اتحاد غیرمنتظره علیه داعش

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۶ کد : ۱۹۵۸۸۷۵ سرخط اخبار

دو گروه تقریباً گمنام در عراق که تنها وجه اشتراکشان دشمنی با گروه تروریستی داعش است، یک جبهه مبارزه جدید علیه این گروه تشکیل دادند.

به گزارش فرارو به نقل از رویترز، اتحاد غیرمنتظره میان شاخه ای از یک سازمان چپ گرای کرد و یک قبیله شبه نظامی در شمال عراق، نشان دهنده میزان برهم خوردن نظم منطقه توسط گروه داعش است.

در عراق و سوریه، افول قدرت های قدیمی در منطقه جای خود را به گروه های جدیدی داده است که بر سر تصرف بخشی از مناطق تحت کنترل داعش با یکدیگر رقابت می کنند.

رییس نیروهای قبیله عرب عبدو الخالق الجربا گفت: " گاهی اوقات ناآرامی و اغتشاش مسائل غیرمنتظره ای را رقم می زند. بعد از ظهور داعش، نقشه سیاسی منطقه تغییر کرد. شرایط جدیدی حاکم است و ما بخشی از آن هستیم."

در استان نینوا در عراق، این "شرایط جدید" از سال 2014 با شکست نیروهای امنیت رسمی در محافظت از منطقه سنجار در برابر نیروهای داعش آغاز شد که خروج ایزدی ها از این منطقه را دربر داشت.

اتحاد غیرمنتظره علیه داعش

گروهی وابسته به حزب کارگران کردستان (PKK) برای نجات وارد این منطقه شد که مورد قدردانی ایزدی ها قرار گرفت و یک گروه محلی به نام واحد مقاومت سنجار (YBS) تشکیل شد.

این گروه سکولار کرد که اعضای ایزدی نیز دارد، بخشی از مناطق سنجار را تحت کنترل خود گرفته است و اخیراً با یک گروه نظامی سنی از قبیله قدرتمند شمر متحد شده است.

یک عضو ارشد نیروهای عرب گفت: "ابتدا به آن ها اعتماد نداشتیم. فکر می کردیم اشغالگران کرد هستند."

همکاری این دو گروه ازآن جهت عجیب است که ایزدی ها همسایه های سنی خود را به مشارکت در جنایات داعش علیه خود متهم می کنند و می گویند دیگر نمی توانیم باهم زندگی کنیم.
 

اتحاد غیرمنتظره علیه داعش

ماه گذشته، این گروه اولین پیروزی خود را مقابل نیروهای داعش در روستای "ام الدیبان" در کنار بزرگراهی در نزدیکی مرز سوریه به دست آورد و اکنون در حال تقویت نیروها و موقعیتش است.

مبارزان هدف آزادسازی دیگر روستاهای عرب و ایزدی رادارند و می گویند به بزرگ ترین ستاد مبارزه با داعش می پیوندند. جربا گفت: "به اراده الهی وارد موصل خواهیم شد."

اتحاد غیرمنتظره علیه داعش
تصویری از عبدالله اوجالان رهبر پ ک ک در سنجار

برنامه های مختلف
گرچه مبارزه با داعش برایشان هدفی مشترک است، اما برنامه هایی بسیار متفاوت دارند.

درحالی که که گروه شبه نظامی عرب هدف بازگرداندن قدرت به بغداد را دارد، گروه YSB به دنبال ایجاد شکلی جدید از جامعه بر اساس فلسفه رهبر گروه PKK عبدالله اوجالان است.

اوجالان در سال 1984 PKK را باهدف استقلال کردها به جنگ با ترکیه برد، اما اکنون در مخالفت با کنترل دولت به نوعی دموکراسی مردمی روی آورده است.

اتحاد غیرمنتظره علیه داعش
یک زن تک تیرانداز در واحد مقاومت سنجار

یک مبارز 18 ساله کرد که از سوریه به PKK ملحق شده است گفت: "زمانی که یک روستا آزاد می شود، به مردم اجازه داده خواهد شد آزادانه تصمیم بگیرند. ایدئولوژی رهبر گروه تنها شامل کردها نمی شود."

ممکن است این حرف درست باشد، اما این ایدئولوژی در بخش هایی از جوامع قبیله ای و محافظه کار در شمال عراق بیگانه است.

یک چریک در ترکیه که تلاش در یادگیری زبان عربی دارد تا بتواند با این گروه گفت و گو کند گفت:" زندگی ما با شمر بسیار متفاوت است. ما یک گروه ایدئولوژیک هستیم و آن ها نیستند."

زنان رزمنده زیادی در این گروه حضور دارند که در جامعه ای مردسالار که در آن تفکیک جنسیتی وجود دارد و زن ها فقط در منزل فعالیت می کنند، بسیار غیرعادی است.

ابو حظه، مبارزی در نیروها عرب به قدرت نیروهای زن اعتراف کرد و  گفت: " فکر می کردیم زن ها به راحتی می ترسند، اما تصورمان عوض شد."
 

اتحاد غیرمنتظره علیه داعش

درحال حاضر، عواملی که این دو گروه را در کنار هم قرار می دهد بسیار قوی تر از تفاوت هایشان است. گروه عرب به تنهایی تجربه کافی برای پیروزی بر نیروهای داعش را ندارد.  جاربا گفت: " آن ها مبارزانی سرسخت هستند. آن ها تجربه جنگ های چریکی رادارند  و می توانیم از تجربیاتشان استفاده کنیم."

این اتحاد از حمایت دولت مرکزی بغداد برخوردار است. بغداد امیدوار است این دو گروه بتوانند بر افکار جدایی طلب منطقه خودمختار کردستان تأثیر بگذارد. نیروهای پیشمرگه این گروه مناطقی زیادی در شمال عراق را از سلطه نیروهای داعش آزادکرده اند.

برخی از اعضای قبیله شمر به پیشمرگه ها در سنجر ملحق شده اند. اما ابو حظه گفت:" تنها پرچمی که حاضر است بالا ببرد پرچم عراق است. نمی خواهیم تحت نظر کسی جز دولت مرکزی قرار بگیریم."

کلید واژه ها: نیروهای داعش


نظر شما :