همزمان با دور کردن ایران از روسیه و چین

هدف ترامپ از لغو برجام تامین منافع اقتصادی آمریکاست

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۶۶۵۹ اخبار اصلی پرونده هسته ای
اقدام دونالد ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای با ایران به مثابه مانوری است تا بتواند بیشترین میزان از دستاوردهای مالی را از ایران به دست آورد به خصوص که می‌بیند شرکت‌های اروپایی و ژاپنی و چینی و کره‌ای به بازار بکر ایران هجوم برده‌اند و توانستند در طول مدت امضای برجام میلیارد‌ها دلار قرارداد امضا کنند.
هدف ترامپ از لغو برجام تامین منافع اقتصادی آمریکاست
User Image

نویسنده : هانی عماره

هاني عماره، نويسنده و روزنامه‌نگار مصري، دبير تحريريه روزنامه الاهرام و عضو شوراي شش نفري پيشكسوتان اتحاديه روزنامه‌نگاران مصر است.

مطالب بیشتر

دیپلماسی ایرانی: بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا صدها میلیارد دلار از بعضی کشورهای منطقه در سال اول دوران ریاست جمهوری اش گرفت، حالا می خواهد همین بازی را با ایران پیش ببرد. با همین دیدگاه مانوری را با لغو توهم آمیز توافق هسته ای با ایران آغاز کرده است.

من برآورد می کنم که اقدام دونالد ترامپ در خروج از توافق هسته ای با ایران به مثابه مانوری است تا بتواند بیشترین میزان از دستاوردهای مالی را از ایران به دست آورد به خصوص که می بیند شرکت های اروپایی و ژاپنی و چینی و کره ای به بازار بکر ایران هجوم برده اند و توانستند در طول مدت امضای برجام میلیاردها دلار قرارداد امضا کنند. ترامپ با این مانورهای سیاسی می خواهد راه ها را بر این شرکت ها ببندد تا بتواند فضایی را برای نهادها و موسسه های اقتصادی امریکایی باز کند.  

من اعتقاد ندارم که رفتاری که رئیس جمهوری امریکا در برابر ایران در پیش گرفته دعوای زرگری است، اما می خواهد بر سر پرونده هسته ای ایران دوباره به میز مذاکره با ایرانی ها باز گردد تا بتواند این بار منافع اقتصادی امریکا را تامین کند. از سوی دیگر می خواهد شروط جدیدی را بر ایران تحمیل کند تا تهران از پیمان روسیه – چین که می رود در افق تعاملات قدرت های بین المللی توازن جدیدی در عرصه جهانی باشد، دور شود. موازنه ای که می رود به یک رقیب قدرتمند برای نفوذ و منافع امریکا در منطقه خاورمیانه تبدیل شود.

رئیس جمهوری امریکا می خواهد همه را به بازی بگیرد تا بزرگترین منافع مالی ممکن را به دست آورد، او با بعضی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مغازله می کند و تظاهر می کند که چماق بزرگی را در روی ایران گرفته است، ولی هم زمان می خواهد بازی دندان با جگر گرفتن را با حکومت ایران پیش ببرد و چشمش به پول ها و قراردادهای اقتصادی با آن است.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: دونالد ترامپخروج امریکا از برجام


نظر شما :