حزب «مسعود بارزانی» تاریخ کناره‌گیری او از قدرت را اعلام کرد

۰۳ آبان ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۱ کد : ۱۹۷۲۷۸۷ سرخط اخبار

حزب دموکراتیک کردستان عراق اعلام کرد که دوره ریاست «مسعود بارزانی» در اول نوامبر آینده پایان خواهد یافت و پارلمان اقلیم جانشین وی را انتخاب خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، حزب دموکراتیک کردستان عراق، اخبار منتشر شده مبنی بر استعفای «مسعود بارزانی» از ریاست منطقه کردستان طی چند ساعت آینده، اعلام کرد که پایان ریاست این دوره بارزانی، در پایان ماه جاری میلادی خاتمه می یابد.

«اشواق الجاد» از رهبران حزب دموکراتیک کردستان در گفت وگو با «بغداد الیوم» اظهار داشت: در اول ماه نوامبر، دوره ریاست بارزانی پایان خواهد یافت و وی به صراحت اعلام کرده است که تمدید این دوره را نخواهد پذیرفت. وی همچنین تاکید کرده که نه شخص او  و نه هیچیک از اعضای خانواده اش برای تصدی این پست، نامزد نخواهند شد.

این عضو حزب دموکراتیک کردستان گفت: انتخاب رئیس جدید منطقه کردستان با پایان دوره ریاست بارزانی،  در حوزه اختیارات پارلمان منطقه کردستان است.

وی افزود: پارلمان کردستان طرفی است که باید جانشین بارزانی را در چارچوب اختیاراتش انتخاب کند. پارلمان چندین گزینه پیش رو دارد که باید یکی از این گزینه ها را با توافق کلیه احزاب کُردی انتخاب کند و حتی یک حزب نیز نباید خارج از این توافق باشد.

مسعود بارزانی از سال 2005 در پست ریاست منطقه کردستان حضور دارد و به موجب قوانین این منطقه هیج فردی حق ندارد که بیش از دو دوره در این پست بماند اما وی پس از دو دوره 4 ساله بار دیگر به دلیل اختلافات داخلی احزاب کُرد موفق شد حضورش در این کرسی را برای دو دوره دوساله تمدید کند. 

کلید واژه ها: بارزانی دموکراتیک کردستان منطقه کردستان حزب دموکراتیک کردستان


نظر شما :