رونمایی بلومبرگ از طرح عربی برای مقابله با ایران

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۷۶۷۹۲ سرخط اخبار

فرارو- با خروج آمریکا، دوران برجام تمام شد. اکنون کشور های عربی حوزه خلیج فارس از آمریکا می خواهند در مقابل ایران قدرت نمایی کند.


به گزارش فرارو به نقل از بلومبرگ، خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از توافق هسته ای حمایت گسترده بین المللی جلب نکرد؛ با این حال، سه متحد آمریکا در خاورمیانه - عربستان، امارات و اسرائیل - به گرمی از آن استقبال کردند.

اسرائیل برای مدت طولانی ادعا کرده که برجام، برای منع ایران از تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای کافی نیست و امارات نیز مدعی شده که این توافق به ایران پوششی برای تقویت فعالیت هایش در منطقه داده است. اکنون که آمریکا راهبردی برای مهار ایران طراحی می کند، آن ها ایده های زیادی در ذهن دارند.

به گفته بلومبرگ، عربستان و امارات هرگز با این دیدگاه اوباما که توافق هسته ای باعث "میانه رو شدن" ایران و فعالیت هایش در منطقه می شود، موافق نبودند. بنابراین، آن ها از حملات لفظی ترامپ به ایران و بازگشت تحریم ها خرسند شدند. آن ها از آمریکا می خواهند که هرگونه تلاش کشور های اروپایی برای یافتن راهی جهت ادامه تجارت شرکت هایشان با ایران را ناکام کند.

این در حالی است که بر اساس تحلیل بلومبرگ، گسترش قدرت منطقه ای ایران تا حدود زیادی قبل از امضای برجام صورت گرفته بود و تحریم های جامع بین المللی که در سال های منتهی به امضای برجام وجود داشتند، مانع از حمایت تهران از گرو هایی در کشور های منطقه نشده بود.

بلومبرگ نوشت: " بنابراین، کشور های (عربی حوزه) خیلج (فارس)، توقع ندارند که تحریم ها به تنهایی ماموریت را انجام دهند. آن ها امیدوارند که با توجه به شکست داعش در عراق و سوریه، اکنون واشینگتن یک استراتژی منطقه ای هماهنگ را برای کوچک کردن قدرت ایران رهبری کند. علاوه بر دیگر خواسته ها، آن ها خواستار یک اقدام نظامی محدود و متمرکز برای برعکس کردن برخی دستاورد های ایران هستند. دستاورد هایی که ایران پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، به دست آورده است".

به گفته این رسانه آمریکایی، آن ها از قبل با حوثی های یمن - که به ایران نزدیک هستند- درافتاده اند و اکنون ممکن است امیدوار باشند که در مقابله با رفتار ایران در آب های خلیج فارس هم نقشی ایفا کنند.

بلومبرگ افزود: " آن ها از واشینگتن می خواهند که در مقابله با ایران در عراق، پیشگام شود. اما در همان جا هم، عربستان تمایلش را برای ایفای یک نقش دیپلماتیک، سیاسی و مالی ابراز کرده است. شاید به لحاظ استراتژیکی، مهمترین صحنه حیاتی در هرگونه کارازی (علیه ایران)، سوریه باشد. کشوری که از کشور های خلیجی دور است. آن ها امیدوارند که در آنجا (سوریه)، اسرائیل خطوط قرمزش علیه رفتار ایران را اجرا کند و شرایط را برای نیرو های حزب الله در سوریه و حتی احتمالا در لبنان، دشوار کند".

علاوه بر این، کشور های عربی حوزه خلیج فارس از آمریکا خواهند خواست تا مانع بهره گیری ایران از فروپاشی داعش در غرب عراق و شرق سوریه شود.

بلومبرگ ادامه داد: " کشور های عربی خلیج (فارس) خواهان کار با آمریکا جهت متقاعد کردن ترکیه و روسیه به این مسئله هستند که منافع شان در سوریه توسط یک ایران قوی شده و تهاجی، تامین نمی شود. در غیر این صورت، روسیه ممکن است مانع بزرگی در کاستن از نفوذ ایران در سوریه و بازگرداندن حزب الله به لبنان شود".

بلومبرگ تصریح کرد کشور های عربی خلیج فارس در عین اینکه خواهان یک جنگ تمام عیار با ایران نیستند، اما نشانه هایی وجود دارد این کشور ها و آمریکا ناآرامی در مناطق قومیت نشین ایران را تشویق می کنند.

به گفته بلومبرگ، هدف این کشورها، تغییر رژیم ایران نیست. بلکه آن ها خواهان راه اندازی یک کارزار مهار علیه ایران هستند تا بر این کشور برای تغییر رفتارش فشار بیاورند.

بر اساس این تحلیل، خواسته های کشور های عربی، دشوار است. این کشور ها در گذشته به نظم آمریکایی منطقه عادت کرده و از آن نفع برده اند. اما اکنون، بخصوص پس از جنگ های عراق و افغانستان، آمریکایی ها، از طیف های سیاسی گوناگون، از جنگ در خاورمیانه خسته شده اند. شعار "اول آمریکا"ی ترامپ، هیجان زیادی برای این نوع درخواست های مداخله جویانه عربی نشان نمی دهد.

بلومبرگ در تشرح خواسته های کشور های عربی نوشت: " کشور های خلیجی خواهان تکرار ماجراجویی ۲۰۰۳ درعراق نیستند. آن ها از این امر حمایت نمی کنند. بلکه آن ها خواهان یک تلاش چندجبهه ای برای عقب راندن نفوذ ایران بواسطه خنثی سازی نایبانش، حمایت از دشمنان و شورشیان آن و خفه کردن اقتصاد آن هستند. آن ها معتقدند که فقط واشینگتن می تواند این کار را انجام دهد".

کلید واژه ها: کشور های عربیآن ها ازبلومبرگ آن ها


نظر شما :