دو ارتش بزرگ جهان به هم می‌پیوندند؟

رابطه غیرقانونی آمریکا و روسیه

۰۸ بهمن ۱۳۹۵ | ۲۰:۴۵ کد : ۱۹۶۶۴۷۱ اخبار اصلی اروپا آمریکا
کرمیلن بارها نسبت به همکاری بیشتر با ایالات متحده برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و اهداف در جنگ سوریه، زاویه گرفت. مقامات پنتاگون بارها ناراحتی خود را در مورد تاثیر نداشتن این هماهنگی‌ها اعلام کردند چرا که اقدامات روسیه با وجود هماهنگی‌ها، به معنی به اشتراک گذاشتن مسئولیت فجایع بود.
رابطه غیرقانونی آمریکا و روسیه

نویسنده: دابلیو جی هنیگان

دیپلماسی ایرانی: کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور آماده است تا با روسیه برای گسترش مبارزه با داعش وارد همکاری شود. حرکتی که تغییر سیاست بزرگی برای دولت آمریکا است و در برابر قانون فعلی در حال اجرا، معضلی محسوب می شود.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «فکر می کنم اگر بتوانیم به همراه هر کشوری با داعش مبارزه کنیم، حالا این کشور روسیه باشد. با هر کشور دیگری هم که منافع مشترک ما را تامین کند، مطمئن باشید این کار را خواهیم کرد.»

همکاری نظامی آمریکا با روس ها رابطه بین دو دشمن قدیمی در جنگ سرد را بازسازی می کند. این دو کشور از حدود یک سال قبل که روسیه وارد درگیری های سوریه شد، در این جنگ در مقابل هم قرار داشتند. اما ارائه قانون اجازه دفاع ملی برای اولین بار توسط کنگره، که در اواخر سال 2014 به تصویب رسید و تمدید آن، به شدت توانایی پنتاگون برای همکاری با مسکو را محدود می کند. این قانون در پاسخ به الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 و دخالت های مستمر این کشور در اوکراین به تصویب رسید.

مذاکرات بین ارتش دو کشور از زمان تصویب این قانون در کنگره، به شدت محدود شده است. همکاری نظامی با روسیه به علت آن چه «اشغال خاک اوکراین توسط روسیه و فعالیت های خصمانه روس ها علیه حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و اعضای پیمان ناتو» خوانده می شود، متوقف شده است.

پنتاگون و ارتش روسیه یک خط ارتباطی اضطراری در اکتبر 2015 راه اندازی کردند تا از این که خلبانان دو کشور که درگیر در بمباران سوریه هستند به اشتباه به سمت یکدیگر شلیک نکنند، اطمینان حاصل کنند. مقامات آمریکایی گفتند که دو طرف سه بار در هفته با یکدیگر صحبت می کردند.

هواپیماهای ایالات متحده هزاران حمله هوایی علیه داعش در سوریه و عراق، به همراهی نیروهای ائتلاف شامل ناتو و نیروهایی هوایی عرب، انجام دادند. حملات نیروهای ائتلاف در سوریه و عراق هر روز از مرکز فرماندهی ایالات متحده در قطر، هدایت می شد و مقاماتی از ده ها کشور در عملیات هماهنگی حضور داشتند. هواپیماهای روسی در مرکز فرماندهی جداگانه ای، برای پشتیبانی از نیروهای بشار اسد اقدام می کردند. در حالی که شش سال از این جنگ خونین می گذرد، روسیه از سپتامبر 2015 شروع به بمباران مواضع شورشیان کرد.

زمانی که دیپلمات های ایالات متحده و روسیه در اواخر سال گذشته توافقنامه موقت آتش بس را اعلام کردند، امید داشتند که ارتباطات بیشتری بین ارتش های دو کشور به وجود آید. اما این تلاش برای آتش بس خیلی زود پس از این که یک کاروان کمک های سازمان ملل توسط روسیه بمباران شد و حمله هوایی ایالات متحده به پایگاه ارتش سوریه انجام گرفت، شکست خورد. در حالی که هر دو طرف ماجرا دیگری را به داشتن نیت بد محکوم می کردند.

کرمیلن بارها نسبت به همکاری بیشتر با ایالات متحده برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و اهداف در جنگ سوریه، زاویه گرفت. مقامات پنتاگون بارها ناراحتی خود را در مورد تاثیر نداشتن این هماهنگی ها اعلام کردند چرا که اقدامات روسیه با وجود هماهنگی ها، به معنی به اشتراک گذاشتن مسئولیت فجایع بود.

به گفته مقامات ایالات متحده، گروه های شورشی و ناظران مستقل، ارتش روسیه به طور معمول بیمارستان ها، مدارس و مراکز غیرنظامی سوریه را با بمب های خوشه ای و سلاح های آتش زا بمباران می کرد. به گفته یکی از مقامات ارشد پنتاگون، روسیه چندین مرکز داعش را به این شکل بمباران کرد.

اشتون کارتر، وزیر دفاع سابق در کنفرانس خبری خود در 10 ژانویه گفت: «من فکر می کنم فعالیت روس ها در سوریه به اتمام رسیده و معکوس شده است.» سناتور مارکو روبیو در جلسه سنا در ماه جاری روس ها را به ارتکاب جنایات جنگی در سوریه متهم کرد.

روز دوشنبه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، هواپیماهای جنگی ائتلاف به رهبری ایالات متحده در حمله ای در کنار هواپیماهای روسی شرکت کرده بودند و این ایالات متحده بود که مختصات موقعیت گروه های داعش را مشخص می کرد. پنتاگون بلافاصله این ادعا را رد کرد. اریک پاهون، سخنگوی پنتاگون در بیانیه ای گفت: «وزارت دفاع حملات هوایی را با ارتش روسیه در سوریه هماهنگ نمی کرد.»

منبع: لس آنجلس تایمز/ مترجم: روزبه آرش

کلید واژه ها: پنتاگون روسیه ایالات متحده سوریه


نظر شما :