گفت وگوی تلفنی باراک اوباما و رائول کاسترو

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ | ۰۳:۴۸ کد : ۱۹۴۶۳۰۰ سرخط اخبار

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا در آستانه اجلاس کشورهای آمریکایی در کشور پاناما و هم زمان با تلاش ها برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و هاوانا، تلفنی با یکدیگر گفت وگو کردند.

به گزارش اسوشیتدپرس از پاناماسیتی به نقل از خورخه لگانوآ معاون خبرگزاری رسمی کوبا، اوباما و کاسترو پنجشنبه شب به وقت محلی در خصوص مسائل مختلف تلفنی گفت و گو کرده اند.

بر اساس این گزارش کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

اوباما و کاسترو روز پنجشنبه برای شرکت در اجلاس کشورهای آمریکایی وارد پاناماسیتی شدند.

گفته می شود این دومین مکالمه اعلام شده میان رهبران آمریکا و کوبا در بیش از 50 ساله گذشته به شمار می رود.

نخستین گفت وگوی اوباما و کاسترو در ماه دسامبر اندک زمانی پیش از اعلام تصمیم 2 کشور برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک صورت گرفت که اکنون در جال اجرایی شدن است.

منابع خبری اعلام کرده اند با اینکه قراری برای ملاقات رسمی 2 رهبر وجود ندارد، اما پیش بینی می شود که این دو در حاشیه این اجلاس با یکدیگر روبرو شوند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی به دنبال نشست وزیران امور خارجه آمریکا و کوبا در پاناماسیتی، این مذاکرات را در راستای تلاش برای ازسرگیری روابط بین هاوانا - واشنگتن، سازنده خواند.

ملاقات 2 ساعته جان کری و برونو رودریگز وزیران امور خارجه آمریکا، کوبا، بلندپایه ترین ملاقات بین مقام های دیپلماتیک واشنگتن و هاوانا از سال 1958 به این سو محسوب می شود.

وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای، اعلام کرد که کری و رودریگز مذاکراتی طولانی و سازنده داشتند که در آن در باره دستیابی به پیشرفت و رفع مشکلات حل نشده، توافق کردند.

دیدار وزیران امور خارجه آمریکا و کوبا در حاشیه برگزاری اجلاس منطقه ای سران کشورهای قاره آمریکا صورت گرفت که قرار است در پاناما برگزار شود.

اوباما بعد از ملاقات با نخست وزیر جامائیکا گفت که وزارت امور خارجه امریکا در حال بررسی خارج کردن کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اوباما به تصمیم خارج کردن کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم بعد از سه دهه، بسیار نزدیک شده و با این اقدام به دنبال عادی سازی روابط واشنگتن با هاواناست.

تحلیل گران مسایل بین المللی، براین باورند که با توجه به اینکه اوباما در عرصه سیاست خارجی تاکنون هیچ دستاورد قابل توجهی نداشته است، تلاش می کند تا با بهبود روابط با کوبا و همچنین دستیابی توافق هسته ای با تهران و ایجاد زمینه برای آب شدن یخ های روابط میان ایران و آمریکا، برای خود در تاریخ این کشور، نام و جایگاهی به دست آورد.

کلید واژه ها: کوبا کاسترو


نظر شما :