مشاور کلینتون: برکناری اسد، هدف دولت کلینتون خواهد بود

۱۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۲:۴۲ کد : ۱۹۶۱۷۴۰ سرخط اخبار

یکی از مشاوران نامزد حزب دموکرات آمریکا در گفت وگوی اختصاصی با روزنامه انگلیسی تلگراف گفت که اگر هیلاری کلینتون رئیس جمهور شود برای کنار گذاشتن رئیس جمهور سوریه اقدام می کند.

به گزارش  فارس، «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در صورتی که رئیس جمهور این کشور شود خواستار تغییر کلی در راهبرد آمریکا نسبت به سوریه خواهد شد.

روزنامه تلگراف در مصاحبه ای اختصاصی با «جرمی بـَش» رئیس سابق ستاد پنتاگون و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که در حال حاضر مشاور نامزد حزب دموکرات است، گفت خانم کلینتون اگر رئیس جمهور شود، هم حملات علیه داعش را افزایش می دهد و هم در راستای کنار گذاشتن بشار اسد رئیس جمهور سوریه تلاش خواهد کرد.

وی در این گفت وگوی اختصاصی افزود که دولت کلینتون اسد را به دنیا معرفی می کند. بـَش در ادامه مدعی شد «[کلینتون رژیم اسد را] رژیمی قاتل معرفی می کند که حقوق بشر را نقض کرده است؛ قوانین بین الملل را نقض کرده است؛ سلاح های شیمیایی علیه مردم خودش به کار گرفته و صدها هزار نفر از جمله کودکان را کشته است.»

این مشاور دموکرات ها در ادامه گفت که دولت اوباما از سوی کارشناسان دولت خود هم به دلیل سیاستی که در قبال سوریه دارد مورد نقد قرار گرفته است.

وی افزود، کاخ سفید متعهد است اسد را برکنار کند، ولی همزمان با روسیه همکاری می کند که حامی اصلی دمشق است. به ادعای بش همین مساله که آمریکا بر از بین بردن داعش تمرکز بیشتری دارد و با مسکو هم پیمان شده است، از شعارهای کاخ سفید کم کم فاصله گرفته و این روند تنها حس ضدآمریکایی را میان مردم سوریه افزایش داده است، چون آن ها فکر می کنند که از سوی آمریکا رها شده اند.

این مشاور نامزد حزب دموکرات آمریکا در ادامه به تلگراف گفت: «من پیش بینی می کنم که بازبینی سیاست سوریه یکی از اولین موارد کاری در تیم امنیت ملی باشد.»

البته بـَش از هرگونه توضیحی درباره نوع اقدامات دولت کلینتون در قبال سوریه، امتناع کرد.

وی سیاست خارجی دولت احتمالی کلینتون را بسیار جنگ طلبانه تر از دولت کنونی دانست و گفت «نشانه های زیادی» وجود دارد که بر اساس آن می توان گفت خانم کلینتون از زمانی که وزیر خارجه بود مانند فرمانده کل ستاد رفتار می کرد. بـَش هم چنین گفت کلینتون در زمان حضور در وزارت خارجه، از مداخله در لیبی حمایت و از تسلیح شورشیان سوریه علیه حکومت سوریه نیز پشتیبانی کرد.

وی در ادامه گفت که کلینتون اهمیت رهبری آمریکا را اولین اصل دولت خود می بیند و بر این باور است که مشکلات جهان به راحتی قابل حل هستند زمانی که آمریکا در آن مشکلات و بحران ها ورود کند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اواخر سال جاری میلادی برگزار می شود. دیروز هیلاری کلینتون رسما نامزدی خود برای حزب دموکرات آمریکا را اعلام کرد.

کلید واژه ها: حزب دموکرات


نظر شما :