هاموند: اخراج بعثی ها از ارتش عراق اشتباه بزرگی بود

۱۹ تیر ۱۳۹۵ | ۰۱:۳۰ کد : ۱۹۶۰۹۸۶ سرخط اخبار

وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد: اخراج حامیان حزب بعث از ارتش عراق بزرگ ترین اشتباه در دوران پس از جنگ عراق بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه گاردین، به تازگی انگلیس انتقاد خود را از جنگ عراق افزایش داده است. در همین راستا فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد: فاجعه آمیزترین اشتباه آمریکا در طرح ریزی پس از جنگ عراق، خارج کردن جمعی حامیان حزب بعث از ارتش این کشور بوده است. به گفته او، این اقدام به طور مستقیم بر ظهور و گسترش داعش تاثیر داشت.

این مقام ادامه داد: این اقدام باعث شد که 400 هزار سرباز بیکار بمانند. بسیاری از مشکلاتی که ما امروز در عراق با آنها مواجه هستیم به دلیل تصمیمات فاجعه آمیزی است که علیه ارتش عراق اتخاذ شده است. اگر ما جور دیگری رفتار می کردیم، اکنون با نتایج بهتری مواجه می شدیم.

روزهای گذشته پس از گذشت چندین سال سرانجام گزارش چیلکات درباره جنگ عراق منتشر شد، این گزارش اطلاعات نادرست، فقدان اساس منطقی و عدم آمادگی کامل، نقش لندن را در این جنگ زیر سوال برده است. این در حالیست که بر اساس این گزارش، انگلیس بدون وجود تهدیدی مستقیم و مشخص از سوی صدام، دیکتاتور سابق عراق و پیش از بررسی گزینه های سیاسی در قبال او نیروهای خود را به عراق اعزام کرده است.

در این گزارش همچنین به ادعای تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس در قبال درخواست های جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا در ژوئیه 2002 اشاره شده است که در آن گفته بود "هر اتفاقی که بیفتد من با شما خواهم بود."

با این حال پس از انتشار این گزارش بلر در صدد حمایت از تصمیم خود برآمد و عنوان کرد: «معتقدم که ما تصمیم درستی گرفتیم و جهان اکنون مکانی بهتر و امن تر است.» بلر در حالی که از شدت احساسات صدایش می لرزید با این حال برای اشتباهاتی که در برنامه ریزی این جنگ اتخاذ شد ابراز تاسف کرد. بلر گفت: من بابت اشتباهات متاسفم و اما صادقانه معتقدم که نه تنها ما با نیت خوب وارد عمل شدیم و اقدام کردیم بلکه قاطعانه معتقدم که اگر آنگونه رفتار نمی کردیم الان در شرایط وخیم تری بودیم.

همزمان با انتشار این گزارش مخالفان جنگ در لندن به خیابان ها آمده و علیه بلر شعار دادند. در جنگ عراق حدود 150 هزار تن از مردم عراق با تحمل شش سال حضور نیروهای آمریکایی و انگلیسی، کشته شدند. بسیاری معتقدند انتشار این گزارش تاثیری در شرایط فعلی این کشور درگیر جنگ نخواهد داشت.

کلید واژه ها: بلرجنگ عراق


نظر شما :