پیام شهردار مسلمان لندن برای اروپا

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲۳:۵۹ کد : ۱۹۵۸۸۶۹ سرخط اخبار

در حالی که اروپا با مشکلات متعدد مانند اسلام ستیزی دست و پنجه نرم می کند، انتخاب یک مسلمان در یکی از شهرهای مهم اروپایی به عنوان شهردار پیام مهمی به شمار می آید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از رسانه های آلمانی، انتخاب صادق خان به عنوان اولین شهردار مسلمان لندن بازتاب گسترده ای را در جامعه آلمان داشت. در حالی که اروپا با مشکلات متعدد مانند اسلام ستیزی دست و پنجه نرم می کند، انتخاب یک مسلمان در یکی از شهرهای مهم اروپایی به عنوان شهردار پیام مهمی به شمار می آید.

انتخاب صادق خان مسلمان به عنوان شهردار لندن، در ذهن برخی داستان فیلمی از سینمای هند (بالیوود) را یادآوری می کند، به اسم: نام من خان است. من تروریست نیستم.

در این فیلم فردی مسلمان و مهاجر نشان داده می شود که از هند به آمریکا رفته و پس از واقعه یازده سپتامبر خود و خانواده اش قربانی افکار ضداسلام جامعه آمریکا می شوند. اما در نهایت با حقانیت وی سوء تفاهمات نسبت به تمامی مسلمانان و چهره اصلی اسلام برداشته می شود.

در حال حاضر جامعه آلمان نیز با پدید ه ای شبیه آن و یا به شکل کمتر افراطی روبروست. نویسندگان، سیاست مداران و افراد عادی جامعه آلمان در مورد اسلام و خشونت و مسلمانان در طول هفته ساعت ها بحث می کنند. اما چیزی که قابل تقدیر است در کنار قوانین خنثی، تلاش بسیاری از افراد تأثیرگذار در میان مردم آلمان است. از طرفی آمارها نشان می دهد که مسلمانان و دین اسلام کمتر شناخته شده هستند، اطلاعات بسیار کمی در ذهن افراد وجود دارد و درصد کمی از مسلمانان با خانواده های آلمانی رفت و آمد دارند.

اما از طرفی دیگر با وجود مشکلات اجتماعی و اقتصادی و برنامه ریزی ضعیف دولت و یا سوءاستفاده سیاسی احزاب مخالف دولت از این مشکلات، می توان به عد ه ای حق داد که ناخواسته درگیر جبهه اسلام ستیزان شوند. با این حال صادق خان از بین یک انتخاب دموکراتیک وارد شهرداری لندن شد. جایی که به نظر بسیاری از کارشناسان سیاسی و جامعه شناس به نژادپرستی و اسلام ستیزی «نه» گفته شد. آیا در آلمان نیز امثال صادق خان ها می توانند برای نه گفتن به افراط گرایی وارد شوند؟

کلید واژه ها: شهردار صادق خان


نظر شما :