از بستن مدارس فتح الله گولن تا دیدار بارزانی با بایدن

منابع آگاه از جزئیات دیدار بارزانی و اردوغان می‌گویند

۱۲ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۶۲۷۶۵ اخبار اصلی خاورمیانه
آنکارا در حالی میزبان مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان بوده که او و اعضای دولت ترکیه هنوز حاضر به استفاده از واژه اقلیم برای کردستان عراق نیستند و این منطقه را اقلیم کردی یا اقلیم شمال عراق می‌نامند.
منابع آگاه از جزئیات دیدار بارزانی و اردوغان می‌گویند

دیپلماسی ایرانی: رسانه های عراقی به نقل از منابع ترکی گزارش دادند که در سفر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به ترکیه دیداری میان وی با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا انجام شد اما جزئیاتی از این دیدار منتشر نشده است.

هم زمان با سفر بارزانی به ترکیه جو بایدن نیز وارد آنکارا شد و گفته شد که قرار است دیداری سه جانبه میان بارزانی، بایدن و اردوغان برگزار شود. اما هیج خبری درباره این سفر سه جانبه در جایی منتشر نشد.

آنکارا در حالی میزبان مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان بوده که او و اعضای دولت ترکیه هنوز حاضر به استفاده از واژه اقلیم برای کردستان عراق نیستند و این منطقه را اقلیم کردی یا اقلیم شمال عراق می نامند.

یکی از مسائل مورد مذاکره در دیدارهای بارزانی با اردوغان و دیگر مقامات ترکیه ای بحث بستن مدارس فتح الله گولن، روحانی خود تبعید شده مخالف حکومت اردوغان در ایالات متحده که متهم به دست داشتن در کودتای ناکام 15 جولای است که بیش از 20 مدرسه می شود. بارزانی به اردوغان گفته است که بستن این مدارس به دلیل کمبود مدارس و معلم در اقلیم کردستان آسان نیست و دو طرف باید راهی برای جایگزینی این مدارس در صورت بسته شدن آنها بیابند. به گفته این منابع مذاکرات دو طرف در این زمینه همچنان ادامه دارد.

بسیاری از تحلیلگران بر این اعتقادند که مواضع ترکیه در موضوع موصل ملایم شده و حاضر است گام هایی را برای حل مساله پاکسازی موصل از دست داعش بردارد. به ویژه که ارتش عراق تحرکات نظامی خود را برای بازپس گیری این شهر از محورهای متعدد آغاز کرده است. ارتش با حمایت دولت مرکزی تلاش دارد شهر را محاصره کرده و تا ماه نوامبر وارد موصل شود و این شهر را از وجود تروریست ها پاکسازی کند. تلاش ارتش عراق بر این است که تروریست های داعش را به سمت رقه در سوریه عقب براند و وادار کند آنها شهر را تخلیه کنند.

در همین رابطه شبکه خبری الجزیره به نقل از منابع مطلع در دولت ترکیه اعلام کرد که دولت مرکزی عراق از عقب نشینی نیروی پیشمرگ از مناطق آزاد شده حمایت می کند.

پیش از این حضور یا عدم حضور نیروهای پیشمرگ در عملیات آزادسازی موصل به مساله ای بغرنج تبدیل شده بود که به طور خاص ترکیه با حضور آنها مخالفت می کرد. در روزهای اخیر دولت عراق و شخص حیدر العبادی اعلام کردند که مسعود بارزانی پذیرفته است که در عملیات آزادسازی شهر موصل نیروهای پیشمرگ وارد این شهر نشوند. همچنین پذیرفته شد در عملیات آزادسازی موصل نیروهای حشد الشعبی یا داوطلب مردمی در کنار ارتش عراق مشارکت کنند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: بارزانی اردوغان


نظر شما :