داستان دو زوج ثروتمند که می تواند دردسر تازه ای شود

رابطه کاخ سفید و میلیاردر دنیای فوتبال

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۱۰۱۷ اخبار اصلی اروپا آمریکا
رومن آبراموویچ صاحب شرکت سرمایه‌گذاری میل‌هاوس ال‌ال‌سی، بزرگ‌ترین سهامدار اوراز پی ال سی، دومین تولید کننده فولاد روسیه و مالک باشگاه فوتبال چلسی لندن است.
رابطه کاخ سفید و میلیاردر دنیای فوتبال

نویسنده: استفانی بیکر

دیپلماسی ایرانی: با دنبال شدن تحقیقات فدرال درباره رابطه میان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با کرملین، یکی از ارتباطات جالبی که چندان به آن توجه نشده است، دوستی نزدیک جارد کوشنر با بیلیونر دنیای فوتبال، رومن آبراموویچ است. این دو نفر در سال اخیر در نشست های اجتماعی مختلف سه چهارباری با یکدیگر ملاقات کرده اند و همسران آنها دهه هاست که با هم دوستانی صمیمی هستند. در سال 2014، کوشتر و ایوانکا ترامپ چهار روز را به دعوت آبراموویچ و همسرش داشا ژوکوا در روسیه سپری کردند. این دو زوج چندین روز دور یک میز و در کنار چند دوست دیگر را سپری کردند. در مقابل این مهمانی های خصوصی، کوشنر و ترامپ این زوج روسی را برای ضیافت های ورزشی به نیویورک دعوت کردند.

رومن آبراموویچ صاحب شرکت سرمایه گذاری میل هاوس ال ال سی، بزرگ ترین سهامدار اوراز پی ال سی، دومین تولید کننده فولاد روسیه و مالک باشگاه فوتبال چلسی لندن است. در سال 2005، او جزء نخستین سردمداران الیگارشی روسی بود که این اختیار را پیدا کرد که شرکت خود را را به یک شرکت دولتی بفروشد. او 13میلیارد دلار از این معامله با ولادیمیر پوتین به دست آورد و این مجوز را دریافت کرد تا آزادنه در خارج از کشور سرمایه گذاری کند. میخائیل خودورفسکی معتقد است «در روسیه هیچ نخبه الیگارشی ای وجود ندارد که به اندازه آبراموویچ به پوتین نزدیک باشد.» درحالی که سخنگوی آبراموویچ این شایعات را تکذیب کرده و می گوید: «رابطه آبراموویچ و پوتین به مانند هر سرمایه گذار روسی دیگری عادی و حرفه ای است.»

ژوکوا با تابعیتی دوگانه در ایالات متحده بزرگ شده است. او دختر یک تاجر نفتی روسی است. شام مشترک این دو خانواده، پای میلیاردرهای دیگری را نیز به آن میز کشاند. ایوانکا تصاویر این شام را در اینستاگرام خود گذاشت و با تشکر از ژوکوا نوشت: «چهار روز فراموش نشدنی در روسیه.» سخنگوی آبراموویچ می گوید پس از این شام هیچ ارتباطی میان بیلیونر روسی و کوشنر برقرار نشده است. اما سابقه آشنایی ترامپ و ژوکوا به چه زمانی باز می گردد؟

وندی دنگ، همسر سابق روپرت مرداک، اولین بار تقریبا یک دهه قبل ژوکوا را به ایوانکا ترامپ معرفی کرد. سپس در سال 2010، شرکت سرمایه گذاری جاشوا کوشنر (برادر جراد کوشنر) تاسیس شد. این شرکت یک پلت فرم برای کشف و جمع آوری آثار هنری و سرمایه گذاری در هنر بود. دنگ و ژوکوا نیز از سرمایه گذاران آن بودند. این شرکت در همان سال نخست به رونق مالی 1,25میلیون دلاری رسید. این کارهای هنری زمینه ساز دوستی دنگ، ژوکوا و ایوانکا ترامپ بود. دوستی ای که در ماه اخیر سود 50میلیون دلاری برای این سه نفر در پی داشت.

در آگوست 2013، ایوانکا پستی را در اینستاگرام قرار داد که شامل عکسی از خودش با ژوکوا و کوشنر بود. این عکس در استادیوم مت لایف نیوجرسی در جریان دیدار چلسی و آث میلان برداشته شد. ایوانکا و ژوکوا چند روز بعد در رقابت آزاد تنیس نیویورک حاضر شدند. در همین ماه آبراموویچ و ژوکوا طلاق خود را اعلام کردند هرچند بارها بعد از آن با هم دیده شدند و کارهای تجاری مشترک آنها ادامه پیدا کرد.  

یکی از دوستان مشترک خانواده کوشنر و آبراموویچ می گوید که کوشنر و آبراموویچ هیچ گاه رودررو و تنها با یکدیگر ملاقات نکرده اند و همواره همسران آنها یا افراد دیگری در کنارشان حضور داشتند. اما آیا می شود باور کرد که در رابطه ای در این سطح صمیمانه هیچ صحبتی از انتخابات و مسائل بین المللی به میان نیامده باشد؟ آیا داستانی سری و مخفی پشت این ملاقات های دو زوج ثروتمند نهفته است؟

منبع: بلومبرگ/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: آبراموویچژوکواکوشنرایوانکا


( ۲ )

نظر شما :