پیچیده‌تر شدن معادلات برای واشنگتن

ترکیه با ورود به سوریه امریکا را شوکه کرد

۲۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۱ کد : ۱۹۶۲۸۴۱ خاورمیانه یادداشت
سمیح صعب می‌نویسد: ورود نظامی ترکیه در شمال سوریه که باعث درگیر شدنش با "واحدهای حمایت خلق" کرد ایالات متحده امریکا را در موضع سختی قرار داده است.
ترکیه با ورود به سوریه امریکا را شوکه کرد

نویسنده: سمیح صعب

دیپلماسی ایرانی: ورود نظامی ترکیه در شمال سوریه که باعث درگیر شدنش با "واحدهای حمایت خلق" کرد شد ایالات متحده امریکا را در موضع سختی قرار داده است. هر دو طرف هم پیمان آن هستند، هر گرایشی به این طرف یا آن طرف هزینه های سیاسی و نظامی در بر خواهد داشت. اگر فشارهای امریکا به آرامش تحمیلی، ختم شود، آن گاه بسیار سخت خواهد بود که کردها بتوانند به مطالبات خود در سوریه برسند، به خصوص که رئیس جمهوری ترکیه عملیات "سپر فرات" را کلید زده است.

هیچ بعید نیست آن چه روزنامه "وال استریت ژورنال" منتشر کرده واقعیت داشته باشد، این روزنامه نوشت که امریکا از ورود زمینی ترکیه به شمال سوریه در لحظه ای که "واحد پشتیبانی خلق" که ستون فقرات "نیروهای دموکراتیک سوریه" محسوب می شود و مطالباتی که مورد نظر امریکا بود را به دست آورده بود و علیه داعش حمله کرده بود، شوکه شد، به ویژه بعد از این که داعش از منبج بیرون رانده شد. شاید آن چه امریکا درک نمی کند این است که موفقیت مبارزان کرد در منبج و پیشروی شان به سوی جرابلس راه چاره ای در برابر اردوغان نگذاشت که تا آن جا به دنبالشان برود.

وقتی که ایالات متحده یک سال پیش از ترکیه خواست که برای مبارزه با داعش در شمال سوریه مداخله زمینی کند، اردوغان سر باز زد و از این کار عذر خواست تا این که کار به این جا رسید که ورود فعلی برایش گریزناپذیر باشد. به خصوص بعد از پایان تنشش با مسکو که در پی سقوط جنگنده روسی که توسط جنگنده ترکیه ای در مرز سوریه – ترکیه در نوامبر گذشته سقوط کرده بود، به وجود آمده بود. مساله داعش سبب شده است تا واشنگتن به سمت "واحدهای پشتیبان خلق" برود و آنها را شریکی نظامی برای خود بداند تا به کمک آنها به مبارزه با داعش برود.

اما افزایش حمایت امریکایی ها از مبارزان کُرد سوری و گسترش حوزه جغرافیایی – سیاسی آنها در سوریه شاید سبب شد تا اردوغان خیز بردارد و "اقدام به خوردن این کبریا" کند، تعبیری که نشریه امریکایی "دیلی بیست" به کار برده است، رفتن این گروه به سمت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز به آن معنا نیست که او اجازه می دهد کشوری کردی در طول نوار مرزی جنوب ترکیه به وجود آید.

واشنگتن درک می کند که دخالت زمینی ترکیه فقط محصور به داعش نخواهد بود، و مواضع آن در مسئولیت ایجاد توافق میان آنکارا با کردهای سوریه بسیار سخت خواهد شد، برای این که جنگ علنی دو طرف، سوریه را وارد مرحله جدیدی می کند که می تواند بازتاب های سلبی بسیاری بر جنگ امریکا با داعش بگذارد و از سوی دیگر فشارهای امریکا بر حکومت سوریه را نیز تحلیل ببرد.

آن چه در این لحظه برای واشنگتن مهم است، جلوگیری از رویارویی های جدید در سوریه است که باعث پیچیده تر شدن جنگ با داعش نشود یا تحولاتی پیش نیاید که حکومت سوریه در دمشق نفس راحتی بکشد، به خصوص که سوال های بسیاری به وجود آمده است مبنی بر این که میان تحولات جاری در شمال سوریه با آن چه در این روزها در داریا و المعضمیه و مضایا، نزدیک دمشق و ناحیه الوعر در حمص می گذرد، چه رابطه ای وجود دارد. آیا انفجار اوضاع در حماه در اعتراض به طرفی است که می خواهد آن را به حساب نیاورد؟

منبع: النهار / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

انتشار اولیه: دوشنبه 15 شهریور 1395 / انتشار مجدد: یکشنبه 28 شهریور 1395

کلید واژه ها: شمال سوریه ترکیه امریکا کردها


نظر شما :