وزیر دفاع دولت ترامپ کینه دیرینه‌ای از ایران دارد

۲۹ آذر ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۵ کد : ۱۹۶۵۵۶۷ سرخط اخبار

نشریه «پالیتیکو» با بیان اینکه که «جیمز ماتیس» کینه ای دیرپا علیه ایران دارد، نوشته است که او یک بار گفت آمریکا با سه مشکل روبروست: «ایران، ایران و ایران.»

به گزارش فارس، نشریه «پالیتیکو» در مقاله ای به قلم «مارک پری» به سابقه خصمانه «جیمز ماتیس» گزینه وزارت دفاع آمریکا علیه جمهوری اسلامی و رویکرد احتمالی وی در پنتاگون اشاره کرد.

در ابتدای این مطلب آمده است: انتخاب ژنرال «جیمز ماتیس» ژنرال سابق نیروی دریایی به عنوان وزیر دفاع برای بسیاری و از جمله خود ترامپ نوری در تاریکی محسوب می شود. اکنون می توان گفت که پس از چند هفته بالاخره یک فرد بالغ وارد کاخ سفید می شود. تمامی وب سایت ها رویکرد وی را اینگونه مختصر و مفید معرفی کردند: «مودب و حرفه ای باش اما برای قتل هر فردی که با شما ملاقات می کند، برنامه داشته باش.» همین مدیریت ماهرانه وی در عراق و افغانستان لقب «سگ دیوانه» را برای او به ارمغان آورده است. اینکه ماتیس یک تفنگدار دریایی بوده مهم ترین ویژگی وی محسوب می شود. تفنگداران دریایی مانند ارتش، نیروی دریایی یا هوایی تنها یک مجموعه نبوده بلکه آن ها خود را نخبگانی متفاوت از سایر نیروهای نظامی می دانند. آن ها بیشتر شبیه به فرقه ای در ارتش هستند.

به گفته مقامات نظامی آمریکایی، ماتیس ویژگی های مطلوبی دارد اما از این میان شاید بتوان مهم ترین مساله تاثیرگذار را معضل دیرینه تفنگداران دریایی با ایران دانست؛ مساله ای که به دهه ۱۹۸۰ بازمی گردد. در حقیقت، خصومت ضدایرانی ماتیس به قدری است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا مجبور به جایگزینی وی از مسئولیت فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) شد. این خصومت، نگرانی بسیاری از فرماندهان ارشد پنتاگون نیز بود؛ آن ها آشکارا اعلام می کردند که آیا دیدگاه های وی در قبال ایران هوشمندانه بوده یا صرفا مربوط به تنفر ۳۰ ساله او از جمهوری اسلامی است. چنین شرایطی می تواند زمینه ساز اختلافاتی در پنتاگون طی چهار سال آتی باشد. به گفته یکی از افسران ارشد نیروی دریایی، این تنفر در خون ماتیس است.

نویسنده در ادامه خاطرنشان کرد: در جمعی از ده ها تفنگدار آمریکایی دریافتم که آن ها می دانند چگونه باید کینه ای را چندین سال با خود حفظ کنند. کینه آن ها از ایران نه تنها به حادثه انفجار در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت که ایران به عنوان متهم ادعایی آن معرفی گردید، بلکه به عملیات خلیج فارس در دهه۱۹۸۰ که در آن کشتی های ایران تانکرهای نفتی کویت با محافظت آمریکا را هدف قرار داده و نیز حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه در عراق برای کشتن نظامیان آمریکایی بازمی گردد.

هر تفنگدار ارشد آمریکایی ایران را در ذهن دارد، از جمله ماتیس. در سال ۲۰۱۲ بود که وی در لباس نظامی اعلام کرد که سه تهدید بزرگ پیش روی آمریکا وجود دارد: «ایران، ایران و ایران». این صراحت کلام در سال های پس از بازنشستگی وی نیز تشدید گردید. به گفته وی، ایران تنها تهدید ماندگار صلح و ثبات در خاورمیانه است. او ایران را به ظهور داعش مرتبط کرده و می گوید: «به اعتقاد من داعش چیزی جز یک بهانه برای ایران به منظور ادامه فساد خود نیست. ایران دشمن داعش نیست. این کشور مزایای زیادی از آشفتگی هایی بدست آورده که داعش ایجاد نموده است.» وی سپس سوال می کند: «کدام کشور در خاورمیانه است که مورد حمله داعش واقع نشده؟ تنها یک کشور، ایران. مطمئنم که این اتفاقی نیست.» بااین حال، این ادعای ماتیس که «داعش همان ایران است» تطابقی با واقعیات خارجی ندارد.

[واقعیت این است که] ایرانی ها نیروهای بسیج مردمی عراق را که در موصل در حال مبارزه با داعش هستند، تسلیح می کنند. تلویزیون ایران در ژوئیه از طرح داعش برای بمب گذاری در تهران خبر داد که طی آن ۱۰ تروریست بازداشت شدند. به گفته یکی از مقامات ارشد پنتاگون، ایالات متحده اختلافات متعددی با ایران دارد اما آنچه (ایران) در قبال داعش انجام می دهد، یکی از این اختلافات نیست. ما خواهان شکست داعش هستیم و ایرانی ها نیز همین کار را انجام می دهند. مرتبط ساختن ایران و داعش به چند دلیل نگران کننده است؛ این امر تهران را در تقابل با آمریکا قرار داده و نخستین گام در تکرار رویکرد «محور شرارت» بوش است که در آن دولت ها و ملت ها علیرغم تفاوت هایشان، جبهه مشترک ضدآمریکایی تشکیل دادند.

یکی از مقامات ارشد غیرنظامی پنتاگون می گوید:«این امر ساده ای نیست و ماتیس آن را می داند. او مدت ها در این منطقه بوده و می داند که خاورمیانه منطقه پیچیده ای است.» برخی معتقدند ماتیس مشتاق جنگ افروزی است. به گفته یکی از افسران ارشد نیروی دریایی، ماتیس در زمان حضور در فرماندهی مرکزی آمریکا بر ایران متمرکز بوده و به خوبی نیز از این مساله آگاهی داشته که هر نوع درگیری می تواند به آسانی از کنترل خارج شود. این تمرکز بر ایران عامل اصلی بازنشستگی اجباری ماتیس در ژانویه۲۰۱۳ به دستور باراک اوباما بود. وی چند هفته پیش از بازنشستگی دستور استقرار دائمی سومین ناو هواپیمابر در خلیج فارس را داده بود. این درخواست وی با این دلیل که ناو مذکور در اقیانوس آرام موردنیاز است، رد شده بود. با این حال ماتیس به ادامه اقدامات تحریک آمیز خود در خلیج فارس مصمم بود. چند هفته بعد و بدون اعلام قبلی ماتیس از سمتش برکنار شد.

دونالد ترامپ علاقمند است ماتیس را با «جورج پاتون» ژنرال جنگ جهانی دوم مقایسه کند. شاید ترامپ معتقد است ماتیس دیدگاه سختگیرانه تری به ویژه در قبال ایران خواهد داشت. گزارشی تحت عنوان «استراتژی ملی نظامی» برای ارائه به ترامپ در حال آماده سازی است. مهم ترین بخش این گزارش ضمیمه ای پنج بخشی است که در آن به تهدیدات پیش روی ایالات متحده اشاره شده: ایران، روسیه، چین، کره شمالی و سازمان های خشونت طلب و افراط گرا. این گزارش در تضاد با دیدگاه ماتیس است. طبق این سند، بزرگترین تهدید برای آمریکا «روسیه، روسیه و روسیه» است و نه «ایران، ایران و ایران». پس از روسیه، محتمل ترین تهدید، سازمان های تروریستی نظیر داعش بوده و ایران در رتبه سوم قرار دارد. منتقدان ماتیس معتقدند پنتاگون دیگر به یک جنگجو نیاز ندارد و سخت ترین انتقادات نیز درباره عناد ماتیس با ایران مطرح می شود.

کلید واژه ها: ماتیس پنتاگون ترامپ


نظر شما :