورهای مرتبط با بحران سوریه شرکت می‌کند.

این دیپلمات فرانسوی در عین حال گفت: فرانسه از سال ۲۰۱۷ موضع‌گیری خود درباره کناره‌گیری اسد از قدرت را تغییر نداده و تاکید داشته که این مساله پیش‌شرط مذاکرات با دمشق نیست.

وی همچنین تاکید کرد: پاریس مشخصا مسیر سیاسی‌ای را می‌خواهد که بر اجرای قانون اساسی و فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات سال ۲۰۲۱ یعنی سه سال دیگر جهت جلوگیری از انتخاب مجدد اسد متمرکز باشد.

منبع یاد شده ادامه داد: اسرائیل نارضایتی خود از تلاش‌های مسکو برای راضی کردن نیروهای ایرانی جهت عقب‌نشینی از ارتفاعات جولان تا حدود ۸۰ کیلومتر را به پاریس اعلام کرده و این اقدامات را ناکافی دانسته و خواستار خروج نیروهای ایرانی از کل خاک سوریه شده است.

این منبع فرانسوی در پایان گفت: عجیب‌ترین نکته در این موضوع "موافقت" اسرائیل با گفته روس‌ها مبنی بر این است که باقی ماندن بشار اسد در قدرت یکی از تضمین‌ها برای خروج تمامی نیروهای ایرانی از سوریه است.

کلید واژه ها: اسرائیل سوریه بشار اسد


( ۲ )

نظر شما :