العبادی عملیات در فلوجه را موقتا متوقف کرد

۱۳ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۵۹۵۱۷ سرخط اخبار

با گذشت سه روز از آغاز عملیات ارتش و نیروهای مردمی عراق برای آزادسازی شهر فلوجه نخست وزیر این کشور "برای دفاع از جان غیرنظامیان" عملیات در این شهر استراتژیک در استان الانبار را موقتا متوقف کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق این تصمیم را پس از حضور در مرکز عملیات فلوجه و بازدید از جبهه های جنگ در این شهر اتخاذ کرد.

حیدر العبادی پیشتر در جمع فرماندهان ارتش عراق در فلوجه گفته بود مرحله اول و دوم عملیات آزادسازی شهر با موفقیت انجام شده و به زودی مرحله پایانی برای پاکسازی کامل دومین شهر بزرگ استان الانبار آغاز می شود.

در روزهای اخیر مسئولان داخلی، مقامات چند کشور خارجی و نهادهای حقوق بشری بین الملل از جمله سازمان ملل نسبت به وضعیت انسانی در فلوجه و احتمال آسیب زدن غیرنظامیان در این شهر ابراز نگرانی کردند.

نخست وزیر عراق در جمع فرماندهان ارتش گفت ارتش عراق گذرگاه های امنی را برای خروج غیرنظامیان از فلوجه تامین کرده است و پس از اطمینان از در امان بودن ساکنان شهر کار آزاد سازی آن به طور کامل پایان می یابد.

العبادی ادامه داد: این که جنگ را به سرعت پایان دهیم و داعشی ها را بیرون کنیم آسان است به شرطی که غیرنظامیان در شهر نباشند، اگر حمایت از جان مردم برای ما الویت نبود پاکسازی شهر به سرعت محقق می شد.

شهر فلوجه اولین شهر بز رگ عراق بود که در 2014 به دست تروریست ها افتاد و گفته می شود بیش از 50 هزار غیرنظامی در این شهر در محاصره اند و از سوی داعش به عنوان سپر انسانی استفاده شده و از کمبود شدید غذا و دارو رنج می برند.

یونیسف نیز اعلام کرده که دستکم 20 هزار کودک هنوز در فلوجه اند که مسئولیت سلامت آن ها برعهده طرف های درگیر است.

کلید واژه ها: فلوجه در این شهر


نظر شما :