تقویت احتمال استعفای بارزانی

۲۵ مهر ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۹ کد : ۱۹۷۲۵۷۶ سرخط اخبار

یک روزنامه فرامنطقه ای حوادث کرکوک را پیامد طبیعی سرکشی های بارزانی در برگزاری همه پرسی جدایی از عراق خواند و نوشت که امروز منطقه کردستان از زمین و هوا محاصره شده و پشتیبانی جز رژیم اشغالگر اسرائیل ندارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» در سرمقاله امروز خود با عنوان « با تسلط نیروهای عراقی بر کرکوک حیثیت پیشمرگه بر باد رفت»، استعفای بارزانی از قدرت و شکست همه پرسی منطقه کردستان عراق را طی مرحله پیش رو پیش بینی کرد.

در این یادداشت آمده است: معلوم نیست عکس العمل مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق به ماموریت نیروهای مشترک عراقی در سیطره کامل بر کرکوک از جمله همه میادین نفتی، فرودگاه نظامی و پایگاه های نظامی این استان چه خواهد بود.

نویسنده مقاله افزود: مطمئنا بارزانی از این اتفاق شوکه شده و خود را در رویارویی با هجوم سهمگین نیروهای فدرال عراق تنها یافت، آن هم پس از اینکه حزب اتحادیه میهنی کردستان او را رها کرد؛ حزبی که شریک اصلی وی در حکومت منطقه کردستان است و خواهان تعویق برگزاری همه پرسی و بازگشت به گفت وگو با دولت مرکزی بغداد در خصوص همه مسائل تحت نظارت سازمان ملل شده بود و در همین حال آمریکایی ها و چه بسا اسرائیل هم بارزانی را تنها گذاشت.

چیزی که بارزانی را شوکه کرده عقب نشینی غافلگیرانه و بدون درگیری نیروهای پیشمرگه از مواضع خود در کرکوک است در حالی که او روی این نیروها در دفاع از طرح تجزیه طلبانه خود و نه تنها در مقابله با نیروهای مشترک عراقی بلکه در مقابله با نیروهای ایرانی و ترکیه ای حساب زیادی باز کرده بود.

همه پرسی منطقه کردستان عراق که استقلالی خیالی برای کُردهای این منطقه خودمختار در شمال عراق به دست آورده بود، هم اینک پیامدهای فاجعه بار خود را در حال نشان دادن است که می توان آن را در چند مورد خلاصه کرد.

اولین قضیه اینکه منطقه کردستان عراق در برابر پیشروی نیروهای مشترک عراقی شهر کرکوک را با همه میادین نفتی فرودگاه و پایگاه های نظامی آن بدون هیچ مقاومتی از دست داد و گمان نمی رود که نیروهای پیشمرگه بتوانند خسارت کنونی را جبران کرده و کرکوک را به وضعیت قبل بازگردانند.

دومین قضیه اینکه، اختلافات بین 2 شریک اصلی حکومت در کردستان عراق یعنی دو حزب «اتحادیه میهنی کردستان» معروف به حزب طالبانی و حزب «دموکرات کردستان» معروف به حزب مسعود بارزانی، بالا گرفت و دومی اولی را متهم کرد که به یگان های وابسته به خود در کرکوک دستور عقب نشینی داده است.

سومین قضیه اینکه اقتدار و حیثیت نیروهای پیشمرگه با فرار از صحنه نبرد بر باد رفته است بخصوص که فعالان شبکه های اجتماعی ویدیوهایی را منتشر کردند که در آن شهروندان کُرد را در حال پرتاب سنگ و ریختن آب دهان به سمت نیروهای پیشمرگه نشان می داد.

«هیمن هروای»، از مشاوران ارشد بارزانی نیز در صفحه توئیتر خود اقدام نیروهای پیشمرگه در ترک مواضع خود و مقابله نکردن با نیروهای عراقی را محکوم کرد.

چهارمین قضیه اینکه، ده ها هزار خانواده کُرد از بیم درگیری ها از کرکوک به اربیل و سلیمانیه گریختند که این قضیه تراکم جمعیتی کُردها در کرکوک را ولو به شکل موقت کاهش خواهد داد.

منطقه کردستان عراق تاکنون به شکلی غیرعلنی از وضعیت کشوری مستقل برخوردار بود و طی سال های پس از تجاوز آمریکا به عراق در سال 2003 هم به دوران طلایی شکوفایی اقتصادی و رشد امنیتی رسیده بود اما سرکشی های بارزانی و اصرار وی بر پیشبرد همه پرسی در زمانی که عراق و جامعه بین المللی آن را اشتباه می خواند به کم شدن بخش اعظم این دستاوردها منجر شد.

امروز منطقه کردستان عراق در محاصره به سر می برد، منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان این منطقه ایجاد شده و کسی غیر رژیم اشغالگر اسرائیل را حامی خود نمی یابد و در حالی که کرکوک را هم که سرآمد شهرهای کُرد نشین بود از دست داد.

شاید بزرگ ترین قربانی تحولات نظامی کرکوک مسعود بارزانی است که حالا رویای او برای استقلال کردستان به کابوس مبدل شده است و حزب وی در منطقه کردستان ضربه سنگینی خورده است. بنابراین بعید به نظر نمی رسد که طی چند هفته آینده بارزانی با استعفا از قدرت، پرچم را به جانشینانش در حزب دموکرات کردستان تحویل بدهد و این یکی از مهم ترین گزینه های مطرح است.

به اعتقاد بسیاری بارزانی در اصرار بر برگزاری همه پرسی اشتباه کرد، چون شرایط و معادلات منطقه ای و بین المللی را به خوبی نسنجید و چه بسا اوضاع در مرحله آتی برای وی بدتر باشد.

کلید واژه ها: بارزانی کرکوک منطقه کردستان پیشمرگه منطقه کردستان عراق کرکوک را نیروهای پیشمرگه قضیه اینکه


نظر شما :