ابایی از شفاف‌سازی در زمینه حقوق بشر نداریم

۳۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۸ کد : ۱۹۵۰۳۱۶ سرخط اخبار
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه کشورمان گفت: توافق هسته ای نشانه روشنی از صداقت ایران در بحث دست یابی به فن آوری هسته ای است و امیدوارم طرف غربی نیز همین گونه در اجرای تعهدات خود صداقت داشته باشد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد لاریجانی در دیدار هیأت سوییسی به ریاست ایو رُسیه، قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس گفت: تلاش های رییس جمهوری ما و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در حصول به توافق با گروه پنج به علاوه یک عملا به دنیا نشان داده است که ایران درباره فن آوری هسته ای صادق است و به دنبال تولید سلاح هسته ای نبوده و نیست.

وی با تاکید بر این که امیدواریم طرف های مذاکره کننده نیز در عمل و در اجرای تعهدات خود این صداقت را نشان دهند گفت: باید خاطرنشان کنم که عزم ایران برای دسترسی به علم و فن آوری جدی است و در این زمینه از ابتدا محدودیت ها و تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده است ناشی از معیارهای دوگانه و تبعیض نسبت به ایران بوده است.

لاریجانی با انتقاد از وجود طرز فکر نادرستی در میان برخی از طرف های غربی مبنی بر این که ایران در بحث هسته ای پیشرفت های فنی و علمی بالاتر از حد مجازی داشته است افزود: جمهوری اسلامی ایران طبیعتا برای رفع سوء تفاهم ها و اعتمادسازی، آمادگی انجام اقداماتی را که در توافق نامه آمده است دارد ولی اگر کسی فکر کند که ما در خصوص پیشرفت های فنی، صنعتی و علمی دارای سقفی هستیم و می توان محدودیت های علمی برای ما گذاشت دچار فهم اشتباه شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید براین که طبیعتا ایران به تمام مواد موافقت نامه ای که امضا کرده است پای بند خواهد بود گفت: به همین میزان ما نیز انتظار داریم طرف های مقابل، به لفظ و معنای این توافق نامه پایبند باشند.

وی با اشاره به سابقه تاریک برخی از کشورهای غربی در تعامل با ایران گفت: اگر چه ما در بعضی از این کشورها سابقه خصومت دیرینه ای نسبت به کشورمان سراغ داریم و فکر نمی کنیم این خصومت ها به زودی و یا به سرعت از بین برود، در عین حال رییس جمهوری ایران قدم شجاعانه ای برداشته و مورد حمایت اکثریت ملت و مسوولان نظام است و مطمئن هستم که این تلاش ها می تواند نادرستی عمده تهمت هایی که نسبت به ما در جهان مطرح شده است را ثابت کند و بی اساس بودن آن ها را به نمایش بگذارد.

دبیر ستاد حقوق بشر درباره همکاری های حقوق بشری میان ایران و سوییس نیز گفت: گفت وگوهای دوجانبه حقوق بشری، همراه با همکاری های قضایی میان ایران و سوییس سابقه خوبی دارد و ما امیدواریم در دور آینده، این گفت گوها غنی تر از گذشته و محتوایی تر برگزار شود.

وی افزود: در زمینه حقوق بشر ما از هیچ گونه شفاف سازی ابایی نداریم منتهی انتظار این است که طرف های مقابل ما نیز در صدد فهم نظام مدنی ما باشند نه دنبال کردن اهداف و اغراض سیاسی و گفت وگوها در فضای تعامل مثبت صورت بگیرد. خوشبختانه ما با کشورهای متعددی در اروپا و آسیا این گفت وگوها را داریم و نتایج خوبی هم از آن ها گرفته ایم.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس نیز ضمن ابراز خرسندی از توافق هسته ای به عمل آمده میان ایران و قدرت های جهانی، نسبت به آینده توافقات هسته ای که انجام شده است اظهار امیدواری کرد و خواستار باز شدن و گسترش مسیر همکاری های کشورهای اروپایی با ایران شد.

ایو رُسیه افزود: ما بسیار امیدوار هستیم که با این توافق به دست آمده ایران به سرعت جایگاه تاثیرگذار واقعی خود را در منطقه و جهان تعمیق بخشد.

وی با قدردانی از ایران به دلیل ارائه کمک به برنامه های انسان دوستانه سوییس در خصوص مردم سوریه افزود: ما معتقدیم مسائل منطقه بدون حضور ایران و نقش مثبت ایران راه حل ساده ای نخواهد داشت.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس در ادامه اظهار کرد: ما در امر کمک های انسان دوستانه به سوریه نیاز به کمک های ایران داریم و معتقدیم بدون کمک ایران این امور محقق نمی شد.

لاریجانی نیز گفت: امروز مردم یمن هم قربانی تجاوز بسیار خشن و بلکه خشونت بدون مرز قرار گرفته اند و نباید فراموش شوند.

رسیه در پایان این دیدار ضمن اعلام آمادگی کشورش برای توسعه روابط در زمینه های مختلف با کشورمان گفت: ما بسیار علاقمند هستیم گفت وگوهای دوجانبه حقوق بشری ایران و سوییس را که در واقع ششمین دور این مذاکرات محسوب می شود و مدتی است به تاخیر افتاده، مجددا از سر بگیریم.

قائم مقام وزیر امور خارجه سوییس اظهار امیدواری کرد با آغاز مجدد این گفت وگوها فصل تازه ای در این روابط آغاز شود و این گفت وگوها وسیع تر و غنی تر در آینده ادامه پیدا کند.

کلید واژه ها: سوییس وزیر امور خارجه سوییس


نظر شما :