کلینتون، ترامپ را لایق ریاست‌جمهوری ندانست

۱۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۵۹۵۶۲ سرخط اخبار

نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، چارچوب سیاست خارجه دونالد ترامپ را به «صورت خطرناکی نامنسجم» توصیف کرد و گفت که ممکن است ترامپ در صورت رئیس جمهور شدن جنگ هسته ای به راه بیندازد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و نامزد دموکرات ها در انتخابات هشتم نوامبر در نطقی درباره سیاست خارجی اش، به دونالد ترامپ و مواضع او حمله کرد و این میلیاردر نیویورکی را برای فرماندهی کل قوای آمریکا و ایفای نقش بین المللی ایالات متحده، "نا لایق" خواند و گفت که سیاست های او تنها متفاوت نیستند، بلکه به صورت خطرناکی نامنسجم اند.

داوطلب پیشتاز برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با حمله به تنها داوطلب باقی مانده در اردوگاه جمهوری خواهان، سیاست های او را "خطرناک و نامربوط" توصیف کرد.

هیلاری کلینتون که پیش تر وزیر خارجه آمریکا بوده است، در سخنرانی اش در سن دیه گو، واقع در جنوب کالیفرنیا بارها حرف ها و شخصیت دونالد ترامپ را دست انداخت و از جمله او را فردی "دمدمی مزاج" خواند که زود از کوره در می رود و این می تواند در تصمیم گیری هایش "فاجعه بار" باشد.

سه شنبه آینده در چند ایالت آمریکا از جمله کالیفرنیا آخرین دور مهم از رقابت های درون حزبی برای تعیین نامزد نهایی دو حزب آمریکا برگزار می شود. برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت با وجودی که از نظر تعداد امتیازهای ایالتی که توانسته جلب کند خیلی از هیلاری کلینتون عقب تر است اما هم چنان برای نامزدی حزب دموکرات با هیلاری کلینتون رقابت می کند.

کلینتون در نطق خود به جای هدف گرفتن سندرز، به نامزد بلامنازع حزب رقیب تاخت که به احتمال زیاد در انتخابات پاییز امسال با او رقابت خواهد کرد. او بر رویکردش در حمایت از حضور و اعمال قدرت آمریکا در مسائل جهانی تاکید کرد و گفت: "اگر ایالات متحده در جهان رهبری نکند، خلاءهایی درست می شود که کشورهای دیگری جایش را پر می کنند."

ترامپ پیش تر نقش آمریکا به عنوان "ژاندارم جهان" را تقبیح کرده و آن را نقطه ضعفی برای این کشور خوانده بود. او خواستار آن شده بود که مردم آمریکا و منافع این کشور در صدر اولویت سیاست خارجی ایالات متحده قرار گیرد.

دونالد ترامپ در برخی موارد مواضعی گرفته است که به سوی کنار کشیدن آمریکا از درگیری های جهانی گرایش داشته است. ترامپ از جمله از چند دهه حضور ایالات متحده در ائتلاف نظامی ناتو انتقاد کرده و گفته است که این ائتلاف برای آمریکا کهنه و بی مصرف شده و فقط خرج فراوان روی دست واشنگتن گذاشته است.

هیلاری کلینتون در سخنرانی اش بر اهمیت حضور آمریکا در ائتلاف با هم پیمانانش در سراسر جهان تاکید کرد و گفت که روسیه و چین، به این ائتلاف های آمریکا "حسادت" می کنند.

داوطلب نامزدی دموکرات ها در انتخابات آمریکا گفت: "این اصلا مساله کوچکی نیست که دونالد ترامپ می گوید از ائتلاف نظامی ناتو کنار می کشیم یا درباره امنیت اسرائیل، بی طرف می مانیم."

کلینتون به تجربه هایش در دیپلماسی با چین و روسیه و اعمال تحریم های شدید علیه ایران اشاره کرد و گفت که با این تجربه ها، بیش از دونالد ترامپ می داند چه باید بکند. او به مواضع دونالد ترامپ "علیه مسلمانان" هم اشاره کرد و گفت که چنین حرف هایی به گروه هایی مانند داعش کمک می کند تا خودشان را تقویت کنند.

برنی سندرز، دیگر داوطلب نامزدی حزب دموکرات هم در زمینه سیاست خارجی منتقد جدی هیلاری کلینتون است. با اینکه هیلاری کلینتون در نطق خود در سن دیه گو به برنی سندرز نپرداخت، اما این دو داوطلب، در سیاست خارجی هم اختلاف دارند. مواضعی که سندرز درباره نقش آمریکا در جهان مطرح می کند، بسته به اینکه از چه جناحی به آن نگاه شود، مداخله گریزانه یا انزواطلبانه تلقی می شود.

نظرسنجی ها در کالیفرنیا، پرجمعیت ترین ایالت آمریکا حاکی از رقابت شانه به شانه این دو در رقابت درون حزبی است که سه شنبه آینده ۷ ژوئن برگزار می شود.

کلید واژه ها: ترامپدونالد ترامپسندرزهیلاری کلینتون


نظر شما :