اوباما: روزهای دخالت در آمریکای لاتین بسر آمده است

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۲ کد : ۱۹۴۶۳۱۲ سرخط اخبار
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ملاقات با رهبران آمریکای لاتین گفت روزهایی که کشورش آزادانه در امور داخلی آنها دخالت می کرد بسر آمده است.

سخنان اوباما اندکی پیش از افتتاح نشست سران کشورهای قاره آمریکا در پاناما سیتی ایراد شده است.

اوباما قرار است در این نشست برای نخستین بار به شکل رسمی با رائول کاسترو رهبر کوبا ملاقات کند.

با این حال انتظار می رود که اخبار مربوط به ملاقات اوباما و کاسترو، تحت تاثیر تنش اخیر در روابط آمریکا و ونزوئلا کمرنگ شود.

رئیس جمهوری آمریکا در نشست رهبران جامعه مدنی در پاناماسیتی گفت: "روزهایی که ایالات متحده می توانست در این بخش از جهان با برخورداری از مصونیت در امور کشورها دخالت کند بسر آمده است."

در دوره های پیشین نشست سران کشورهای قاره آمریکا – که رهبران آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی را گردهم می آورد – ایالات متحده برای برقراری تحریم هایش علیه کوبا و مخالفت با حضور کوبا در این گردهمایی اغلب با انتقاداتی مواجه می شد.

این بار در هفتمین دوره از نشست سران قاره آمریکا، کوبا برای نخستین بار در این گردهمایی منطقه ای حضور یافته است و پیش بینی می شود که شیوه مواجهه باراک اوباما و رائول کاسترو توجه زیادی را به خود جلب کند.

ملاقات برنامه ریزی شده بین رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کوبا برای نخستین بار در پنج دهه اخیر صورت می گیرد.

تصویری از سالوادور آلنده رئیس جمهوری سابق شیلی در یکی از خیابان های پاناما. دولت چپگرای آلنده در سال ۱۹۷۳با کودتای نظامی که از حمایت آمریکا برخوردار بود ساقط شد

اوباما ابراز امیدواری کرده است که بهبود روابط دو کشور، به بهتر شدن وضعیت معیشتی شهروندان کوبایی بیانجامد.

اظهارات اوباما درباره کوبا یک روز بعد از آن است که وزارت خارجه آمریکا به کاخ سفید  توصیه کرد که کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کند.

وجود داشتن نام کوبا در این فهرست، یکی از موانع بهبود کامل روابط دو کشور ارزیابی می شود.

اوباما روز پنجشنبه گفت که بعد از توصیه وزارت خارجه، در انتظار دریافت نظرات مشاورانش است و به همین سبب بسیاری از تحلیلگران معتقدند که او احتمالا موضوع خروج کوبا از فهرست حامیان تروریسم را در پاناما اعلام خواهد کرد.

شماری از شهروندان ونزوئلایی ساکن پاناما پیش از ورود نیکولاس مادورو به این کشور تجمع اعتراضی برپا کردند

در ماه های اخیر و همزمان با گرم شدن روابط آمریکا و کوبا، تنش در رابطه واشنگتن و کاراکاس بالا گرفته است.

آمریکا و ونزوئلا در شش سال اخیر فاقد سفیر در پایتخت های یکدیگر بوده اند اما تنش در رابطه آنها چند ماه قبل هنگامی شدت یافت که واشنگتن گروهی از مقام های دولتی ونزوئلا را به نقض حقوق بشر متهم کرد.

اوباما همچنین با صدور فرمانی ویژه، ونزوئلا را به عنوان تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا قلمداد کرد و شماری از مقام های این کشور را در فهرست تحریم قرار داد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، در آستانه حضور در نشست سران قاره آمریکا گفته است که با امضای ۱۰ میلیون شهروند ونزوئلایی در مخالفت با اقدام اوباما به این گردهمایی می آید.

در مقایسه با دیدار اوباما و کاسترو، رویارویی روسای جمهوری ونزوئلا و آمریکا از اهمیتی تاریخی برخوردار نیست اما رفتار پیش بینی ناپذیر مادورو، توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است.

رئیس جمهوری ونزوئلا روز جمعه در بدو ورود به پاناما از بنای یادبود قربانیان حمله سال ۱۹۸۹ آمریکا به آن کشور بازدید کرد و گفت با "روحی سازنده" به این گردهمایی منطقه ای آمده تا رویدادی تاریخی را رقم بزند.
 
منبع: بی بی سی

کلید واژه ها: کوبا پاناما قاره آمریکا کاسترو


نظر شما :