هیچ نیروی رزمنده‌ای از ایران وارد عراق نشده است

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۹ کد : ۱۹۵۹۴۲۲ سرخط اخبار

سفیر کشورمان در عراق، با بیان اینکه این کشور از نظر نیروهای مسلح و تعداد نفرات جنگجو نیازی به کشورهای خارج ندارد تأکید کرد: هیچ نیروی رزمنده ای از جمهوری اسلامی ایران به عراق وارد نشده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم "حسن دانایی فر" در برنامه "من طهران" شبکه خبری العالم، با تبریک پیروزی های به دست آمده در عراق به مردم و نیروهای این کشور گفت: ارتش و نیروهای الحشد الشعبی (بسیج مردمی) عراق در این روزها شجاعت بی نظیر خودشان را نشان دادند و توانستند پیروزیهای بسیاری خوبی را در صحنه عراق و بخصوص در موضوعاتی که در منطقه فلوجه اتفاق افتاد، به ظهور برسانند.

* ماهیت کمک های ایران به عراق

وی تصریح کرد: قطعا این پیروزی ها اثرات بسیار مستقیمی در مسائل اقتصادی و سیاسی عراق خواهد داشت.

سفیر ایران در پاسخ به سوالی درباره ماهیت کمک ایران به عراق به طور کلی و خصوصا در نبرد فلوجه گفت: از ابتدا جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و ملت عراق قرار گرفت. حسب تقاضایی که در آن ایام بعد از سقوط موصل توسط دولت عراق از جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت؛ جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف از جمله موضوع آموزش و سازماندهی کمک کرد و همچنین در زمینه استخباراتی و اطلاعاتی کمک های بسیار شایانی را در اختیار نیروهای رزمنده عراقی قرار داد و از نظر تجهیزات هم، تجهیزات مورد نیاز و مورد درخواست جمهوری عراق را در طول این دوسال گذشته ما تامین کردیم و در اختیار گذاشتیم.

* عراق از نظر نیروهای مسلح به کشورهای خارجی نیازی ندارد

وی گفت: نکته مهم و اساسی که در این نبردها وجود داشت، مستشاری بود که توسط بعضی از کارشناسان جمهوری اسلامی ایران در اختیار نیروهای مسلح عراق اعم از ارتش و الحشد الشعبی قرار گرفت. من این نکته را می خواهم یادآور شوم که خوشبختانه عراق از نظر نیروهای مسلح و تعداد نفرات جنگجو نیازی به کشورهای خارج از عراق ندارد. جوانان بی شمار عراقی و جوانان شجاع و باغیرت و با ایمان و انگیزه ای که در عراق وجود دارد که شاید این جوانان در منطقه بی نظیر باشند، اینها شرایط را به گونه ای بوجود آورده اند که نیازی به ورود نیروهای زمینی یا رزمنده از بیرون از عراق وجود ندارد.

وی تصریح کرد: از گذشته تا الان و بخصوص در این نبردهای که در اطراف فلوجه صورت می گیرد، بعضی از رسانه های خارجی و مغرض و کشورهای عربی منطقه با نیت های خاصی که به دنبال تحقق اهداف خودشان هستند، به این امر دامن می زنند که نیروهای رزمنده از جمهوری اسلامی ایران وارد عراق شده است.

* هیچ نیروی رزمنده ای از ایران وارد عراق نشده است

سفیر ایران افزود: بنده در اینجا اعلام می کنم که هیچ نیروی رزمنده ای از جمهوری اسلامی ایران به عراق وارد نشده است زیرا در عراق به اندازه کافی نیروهایی که بتوانند از عهده داعش و بدتر از داعش برآیند، خوشبختانه وجود دارد.

وی درپاسخ به این سوال که چرا اندک کشورهایی از همکاری ایران و عراق در زمینه مبارزه با تروریسم عصبانی هستند، و هدف آنها از بیان اظهارات مغرضانه علیه ایران چیست، گفت: می خواهم قبلا از اینکه مستقیما به این سؤال جنابعالی پاسخ بدهم، نگاهی تاریخی به موضوع بیاندازم.

* دلیل واکنش بعضی کشورها به کمکهای ایران به عراق

دانایی فر تأکید کرد: بعضی ها که این حرفها را در کشورهای منطقه می زنند، کسانی هستند که در دوره مجاهدت و قیام و مبارزه مردم علیه صدام در طول 30 سال گذشته حاضر نبودند حتی یک نفر از مخالفین صدام را در کشور خودشان جا بدهد و پناه بدهند و آموزش بدهد و از نظر روحی حتی با اینها ابراز همدردی کنند. این نوع کشورها که این نگرش را از گذشته به جامعه عراق داشتند و همیشه نگاه آنها به اطراف بعثی ها و تفکرات بعثی و تفکرات تاریخ گذشته بعثی و ناسیونالیستی داشتند، امروز که می بینند جوانان غیور عراق تلاش می کنند که خودشان بدون اتکای به بیگانه و کمک گرفتن از کسی باقیمانده عناصر داعش را - که این کشورها در ایجاد و آموزش و سازماندهی و ساماندهی آنها دخالت داشتند- از مناطق پاکسازی می کنند؛ به خصوص منطقه فلوجه که کاملا نزدیک به پایتخت است و از نظر نظامی و استراتژی دارای معنای خاصی است. این معنای خاص باعث شده است که اینها واکنش بسیار زیادی از خودشان نشان دهند و شروع به بعضی جوسازی ها کنند.

* جوسازی رسانه ای بعضی کشورها قبل از آغاز عملیات فلوجه

وی افزود: جالب اینجا است که قبل از اینکه عملیات فلوجه شروع شود، این نوع جو سازی ها و این نوع گفتار و رفتار رسانه ای از آنها بروز پیدا کرد و بسیار تعجب برانگیز و بسیار تاسف آور است که مردم عراق با اراده خودشان می خواهند بخشی از کشور خودشان را از دست داعش پاکسازی کنند اما اینها به این صورت واکنش نشان می دهند.

دانایی فر در پاسخ به این سؤال که ایران چگونه می تواند با عراق برای دفع فتنه های فرقه ای و طایفه ای همکاری کند، اظهار داشت: خوشبختانه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق چه در سطح دولت و چه در سطح ملت در مسیر بسیار خوبی قرار دارد و این دو ملت و این دو دولت همکاری های بسیار گسترده ای در همه زمینه ها دارند.

* تازمانی که عراق بخواهد، کمک می کنیم

وی افزود: ما در زمینه مبارزه با داعش و مبارزه با پس مانده های نیروهای بعثی تا زمانی که دولت عراق و ملت عراق از ما تقاضای کمک کنند از واگذاری کمک فروگذار نخواهیم کرد، البته همانطور که گفتم از نظر اطلاعاتی و از نظر مستشاری و تجهیزات و امکانات مورد نیازی که آن ها درخواست کنند، چون به اندازه کافی در عراق نیرو و سازمان وجود دارد که بتوانند خودشان با اتکا به خود با داعش و دیگر تروریستها مبارزه کنند.

دانایی فر با اشاره به روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور مستقل منطقه با بیش از هزار و چهارصد کیلومتر مرز مشترک، و  اشتراکات بسیار زیاد دینی و غیر دینی، گفت: امروزه شاهد همکاری ها در سطوح مختلف هستیم و این مسیر را علی رغم بعضی از جوسازی هایی که توسط دیگران صورت می گیرد ادامه خواهیم داد.

دانایی فر با بیان اینکه ملت و دولت عراق دارای تجربه تاریخی خوبی هستند، اظهار داشت: ملت عراق حافظه تاریخی خوبی از رفتار بعضی از این کشورها دارد، ملت عراق در طول این چهل و چهل و پنج سال گذشته دوست و دشمن خود را تشخیص می دهد، و می داند امروز چه کسی دوست واقعی است و چه کسی دوستش نیست، و چه کسی دشمن است، و در این جهت خوشبختانه ما شاهد ابراز احساسات بسیار صمیمانه از طرف مردم عراق نسبت به جمهوری اسلامی ایران هستیم.

* تأثیر مثبت پیروزی های ارتش عراق و الحشد الشعبی

دانایی فر افزود: این پیروزی ها اثرات بسیار سازنده، مثبت و تسکین بخش بعضی از مشکلات و آلام داخل جامعه عراق را نوید می دهد.

وی خاطرنشان کرد: داعش که از دوسال قبل وارد عراق شد، به منظور فروپاشی این ساختار سیاسی موجود اقدام کرد اما به برکت فتوای مرجعیت و حضور به هنگام و به موقع جوانان رشید عراقی و همچنین بازسازی مجدد سازمانی و روحی ارتش مقتدر عراق توانستند جلوی پیشروی داعش را سد کنند، و مناطقی را که به دست آنها بود، از آنها پس بگیرند.

دانایی فر تأکید کرد: این وضعیت در شرایط کنونی به گونه ای شده که توانسته است روحیه و اراده طرف دولتی و مردمی بر طرف مقابل که داعش باشد، تحمیل شود و نتیجه بخش پاکسازی نهایی سرزمین های باقی مانده را که در دست داعش در عراق هست، می دهد.

دانایی فر در پاسخ به این سؤال که آیا ایران می تواند در نزدیک شدن فراکسیون های سیاسی عراق و چیره شدن بر اختلافات سیاسی ایفای نقش کند، گفت: بخش قابل توجهی از این مسائل که در عراق رخ می دهد طبیعی است. عراق در یک دوره انتقال و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر قرار گرفته است. عراق کشوری است که از نظر دموکراسی آزادی های تقریبا نامحدود وجود دارد. هر کس و هر مجموعه و هر جریانی می تواند بدون مانع و مشکل اظهار نظر و ابراز حضور کند.

وی افزود: در عراق احزاب و تشکل های سیاسی مختلف و متنوعی وجود دارد و قطعا خود وجود احزاب به معنای وجود حرف های مختلف و دیدگاهها و افکار مختلف است و این افکار مختلف بعضا مسائل خاص خودش را به وجود می آورد.

* عراق می تواند از مرحله فعلی عبور کند

دانایی فر خاطرنشان کرد: وجود داعش و فشارهایی که داعش در طول دو سال گذشته به مسئولان این کشور وارد کرده است و شرایط اقتصادی که در داخل عراق به وجود آمده، باعث شده است برخی از مشکلات و نگرانی ها بروز پیدا کند اما من اعتقاد دارم رهبران و مسئولان احزاب وجریان های طوایف مختلف در داخل عراق از این تجربه و بردباری برخوردار هستند که بتوانند از این مرحله سخت و بسیار خاص عبور کنند.

دانایی فر تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به طور جدی با همه ارتباط و نفوذی که در داخل جمهوری عراق دارد و با همه جریان ها در داخل عراق اعم از عرب و غیر عرب و کرد و شیعه و سنی ارتباط دارد، دائما در حال رایزنی و گفتگو است و مشورت های لازم را به این ها منتقل می کند، و خوشبختانه این مشورت ها هم موثر بوده و قطعا موثر هم خواهد بود، و ما اعتقاد داریم عراق انشاء الله می تواند از این مرحله فعلی عبور کند.

* روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و عراق

دانایی فر درباره روابط ایران و عراق در زمینه های مختلف گفت: خوشبختانه روابط ایران و عراق در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و غیره، گسترده و وسیع است. در زمینه اقتصادی امروز خط هزار و 200 مگاوات برق از ایران به عراق صادر می شود که حجم قابل توجهی از مصرف برق عراق را تشکیل می دهد و این برق از مناطق بصره ، العماره و دیاله وارد عراق می شود و عراقی ها در این هوای بسیار گرم و کمبود برق، بسیار به برق نیاز دارند.

دانایی فر افزود: من کشوری را نمی شناسم که در زمینه برق به عراقی کمکی کرده باشد، و این به معنای آن نیست که عراقی ها از دیگر کشورها برق درخواست نکرده اند بلکه به این معناست که شرایط برای دیگر کشورها برای انتقال برق به عراق وجود داشت ولی ایران در حجم بسیاری به عراق در زمینه برق کمک می کند.

* تردد 5 میلیون زائر بین ایران و عراق

وی ادامه داد: در زمینه سفرهای زیارتی بین ایران و عراق باید گفت که سال گذشته 5 میلیون زائر بین این دو کشور تردد کردند به این معنی که سال گذشته بیش از 2 میلیون و 500 هزار زائر از عراق به ایران و به همین تعداد از ایران به عراق سفر کردند. این تصور که تعداد زوار ایرانی بیش از زوار عراقی است، تصور چندان صحیحی نیست. طبق آماری که در دست داریم و ویزاهائی که صادر می کنیم ؛ بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر در سال گذشته از عراق به ایران برای زیارت عتبات ، درمان ، کارهای اقتصادی و امور دانشگاهی و فرهنگی سفر کردند.

* عراق دومین شریک اقتصادی ایران است

دانایی فر تأکید کرد: همچنین عراق در حال حاضر دومین شریک اقتصادی ایران است، و مذاکراتی بین دو طرف برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری برگزار شده، و برنامه هائی برای همکاری های اقتصادی مشترک از جمله تأسیس کارخانجات مشترک در داخل عراق برای تحرک بخشیدن به بخش تولید در عراق و سرمایه گذاری در این کشور در دست داریم تا ان شاء الله این کارها در داخل عراق اجرایی شود.

* همکاری های دانشگاهی ایران و عراق

دانایی فر اظهار داشت: ایران و عراق در زمینه دانشگاهی و فرهنگی هم روابط خوبی دارند و 24 دانشگاه در ایران با طرف عراقی یاداشت و تفاهم همکاری امضاء کرده اند و هم اکنون 2 هزار و 200 دانشجوی عراقی در دانشگاه های ایران در مقاطع دکترا، فوق لیسانس و لیسانس تحصیل می کنند که اکثر آنها در مقاطع دکترا و فوق لیسانس تحصیل می کنند. سفرها و دیدارهای مسئولان آموزشی ایران و عراق ان شاء الله زمینه افزایش همکاری های علمی و آموزشی را فراهم خواهد کرد.

دانایی فر درپاسخ به این سؤال که پاکسازی موصل و دیگر مناطق اشغالی از تروریست ها چه مدت طول خواهد کشید، گفت: من نمی خواهم زمان خاصی را تعیین کنیم ولی این را می گویم که داعش از حالت هجوم، حمله و پیشروی به حالت دفاع و زمین گیری تبدیل شده است، و خیلی از مناطق از سیطره و تصرف داعش خارج شد.

* تاکتیک داعش از حالت هجومی به حالت دفاعی تبدیل شده است

وی اظهار داشت: تغییر تاکتیک، تئوری و رفتار داعش به این معنا است که این گروه تروریستی به پایان کار خود نزدیک شده است . تاکتیک داعش از حالت هجومی به حالت دفاعی تبدیل شده است زیرا ذاتاً نیروهای داعشی از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی در خود توانایی دفاع ندارند، و توانایی هجومی آنها معمولاً بیشتر از دفاعی است، و زمانی که مردم عراق توانستند اراده خود را به داعش تحمیل کنند، پایان کار داعشی ها آغاز شد.

* احتمال یکسره شدن کار داعش در سال 2016 زیاد است

دانایی فر خاطرنشان کرد:  پایان کار داعش با توجه به پیروزی های ارتش در شهر فلوجه می تواند سرعت بیشتری پیدا کند، و وضعیت دفاعی داعشی ها شکننده تر شود. درگیری های منطقه الکرمه و دیگر مناطق نشان داد که وضعیت دفاعی داعش در مقایسه با گذشته دچار تزلزل شده است. ما نمی توانیم زمانی برای پایان کار داعش تعیین کنیم ولی احتمال اینکه در سال 2016 کارش یکسره شود، وجود دارد.

کلید واژه ها: ایران و عراق فلوجه


نظر شما :