هند واردات نفت از ایران را افزایش می دهد

۲۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۸:۰۸ کد : ۱۹۴۸۷۵۹ سرخط اخبار
وزیر نفت هند گفت: به ایران اعلام کرده ایم که هر زمان تحریم ها لغو شود آماده افزایش واردات نفت از این کشور هستیم.

به گزارش ایسنا دارمندرا پرادهان وزیر نفت هند در پاسخ به این سوال که آیا پس از لغو تحریمهای ایران هند واردات نفت خود از این کشور را افزایش می دهد؟ گفت: به اندازه کافی به ایران اعلام شده که اگر هر پیام مثبتی از گفتگوهای هسته ای حاصل شود، ما آماده اقدام در این زمینه هستیم.

هند در تلاش است تا از موقعیت خود به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی جهان برای چانه زنی بهتر با کشور های صادر کننده نفت استفاده کند.

وزیر نفت هند در گفتگو با رویترز افزود: تلاش وزارت نفت هند در گفتگو با صادر کنندگان فراتر از افزایش واردات نفت است. اکنون هند می خواهد از تقاضای بالای نفت خود به عنوان ابزاری برای تقویت اقتصاد خود و اشتغالزایی استفاده کند.

پرادهان افزود: ما یک بازار هستیم و مقدار نفتی که خریداری می کنیم سلاح ما است.

هند چهارمین مصرف کننده بزرگ نفت جهان و سومین وارد کننده نفت حدود 80 درصد نفت مورد نیاز خود را وارد می کند و تقاضای سوخت در این کشور به دلیل رشد سریع اقتصادی در حال افزایش است.

اقتصاد هند پس از ثبت رشد اقتصادی سریع تر نسبت به چین در سه ماهه چهارم سال گذشته، در سه ماهه منتهی به ماه مارس رشد 7.5 درصدی را تجربه کرد که از رشد 7 درصدی چین در این بازه زمانی بیشتر بود. اقتصاد هند سال گذشته در مجموع 7.3 درصد رشد داشت.

برآورد می شود مصرف فرآورده های نفتی در هند در سال مالی جاری 166.9 میلیون تن باشد و تولید نفت داخلی این کشور تقریبا چند سال است که راکد مانده است.

نخست وزیر هند از زمان در دست گرفتن امور در ماه می سال گذشته به طور فعالانه تلاش کرده که نقش روز افزون هند در تجارت بین المللی را به نمایش بگذارد. نخست وزیر هند طی سال گذشته با سران 18 کشور از جمله ژاپن، آمریکا و چین دیدار داشته و هند را به عنوان یک مقصد ایده آل برای سرمایه گذاری معرفی کرده است.

وزیر نفت هند گفت: هدف دیپلماسی نفتی جدید این کشور فعالیت بیشتر در چهار زمینه خرید میادین نفت و گاز، واردات منابع با شرایط بهتر، افزایش سرمایه گذاری در بخش هایی نظیر خطوط لوله و پالایشگاه و راه انداختن شرکت های مهندسی و ساختمانی و اشتغالزایی برای نیروی کار ماهر است.

پرادهان افزود: کره جنوبی قدری بیشتر از ما از خاورمیانه نفت می خرد، اما حضور این کشور در بخش مهندسی و ساخت و ساز این منطقه دو برابر ما است. خاورمیانه بزرگ ترین تامین کننده نفت هند به حساب می آید اگرچه ظهور مسیر های تجاری جدید پس از کاهش قیمت نفت و اشباع عرضه به افزایش واردات نفت هند از آسیای میانه و آمریکای لاتین منجر شده است.

تلاش هند در شرایطی است که تقاضای نفت در بازار جهانی کاهش یافته است.

یک مقام بلند پایه شرکت نفت آرامکو گفت: تقاضای نفت هند رو به افزایش است، در حالی که ممکن است تقاضای نفت چین در نیمه دوم امسال ثابت بماند.

احسان الحق مشاور بلندپایه شرکت مشاور انرژی کی بی سی انگلیس گفت: در پی اشباع بازار که به خریداران اجازه می دهد اوضاع را در کنترل بگیرند، هند فرصتهای محدودی برای بستن قرار دادهای نفتی برای شرکت های خود دارد. وی افزود: احتمالا اکنون بهترین زمان است.

وزیر نفت هند تقاضای نفت این کشور را به دلیل فشار دولت برای ایجاد مراکز تولیدی و اشتغالزایی روبه افزایش می داند. وی اخیرا به کلمبیا و مکزیک سفر کرد و با اعضای اوپک در وین برای کمک به شرکت های هندی دیدار کرد.

ان کی ورما مدیرعامل شرکت نفتی ا ان جی سی ویدش که در این سفر همراه پرادهان بود گفت: این سفر به شرکت ا ان جی سی برای ایجاد روابط تازه و افزایش بینش این شرکت کمک کرد.

ورما افزود: ما در حال افزایش تلاش های خود برای به دست آوردن نفت و گاز منصفانه برای مردم هستیم.

پرادهان خاطرنشان کرد: کاهش قیمت جهانی نفت این فرصت را برای هند به وجود آورده تا خرید خود از بازار را افزایش داده و سبد نفتی خود را متنوع کند.

وی افزود: دهلی همچنین به فکر روابط بلند مدت خود با کشور های نفت خیز است. وزیر نفت هند گفت: ما نمی توانیم پس از بی ثباتی های کوتاه مدت تصمیمات نادرست بگیریم.

کلید واژه ها: نفت هند واردات نفت


نظر شما :