جایی که امریکایی ها و روس ها به هم می رسند

برلین سوریه

۰۳ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۹ کد : ۱۹۶۸۰۳۲ اخبار اصلی خاورمیانه
بعد از جنگ جهانی دوم ایالات متحده و روسیه برلین را تقسیم کردند و سپس دیواری در وسط آن کشیدند که زمینه ساز جنگ سرد شد. امروز امریکایی ها و روس ها منبج را میان خود تقسیم می کنند و شاید فردا رقه را تقسیم کنند تا به این ترتیب جنگ سرد جدیدی از دل سوریه بیرون بیاید.
برلین سوریه

نویسنده: سمیح صعب

دیپلماسی ایرانی: از معدود موارد نادر است که نیروهای امریکایی و روسی در یک شهر سوریه و حتی در جهان با هم باشند. منظور در این جا شهر منبج است که ارتش تریکه خود را آماده نبرد در آن می کرد تا مبارزان کُرد را از این شهر بیرون براند که سربازان امریکایی و روسی هر کدام از یک جهت وارد آن شدند و اجازه پیشروی نیروهای ترکیه را ندادند و نگذاشتند جنگی میان نیروهای ترکیه با "واحدهای مدافع خلق" کُرد در بگیرد. در حالی که انتظار می رفت همه نیروها بر مبارزه با داعش متمرکز شوند تا این شبکه تروریستی را از شهر رقه پاکسازی کنند تا به موازات پایان یافتن نبرد موصل توسط نیروهای عراقی بلافاصله نبرد رقه آغاز شود.  

بسیاری می گویند که منبج می تواند تجربه موفقی در هماهنگی نیروهای نظامی امریکایی و روسی در عالم واقع باشد، در حالی که پیش از این هماهنگی ها محدود به نبردهای هوایی روسیه بود که از سپتامبر 2015 وارد جنگ سوریه شده بود. آن چه در منبج قابل تطبیق است می تواند فردا روزی در رقه نیز تطبیق شود تا مانع از رویارویی نیروهای ترکیه و کرد در آن جا نیز بشود.

برای جلوگیری از جنگ ترکیه با نیروهای کرد سوریه، زمینه برای گسترش نظامی امریکایی ها و روس ها در عرصه میدانی مهیا شده تا تضمینی برای مصالح دو طرف و ارتقای هماهنگی میان آنها در عالم واقعیت شود تا به این ترتیب راه حل سیاسی لازم برای بحران سوریه فراهم آید. شش سال بعد از جنگ سوریه، این امر مسلم شده است که ایالات متحده و همچنین روسیه به تنهایی نمی توانند راه حلی را در سوریه به دیگران تحمیل کنند. با قصد دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید امریکا برای ورود به پرونده سوریه، به نظر می رسد که راه حل سیاسی تازه ای متبلور شده است. اکنون انتظار می رود هماهنگی های نظامی جدیدی برای ارسال نیروهای تازه نفس امریکایی صورت بگیرد تا آماده سازی های لازم برای نبرد رقه فراهم شود. در این میان هماهنگی های سیاسی با تلاش های روسیه در آستانه و ژنو جریان دارد. پیش از این انتظار می رفت اتحادیه اروپا نیز توجه ویژه ای به نقش نظامی امریکا و روسیه در سوریه داشته باشد، با این تصور که طرح حمایت مالی از بازسازی سوریه ارائه دهد با وجود این که هنوز جنگ به پایان نرسیده است. مگر این که اتحادیه اروپا همچنان به دنبال نقشی برای بازآفرینی من باب اقتصادی در صحنه سوریه باشد.

با وجود این که هنوز زود است بتوان پایانی برای جنگ سوریه در آینده ای نزدیک متصور بود، اما مضاعف شدن توانایی نظامی برای مبارزه نظامی با داعش در عراق و سوریه، همچنان مرحله مهمی را برای انتقال به بحث راه حل سیاسی در سوریه نوید می دهد.  

شاید مرحله بعد از داعش رویارویی با "جبهه فتح الشام" (جبهه النصره سابق) باشد که خود احساس می کند جامعه جهانی به زودی طی روزهای آینده توجه خود را به آن معطوف خواهد کرد، به خصوص بعد از انفجارهای اخیر در دمشق و حمص که "هیئت تحریر الشام" که جبهه النصره ستون فقرات آن محسوب می شود، مسئولیت آنها را بر عهده گرفت.

بعد از جنگ جهانی دوم ایالات متحده و روسیه برلین را تقسیم کردند و سپس دیواری در وسط آن کشیدند که زمینه ساز جنگ سرد شد. امروز امریکایی ها و روس ها منبج را میان خود تقسیم می کنند و شاید فردا رقه را تقسیم کنند تا به این ترتیب جنگ سرد جدیدی از دل سوریه بیرون بیاید.

منبع: النهار / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: منبجسوریهروسیهامریکا


نظر شما :