بلغارستان می‌تواند در بخش انرژی ایران سرمایه‌گذاری کند

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۶ کد : ۱۹۷۱۸۹۴ سرخط اخبار

رییس جمهور با بیان اینکه توسعه روابط با بلغارستان به عنوان کشوری دوست در کنار دریای سیاه برای ایران حائز اهمیت است، زمینه ها را برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران – صوفیه گسترده خواند و گفت: باید فعالان اقتصادی و بخش های خصوصی دو کشور در جهت تقویت و تحکیم مناسبات و همکاری های مشترک تشویق شده و مورد حمایت قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه به وقت نیویورک در دیدار «رومن رادف» رییس جمهور بلغارستان، با اشاره به جایگاه استراتژیک ایران و بلغارستان و اتصال راه آهن ایران از طریق آذربایجان و گرجستان به شرق دریای سیاه و اروپا، گفت: ایران و بلغارستان می توانند از این ظرفیت برای توسعه روابط خود در بخش های مختلف حمل و نقل و تجارت استفاده کنند.

رییس جمهور افزود: ایران به عنوان بزرگترین منبع انرژی و نفت و گاز می تواند نیازهای اروپا در این بخش را برطرف کند که در این بخش نیز آماده توسعه همکاری ها با بلغارستان هستیم.

دکتر روحانی گسترش روابط دو جانبه، منطقه ای و بین المللی تهران- صوفیه را موجب تقویت مناسبات دو کشور و سایر کشورهای اروپایی برشمرد و خاطر نشان کرد: امروز اراده ایران و بلغارستان پس از برجام بر توسعه روابط همه جانبه، سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی و استفاده از قابلیت ها و پیشرفت های گسترده دو کشور در گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری است.

رییس جمهور با اشاره به پیشرفت ها و گام های بلند ایران در بخش های مختلف علم و فناوری، اظهار داشت: باید در راستای توسعه همکاری های علمی و فناوری و روابط دانشگاهی و پارک های علم و فناوری دو کشور با یکدیگر تلاش کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به 200 میلیارد دلار پروژه در بخش انرژی برای سرمایه گذاری در ایران آماده بوده و تقاضا برای سرمایه گذاری در این پروژه ها از سوی شرکت های خارجی نیز زیاد است، گفت: شرکت های فنی – مهندسی و بخش های خصوصی بلغارستان نیز می توانند از این فرصت استفاده کرده و در این پروژه ها سرمایه گذاری کنند.

رییس جمهور برقراری پرواز مستقیم تهران – صوفیه را در توسعه گردشگری و ارتباط مردم دو کشور، تأثیرگذار دانست و افزود: دو ملت ایران و بلغارستان فرهنگ نزدیکی  با یکدیگر داشته و سابقه طولانی در روابط با هم دارند، لذا دولت های دو کشور باید شرایط مساعد برای توسعه این روابط را فراهم کنند.

دکتر روحانی همچنین بر تلاش کمیسیون های مشترک دو کشور برای برنامه ریزی در راستای گسترش همکاری ها و مناسبات فی مابین تأکید کرد.

رییس جمهور بلغارستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان، روابط دیپلماتیک دو کشور را دارای قدمتی 120 ساله عنوان کرد و گفت: ایران و بلغارستان در طول این سال ها روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بسیار خوبی با یکدیگر داشته اند و اعتماد بسیار بالایی میان دو کشور حاکم بوده است.

وی با اشاره به ضرورت توسعه و تقویت روابط و همکاری ها میان ایران و بلغارستان، گفت: سیاست های ثبات آفرین و موفقیت آمیز ایران در منطقه موجب شده تا امروز بتوانیم روابط فی مابین را در بخش های مختلف تعمیق و گسترش دهیم.

رییس جمهور بلغارستان با بیان اینکه بخش خصوصی بلغارستان علاقمند به سرمایه گذاری های مشترک در پروژه های گوناگون، حمل و نقل و انرژی است، گفت: باید تلاش کنیم تا سطح مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور بیش از پیش ارتقاء پیدا کند.

وی تعاملات فرهنگی دو ملت را بسیار حائز اهمیت دانست و با تأکید بر ضرورت حمایت از توسعه مناسبات فرهنگی و علمی دو کشور، افزود: برقراری پرواز مستقیم بین تهران و صوفیه موجب تشویق مردم برای گسترش روابط و تعاملات فرهنگی و علمی خواهد بود.

رییس جمهور بلغارستان با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های فراوان ایران و بلغارستان در بخش های مختلف بر ضرورت استفاده از این پتانسیل ها در راستای توسعه همه جانبه مناسبات فی مابین تأکید کرد.

کلید واژه ها: بلغارستان و بلغارستان ایران و بلغارستان در بخش های مختلف بخش های مختلف جمهور بلغارستان صوفیه


نظر شما :