بعد از اتفاق سقوط جنگنده روسی توسط آنکارا

روسیه با ترکیه ائتلاف می‌کند؟

۰۵ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۵۴۱۶۱ اخبار اصلی خاورمیانه
الکساندر ارولوف، سفیر روسیه در فرانسه اعلام کرد کشورش آماده تشکیل "ستاد نیروهای مشترکی" علیه داعش است که شامل فرانسه و ایالات متحده و حتی ترکیه می‌شود، علی رغم این که تنش در روابط آنکارا و مسکو رو به افزایش یافته است.
روسیه با ترکیه ائتلاف می‌کند؟

دیپلماسی ایرانی: در حالی که از حمله جنگنده اف -16 ترکیه به جنگنده سوخو- 24 روسیه که منجر به کشته شدن یک خلبان روس شد، تنها یک روز می گذرد، الکساندر ارولوف، سفیر روسیه در فرانسه اعلام کرد کشورش آماده تشکیل "ستاد نیروهای مشترکی" علیه داعش است که شامل فرانسه و ایالات متحده و حتی ترکیه می شود، علی رغم این که تنش در روابط آنکارا و مسکو رو به افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، وابسته به مخالفان لیبرال حکومت عربستان، ارولوف در گفت وگو با رادیو اروپا یک فرانسه همچنین گفت: «ما آماده همکاری هستیم. آماده ایم طرح هایی را برای حمله به مواضع داعش طرح ریزی کنیم و ستاد نیروهای مسلح مشترکی در این رابطه تشکیل دهیم. ستادی که شامل فرانسه و امریکا و همه کشورهایی که مایلند در این ائتلاف باشند، بشود.»

وی در ادامه افزود: «اگر ترک ها هم تمایل داشته باشند می توانند عضو این ائتلاف شوند، ما از عضویت آنها استقبال می کنیم.»

این در حالی است که بعد از اتفاق روز سه شنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ترکیه را متهم کرد که از پشت به روسیه خنجر زده و با هم دستی و پناه دادن به تروریست ها به آنها خدمت می کند و تلاش دارد منافع آنها را تامین کند.

از سوی دیگر باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا بعد از مذاکره با فرانسوا اولاند، همتای فرانسوی اش در کاخ سفید با محفاظه کاری شدید در برابر امکان همکاری با روسیه و ایجاد ائتلافی بزرگ علیه داعش و تروریسم که شامل روسیه شود صحبت کرد و گفت: «بسیار روشن است که همکاری با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بی نهایت سخت است. مگر این که تغییری استراتژیک در مواضع خود در قبال پرونده سوریه بدهد.»

اوباما همچنین گفت: «اگر اولویت روسیه شامل حمله به مخالفان معتدل سوریه که می توانند بخشی از حکومت آینده سوریه باشند، نیز هست، روسیه شانسی برای حمایت از ائتلاف ما نخواهد داشت.»

واشنگتن و پاریس می گویند که حملات روسیه تنها باید شامل داعش و پناهگاه های آن باشد و به هیچ وجه دیگر گروه های تروریستی را شامل نشود. ترکیه و قطر از حمله روسیه به جبهه النصره و جیش الفتح،  دو گروهی که بیشترین حمایت ها را از آنها می کنند و عربستان از حمله روسیه به جیش احرار الشام، که مورد حمایت ریاض است به شدت شکایت دارند و این مساله را با غربی ها نیز در میان گذاشته اند. روزنامه الحیات در این رابطه می نویسد ایالات متحده اعتراض این کشورها را به جا می داند و می گوید علی رغم این که جبهه النصره با القاعده ارتباط دارد و جزء فهرست گروه های تروریستی است و با وجود این که می داند دیگر گروه های مسلح همگی در فعالیت های تروریستی و ضدبشری دست دارند اما روسیه باید از حمله به آنها خودداری کند و تمرکز خود را صرفا بر حمله به داعش قرار دهد.  

این در حالی است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه تلاش می کند جدای از اختلاف نظر واشنگتن و مسکو تماس های بین المللی خود را افزایش دهد و از هر دوی این کشورها در حمله به داعش و تروریسم کمک بگیرد. برای همین رئیس جمهوری فرانسه قصد دارد بعد از سفر به واشنگتن به مسکو نیز سفر کند.

پاریس بعد از حمله خونین جمعه 13 نوامبر که منجر به کشته شدن دست کم 130 نفر و زخمی شدن بیش از 350 نفر شد و داعش مسئولیت آن را پذیرفت به فکر افتاد ائتلافی گسترده علیه این شبکه تروریستی ایجاد کند که شامل روسیه و ترکیه نیز بشود. در همین رابطه فرانسه در اقدامی هماهنگ با روسیه به مواضع داعش در رقه سوریه حمله کرده است.

کارشناسان با توجه به تنشی که در روابط روسیه با ترکیه در پی سقوط جنگنده روسی توسط جنگده ترکیه به وجود آمد، بعید می دانند ائتلافی میان روسیه با ترکیه علیه داعش شکل بگیرد و این دو همکاری موثری در مبارزه با داعش داشته باشند. به ویژه که ترکیه متهم به حمایت از داعش و گروه های تروریستی در خاک خود، سوریه و عراق است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

 

کلید واژه ها: روسيه تركيه سوريه داعش


نظر شما :