پاسخ مشاور ترامپ به لاوروف:

حزب الله را به رسمیت نمی‌شناسیم حتی اگر با داعش بجنگد

۲۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۶۷۰۸۱ اخبار اصلی خاورمیانه
ولید فارس، مشاور امور خارجی و مبارزه با تروریسم دونالد ترامپ گفت: مواضع امریکا در قبال حزب الله تغییر نخواهد کرد حتی اگر حزب الله با داعش بجنگد، دشمن دشمن من ضرورتا متحد من نیست.
حزب الله را به رسمیت نمی‌شناسیم حتی اگر با داعش بجنگد

دیپلماسی ایرانی: چند روز پیش سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان تی وی روسیه گفته بود: «آمریکا باید حزب الله که مورد حمایت ایران است و با داعش نیز مبارزه می کند را به رسمیت بشناسد.» وی همچنین گفت: «اکنون دشمنی میان ایران و آمریکا کمتر از زمان اوباما نیست. اگر برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا، مبارزه با تروریسم بین المللی اولویت دارد، بنابراین باید حزب الله لبنان را به رسمیت بشناسد و آن را به عنوان یک واحد که با داعش در سوریه مبارزه می کند، قبول کند. اگر بخواهیم با توجه به واقعیات عمل کنیم، باید حزب الله را در مبارزه با داعش بپذیریم. اگر سوء ظنی وجود دارد، بهتر است به آن رسیدگی کنیم؛ اما حذف ایران از ائتلاف مبارزه با تروریسم عاقلانه نیست حال آن که آمریکا به رفتار معقول شهره است.»

حالا در پاسخ به این اظهار نظر وزیر امور خارجه روسیه، ولید فارس، مشاور امور خارجه و مبارزه با تروریسم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا که اتفاقا اصلاتا لبنانی است، در گفت وگو با روزنامه لبنانی النهار گفت: «دولت رئیس جمهور ترامپ و کنگره امریکا خیلی خوب می دانند که رهبران روسیه با حکومت ایران متحد هستند و در نتیجه متحد حزب الله در سرزمین سوریه در رویارویی با مجموعه های مسلح مخالف سوری نیز می شوند. اما موضع امریکا از حزب الله استراتژیک است و سابقه آن به تاریخی بر می گردد که ریشه در عملیات علیه سفارت امریکا در تهران و حمله به نیروهای مارینز در بیروت و گروگان گیری ها دارد.»

فارس ادعا کرد، برای امریکا بعدا روشن شد که حزب الله مسئول عملیات علیه نیروهای امریکایی در عراق بوده و پرونده های دیگری نیز دارد.

فارس همچنین گفت: «اختلافی میان امریکایی ها، چه جمهوری خواهان چه دموکرات ها، چه در دولت سابق چه در دولت فعلی، در این رابطه نیست. دولت امریکا حزب الله را در فهرست گروه های تروریستی وارد کرده و تغییر این موضوع بر اثر مطالبه روس ها یا طرف های دیگر اتفاق نخواهد افتاد.»

فارس که در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری امریکا مواضع ضد ایرانی خود را علنا بیان کرده بود و از خود چهره ای ضدایرانی نمایش داده بود، در ادامه تاکید کرد: «مواضع امریکا در قبال حزب الله تغییر نخواهد کرد حتی اگر حزب الله با داعش بجنگد، دشمن دشمن من ضرورتا متحد من نیست، آن چه می تواند معادله را تغییر دهد، رفتارهای حزب الله است، در مرحله اول این رفتار با عقب نشینی نظامی نیروهای حزب الله از مناطق درگیری آغاز می شود و البته به همین هم ختم نمی شود، باید گروه های مسلح غریبه از کل سرزمین سوریه خارج شوند، این موضوع را با رهبران روسیه نیز در میان گذاشته ایم.»

وی در ادامه مدعی شد که در لبنان تغییر رفتار حزب الله با این کار آغاز می شود و باید حضور نظامی خود را در خود لبنان به خصوص در مناطقی که از حضورش استقبال نمی شود نیز پایان یابد، مثل کوه های لبنان و دیگر مناطق در بیروت که حزب الله با ساکنان محلی آن درگیر شده است. حضور حزب الله در این مناطق با موافقت دولت لبنان نیست.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: «ثانیا، حزب الله باید بپذیرد که پرونده در اختیار داشتن سلاح به طور اساسی مطرح شود و بپذیرد که این موضوع زیر نظر تصمیمات بین المللی مورد بررسی قرار بگیرد.»

فارس در آخر گفت: «اگر چنین تغییری حاصل شد موضع امریکا نیز تغییر خواهد کرد و به سویی خواهد رفت که باب گفت وگو را با روس ها بر سر این موضوع باز کنیم. من فکر نمی کنم که روس ها به رئیس جمهور ترامپ فشار بیاورند که موضعش را در قبال حزب الله تغییر دهد، بلکه بر عکس فشارهایی از سوی رئیس جمهور ترامپ به روسیه وارد می شود تا مواضعش را در این مرحله در قبال حزب الله تغییر دهد.»

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حزب الله دونالد ترامپ سرگئی لاوروف روسیه ایالات متحده امریکا ولید فارس


نظر شما :