اولین پروازهای آمریکا به هاوانا ۳ روز بعد از مرگ کاسترو

۰۸ آذر ۱۳۹۵ | ۱۹:۴۸ کد : ۱۹۶۵۰۳۰ سرخط اخبار

از سرگیری اولین پروازهای خطوط هوایی آمریکا به هاوانا در حالی امروز (دوشنبه) آغاز می شود که مراسم تدفین فیدل کاسترو، رهبر فقید کوبا در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، از سرگیری روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا در دوران ریاست جمهوری رائول کاسترو، رهبر و برادر فیدل کاسترو صورت گرفت و از سرگیری پروازهای خطوط هوایی آمریکا به هاوانا نشان از احیای این روابط دارد که البته با آغاز آماده سازی برای مراسم تدفین فیدل کاسترو، رهبری فقید کوبا که در سن ۹۰ سالگی درگذشت، همزمانی پیدا کرده است. این پروازهای کوتاه مدت یک ساعته از میامی به هاوانا است و نخستین پروازهای منظم برنامه ریزی شده محسوب می شود.

شرکت های هوایی یونایتد، جت بلو، دلتا، اسپیریت فرانتیر، آلاسکا و سوث وست به انجام این پروازها به سمت هاوانا و در هفته های آتی از فرودگاه های مختلف در سراسر آمریکا می پردازند.

این نخستین پرواز مستقیم از آمریکا به هاوانا، پایتخت کوباست اگرچه در ۳۱ اوت سال جاری میلادی پروازهایی از فورت لودردیل و سانتا کلارا به کوبا صورت گرفت اما هاوانا جز آنها نبود.

مقام های هوانوردی دو کشور گفته بودند که پیش از پروازها به سمت هاوانا، باید پروازهایی به سمت شهرهای کوچک تر در کوبا صورت گیرد.

در همین حال، فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه نیز خواستار لغو تحریم های کوبا شد و گفت: در پی فوت فیدل کاسترو، رهبر کوبا تحریم ها باید هرچه سریعترعلیه این کشور آمریکای لاتین لغو شود.

این تحریم ها مربوط به دهه ۶۰ میلادی و برای حمایت دولت کمونیستی کوبا از شوروی است و هنوز به مدت ۵۰ سال است که پابرجاست.

اولاند در جریان مراسمی در ماداگاسکار گفت: اگرچه من مدت هاست که نقض حقوق بشر در کوبا را محکوم می کنم اما بر این باور بوده ام که این تحریم ها علیه کوبا غیرقابل قبول و تصمیمی یکجانبه بوده است.

وی ادامه داد: من می خواهم این تحریم ها برداشته شود چون حالا فیدل کاسترو فوت کرده و این تحریم ها باید هرچه سریعتر لغو شوند. کوبا باید در جامعه بین الملل حضور داشته باشد. فرانسه همیشه کوبا را شریکی برای خودش می دانسته و تحریم های آمریکا علیه کوبا را مورد انتقاد قرار داده و آن را محکوم کرده است.

فرانسوا اولاند، فیدل کاسترو را شخصیت برجسته قرن بیستم دانست که باعث انقلاب کوبا و مانع تسلط و نفوذ خارجی ها در کوبا شد.

کلید واژه ها: فیدل کاسترو به هاوانا کاسترو


نظر شما :