کری: ما بر آن چه ایران در گذشته انجام داده متمرکز نیستیم

۲۷ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۲ کد : ۱۹۴۸۸۷۶ سرخط اخبار

فرارو- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است، اعضای گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای با ایران برای دستیابی به توافق جامع و نهایی بر مسئله ابعاد نظامی احتمالی فعالیت های هسته ای تهران در گذشته «متمرکز» نیستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جان کری روز سه شنبه ۲۶ خرداد از طریق ویدئو کنفرانس در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شرکت کرد و گفت: آمریکا و دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ حاضر در مذاکره با ایران بر این مسئله (ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران) «متمرکز» نیستند، چرا که اطلاعات کاملی از فعالیت های گذشته ایران دارند.

کری به دلیل مصدوم شدن در حین دوچرخه سواری، از منزلش در این ویدئو کنفرانس شرکت کرده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است که نگرانی گروه ۱+۵ بر فعالیت های آینده ایران متمرکز است.

جان کری گفته است: «ابعاد نظامی احتمالی (برنامه هسته ای ایران) در برخی از مذاکرات مطرح شد، ما روی این فعالیت ها متمرکز نشده ایم که به طور دقیق بررسی کنیم و آنها توضیح بدهند که در یک نقطه زمانی مشخص چه کاری را انجام داده اند».

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: «می دانیم که آنها این اقدامات را انجام داده اند، تردیدی نداریم. ما اطلاعات کاملی از فعالیت های نظامی مشخصی که انجام داده اند، داریم. آنچه ما از آن نگرانیم آینده است. برای ما در آینده حیاتی است که بدانیم این فعالیت ها متوقف شده اند و ما می توانیم از طرق و مسیرهای مشروع از این موضوع اطمینان حاصل کنیم».

جان کری تاکید کرده است: خیلی روشن است دستیابی به توافقی مشروع مستلزم پیگیری چنین مسئله ای است.

وزیر امور خارجه آمریکا با این حال تاکید کرده است که به مذاکرات هسته ای با ایران در وین ملحق خواهد شد.

موضوع "پی ام دی" یا ابعاد نظامی احتمالی به گفته مقام های کشورمان مربوط به قبل از سال ۱۳۸۲ و "ادعای کشورهای غربی در انجام برنامه نظامی هسته ای به قصد تولید و توسعه سلاح هسته ای" است.

برخی از مخالفان تفاهم لوزان، خواهان گنجاندن بندی در توافق هسته ای نهایی هستند که در آن گفته شود برنامه هسته ای ایران پیش از این جنبه نظامی هم داشته است.

از جمله سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که روز گذشته با انتشار نامه ای به رئیس جمهوری آمریکا چنین خواسته ای را مطرح کرد.

گفته می شود ایران مخالف وجود چنین بندی در متن توافق است.

سخنان وزیر خارجه آمریکا می تواند نشان دهنده این باشد که گروه ۱+۵ آمادگی دارد تا از گنجاندن چنین بندی در متن توافق بگذرد.

همزمان در ایران مذاکره کنندگان ایرانی عازم وین شده اند.

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزارت خارجه ایران برای آخرین دور از گفت و گوهای اتمی با گروه ۱+۵ پیش از فرارسیدن ضرب الاجل ۹ تیر (۳۰ ژوئن) که هدف آن رسیدن به توافق جامع اتمی است، عازم وین شده اند.

عراقچی: تحریم های اقتصادی از روز اجرای توافق لغو می شود
"سیدعباس عراقچی"عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای شامگاه سه شنبه با اشاره به نزدیک شدن به 10 تیر با عنوان دقایق پایانی حدود دو سال مذاکره، گفت: «ما امشب به محل مذاکرات می رویم و تا 10 تیر در آنجا مستقر می شویم تا بتوانیم آخرین کارها را انجام دهیم و به قول معروف پرانتزهای داخل متن را که حاکی از اختلاف است، کاهش دهیم.»

گزیده سخنان عراقچی را در ادامه می خوانید:

 • احتمالاً تعدادی از اختلافات که مقداری کلیدی و اساسی تر است برای روزهای آخر می ماند تا وزرا ملحق شوند و در سطح آنان تصمیم گیری شود.
 • ما 10 تیر را برای پایان مذاکرات در نظر گرفته ایم اما این طور نیست که توافقی خوب و مطلوب را فدای این تاریخ کنیم. اگر لازم باشد ممکن است چند روزی فراتر برود یا زودتر تمام شود؛ اینها به نظر ما اصل قضیه نیست. ما به تاریخ مشخصی پایبند نیستیم و یک تاریخ مشخص برای ما مقدس نیست.
 • ما در روزی که توافق صورت گیرد، فرض کنیم دهم، یازدهم یا دوازدهم تیر، آن روز توافق اجرایی هم نمی شود، یعنی توافق به دست می آید و ممکن است اعلام هم بشود که توافق شده است اما همان روز اجرا نمی شود.
 •  در روز اجرای توافق تحریم های اقتصادی و مالی علیه ما همگی رفع خواهد شد. یعنی روزی که توافق اجرا شود همان روز اعلام خواهد شد که همه تحریم های اقتصادی و مالی در همه حوزه هایی که در چارچوب هسته ای علیه ما وضع شده است، لغو خواهد شد.
 • ما هم تعهداتمان را تا زمان اجرای توافق،  اجرا نخواهیم کرد مگر مقدماتی که از نظر فنی برای اجرا شدن لازم باشد.
 • اینجا مشکلی به نام همزمانی وجود دارد که کماکان در حال بررسی آن هستیم و یکی از پرانتزهای بسیار مهمی که هنوز باز مانده، همین نکته ای است که آنچه از ترتیبات یا مقدمات فنی باید آماده سازی کنیم در مقایسه با مقدماتی که آنان باید فراهم کنند مقداری زمان بیشتر می برد.
 • در توافق نهایی مکتوب خواهد شد که کار تحقیق و توسعه روی سانتریفیوژهای پیشرفته به ویژه نسل هشت ادامه خواهد یافت.
 • عراقچی در پاسخ به پرسشی درباره "نتایج مذاکرات درخصوص تحقیق و توسعه به ویژه امکان ساخت، ایجاد زنجیره و گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید"، گفت: این موضوع در لوزان حل و فصل شد و یکی از مهم ترین بخش های توافقات در لوزان است.
 • پس از ماه ها مذاکره، طرف های مقابل در نهایت پذیرفتند که تحقیق و توسعه ما روی ماشین های پیشرفته ادامه یابد. ما طبعاً می دانیم که ماشینی که اکنون غنی سازی می کند IR1 است در حالی که اکنون روی ماشین های نسل های 4 ، 5 ، 6 و 8 که توان غنی سازی آن 20 برابر ماشین های نسل یک است، تحقیق و توسعه می کنیم تا وقتی که این ها را آماده کنیم و وارد خط تولید شوند.
 • در توافق لوزان این موضوع تصریح شده است و در توافق نهایی خواهید دید که این موضوع مکتوب خواهد شد که تحقیق و توسعه روی ماشین های IR4 ، IR5 ، IR6 و IR8 طبق برنامه ای که خود ما برای تکمیل و توسعه این ماشین ها داریم ادامه خواهد یافت.
 • هیچ تضمینی وجود ندارد که در مذاکرات جاسوسی تکرار نشود.
 • فرض را بر این گذاشته ایم که جاسوسی وجود دارد یعنی در هر جا که رفتیم و در سالن مذاکره که بودیم همیشه فرض را بر این گذاشته ایم که گوش های نامحرمی ممکن است به مذاکرات ما گوش دهند و لذا همیشه دقت های لازم را کرده ایم؛ به همین علت نگرانی نداریم.
 • این فرض که امکان جاسوسی وجود دارد نافی مسئولیت های این کشورها نیست. به همین علت ما بلافاصله یادداشت هایی را به دولت های اتریش و سوئیس به عنوان میزبان اخیر مذاکرات ارائه کردیم و از آنها خواستیم که توضیحات لازم را در خصوص این ادعا بدهند.
 • ما از کشورهای میزبان مذاکرات خواسته ایم که امنیت فضای مذاکرات را تأمین و دقت کنند و به ما اطمینان دهند به ویژه از طرف اتریش که میزبان کنونی مذاکرات است؛ تحقیقات در این باره آغاز و پرونده ای تشکیل شده و موضوع در دست بررسی است.
 • در جلسه اخیر با 1+5 نیز به صراحت اعلام کردیم که این کار از طرف متحدان و دوستان شما انجام شده است و شما هم باید پاسخگو باشید که چرا چنین کاری صورت گرفته است؟
 • عراقچی در پاسخ به این پرسش که "آیا امکان تغییر محل مذاکرات وجود دارد؟" اظهار داشت: ما منتظر بررسی های دولت اتریش هستیم و اگر به این نتیجه برسیم که محل مذاکرات به هیچ وجه امنیت لازم را برای مذاکرات ندارد، تصمیم دیگری اتخاذ خواهیم کرد.
 • بر اساس شنیده ها آقای "کری" تقریباً فعالیت های خود را از سر گرفته است و ظاهراً برخی گفت وگوهای راهبردی چین و آمریکا، در واشنگتن برگزار می شود و گفته شده است وزیر خارجه آمریکا در آن شرکت خواهد کرد که بر این اساس در مرحله بعد مذاکرات نیز حضور خواهد داشت.
 • آقای ظریف هم در روزهای آینده در زمانی که مقتضی و لازم باشد حتماً در مذاکرات شرکت خواهد کرد.
 • هیچ کس طالب تمدید مذاکرات نیست، نه ما و نه طرف مقابل. البته این به معنی آن نیست که به تاریخ مقدسی پایبند هستیم که حتماً در آن تاریخ به نتیجه برسیم، خیر؛ آنچه برای ما اهمیت دارد این است که به توافق خوب و مطلوب برسیم که حقوق مردم ایران در آن رعایت شود.

کلید واژه ها: گروه 1+5


نظر شما :