اخبار مذاکرات هسته‌ای در لوزان - روز چهارشنبه

صالحی: پیشرفت مذاکرات کند است

۱۲ فروردین ۱۳۹۴ | ۲۱:۱۲ کد : ۱۹۴۵۹۰۲ اخبار اصلی پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع
وزیر خارجه آمریکا دست‌کم تا پنج‌شنبه در مذاکرات حضور خواهد داشت/ وزیر خارجه آلمان: امشب پیشنهادهای تازه‌ای بررسی می‌شود/ ظریف: قطعا نتیجه کار بیش از یک بیانیه نخواهد بود.
صالحی: پیشرفت مذاکرات کند است

01:10- واحد مرکزی خبر: خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس 24 در لوزان گفت: بازگشت فابیوس به این شهر به معنای حصول قطعی توافق نیست. به گفته منبعی دیپلماتیک، بازگشت فابیوس بدین معناست که مدیران سیاسی توانسته اند به قدری مذاکرات را به پیش ببرند که نیاز به حضور وزرا برای آخرین مذاکرات باشد. با وجود این باید همچنان محتاط باشیم و حضور فابیوس بدان معنا نیست که قطعاً توافق حاصل می شود. احتمالاً هنوز انتخاب های دشواری وجود دارد که مدیران سیاسی نمی توانند انجام دهند و این وزرا از جمله لوران فابیوس هستند که باید بیایند و این کار را انجام دهند. به هر حال، بازگشت فابیوس نشانه ای مثبت است.

23:58- خبرنگار تسنیم: جلسه دوجانبه ظریف با کری آغاز شد. عراقچی، روانچی و شرمن حضور دارند.

23:52- لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه امشب به لوزان باز می گردد.

23:48- بی بی سی: بر اساس گزارش ها و نشانه ها به نظر می رسد ایران و کشورهای 1+5 امشب به نتیجه نمی رسند و به احتمال زیاد مهلت دستیابی به تفاهم سیاسی برای دومین بار تمدید شود.

23:35- خبرنگار تسنیم: علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه "پیشرفت مذاکرات کند است" گفت: "عقب نمی رویم. رو به جلو حرکت می کنیم."

23:31- توییت ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پیشرفت ها ادامه دارد، هنوز به یک تفاهم سیاسی نرسیده ایم. جان کری، وزیر خارجه آمریکا دست کم تا صبح پنج شنبه در مذاکرات حضور خواهد داشت تا مذاکرات را ادامه دهد.

22:56- بی بی سی: فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در لوزان: امشب پیشنهادهای تازه ای بررسی می شود... نمی توانم پیش بینی کنم که آیا این [پیشنهادها] برای رسیدن به توافق در طول شب کافی خواهد بود یا نه... دقت مهم تر از سرعت است. به نظر من هنوز موفقیت در مذاکرات امکان پذیر است.

22:50- صدای آمریکا: جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید می گوید هنوز هیچ تعهد ملموس و مشخصی در مورد برنامه هسته ای از سوی ایران دیده نشده است. مذاکرات در صورت سازنده بودن ادامه پیدا می کند، اما هنوز اختلاف هایی وجود دارد. آمریکا آماده است تا در صورت لزوم میز مذاکره را ترک کند.

22:41- محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر ملاقات کردند.

21:58- خبرنگار ایسنا در لوزان: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در ساعات پایانی عصر چهارشنبه برای پیاده روی با تعدادی از اعضای هیات به حیاط هتل آمده بود، در حلقه خبرنگاران گفت: پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد و اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته است. برخی از مسئولان و وزیران غربی نیاز داشتند برای مسائل داخلی خود به کشورشان بازگردند. در صورتی که نیاز باشد بازمی گردند؛ البته مدیران و معاونان سیاسی همه کشورها حضور دارند. کارها به این دلیل که به جزئیات راه حل ها رسیده بسیار دشوار است. امیدواریم پیشرفت حاصل شود. هنوز گفت وگو ها ادامه دارد. در حال حاضر مذاکرات بین دو هیات در جریان نیست بلکه چندین هیات با نگرانی ها و نگرش های مختلف با هم در حال مذاکره هستند؛ از این رو کارها مقداری پیچیده تر است. این پیچیدگی هم در بحث توافق بین ایران و ۱+5 و هم در بین خود اعضای 1+5 وجود دارد. درباره بیانیه تصمیمی گرفته نشده است و به مرحله ای نرسیده ایم که قطعی صحبت کنیم. تلاش هایی برای نگارش صورت گرفته اما نمی توانیم فعلا به صورت قطعی از نتیجه کار صحبت کنیم. فقط می توان گفت که قطعا نتیجه کار بیش از یک بیانیه نخواهد بود.

21:56- بی بی سی: جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید: باراک اوباما امروز بار دیگر از تیم مذاکره کننده گزارش دریافت کرده است/ مذاکرات همچنان سازنده است/ زمان آن فرارسیده که ایرانی ها تعهدات لازم را بدهند/ گفتگوها ادامه دارد/ رویکرد ما تاکید بر این موضوع است که گفتگوها باید سازنده باشد تا ادامه پیدا کند/ هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که بخواهیم گزینه خروج از گفتگوها را بررسی کنیم چون تا حدی پیشرفت داشته ایم/ تمام راه های دستیابی ایران به سلاح هسته ای باید مسدود شود. ایران باید تعهدات جدی بدهد. تعهداتش هنوز نهایی نشده. تا زمانی که بتوانیم در راستای دستیابی به آن تعهدات گام برداریم گفتگو می کنیم/ هم گزینه نظامی و هم تحریم های بیشتر همچنان مطرح است اما اکنون تمرکز اصلی بر دیپلماسی و گفتگوهای سازنده است.

22:43- موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل گفت که انتظار ندارد مذاکرات لوزان به توافق با تهران منتهی شود. او گفت: قطعاً بیانیه یا برگه امضا شده ای وجود خواهد داشت اما این اسناد فقط بیانیه ای از خواسته هاست که تلاش برای نتیجه گیری این دور از مذاکرات بدون شکست کامل است اما بدون آنکه گروه ها کاملاً راضی شوند.

21:15- وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و آمریکا و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در حال رایزنی هستند.

20:47- توییت فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا: سخت در حال کار بر روی یک توافق هستیم؛ یک توافق خوب.

19:42- خبرگزاری ایرنا: مذاکره دوجانبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و جان کری همتای آمریکایی او به پایان رسید و رایزنی های داخلی هیات های هفت گانه شروع شد. در حال حاضر وزیران و معاونان و کارشناسان هیات های مختلف در هتل بوریواژ سرگرم رایزنی های داخلی هستند و بر روی متنی که قرار است منتشر شود، کار می کنند.

19:22- یک دیپلمات اروپایی به خبرنگار تسنیم در لوزان گفت: احتمال بازگشت فابیوس به لوزان و پیوستن به مذاکرات هسته ای ایران وجود دارد. وی افزود: آمدن فابیوس بستگی به روند مذاکرات دارد و وی در صورت نیاز یا پیشرفت خواهد آمد. وی افزود: احتمال دارد امشب مذاکرات تمام نشود.

19:05- واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد مذاکره کنندگان 1+5 و ایران تا چهارشنبه بعد از ظهر به توافق بر سر برنامه هسته ای تهران دست پیدا کنند.

19:03- سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگار تسنیم در لوزان گفت که احتمال ادامه مذاکرات طی امشب افزایش یافته و احتمالا امشب در لوزان خواهیم ماند. وی گفت که مذاکرات هسته ای با ایران پیشرفت داشته اما این پیشرفت کند است.او در خصوص اینکه آیا این دور نتیجه ای در پایان خواهد داشت یا نه، گفت: اگر غیر از این بود ما اینجا نمی ماندیم. یک مقام غربی هم احتمال اتمام مذاکرات هسته ای با ایران طی چند ساعت آینده را بعید دانست. وی در خصوص اینکه آیا مذاکرات ممکن است از روز پنج شنبه هم فراتر رود گفت: مطمئن نیستم و  بستگی به روند مذاکرات دارد.

19:00- خبرنگار بی بی سی: مشکل تهیه بیانیه تفاهم مشترک دو چیز است: محتوایی و شکلی. در بخش محتوا، مساله قطعنامه های تحریمی سازمان ملل که مشخصا واردات فناوری دوگانه و خرید و فروش تسلیحات توسط ایران را منع می کنند. ایران اصرار دارد در تفاهم، مشروعیت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای با ایجاد امکان وارد کردن فناوری های دوگانه قبول شود. تحقیق و توسعه بر ساخت نسل های جدید سانتریفیوژ کماکان از گره های باقی مانده دست کم تا صبح امروز بوده است. در بخش شکلی ایران می خواهد اگر کماکان امکان حل مسایل باقی مانده تا پایان این دور مهیا نشد، تفاهم یک بیانیه مطبوعاتی باشد و نه تفاهم مستند تا رسیدن به توافق احتمالا سه ماه آینده یک مرحله ای تلقی شود.

17:15- آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که در مذاکرات "پیشرفت های بسیار" به دست آمده اما مذاکرات زمانی پایان می یابد که در مورد تمام مسایل توافق حاصل شده باشد.

16:44- بی بی سی: سخنگوی وزارت خارجه آلمان در نشست خبری روزانه خود گفته است پیشرفت هایی در مذاکرات حاصل آمده و دستیابی به توافق امکانپذیر است اما قطعیت ندارد. وی گفته است هر توافقی باید به نحوی قابل راستی آزمایی راه دسترسی ایران به بمب اتمی را مسدود کند.

15:40- اطلاعات واصله از لوزان به سایت «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که قطعنامه های تحریمی شورای امنیت قطعا بلافاصله پس از توافق نهایی لغو نخواهد شد.

15:27- خبرگزاری تسنیم: وزارت خارجه آلمان با انتشار بیانیه ای در مورد مذاکرات هسته ای لوزان اعلام کرد: مذاکرات در مورد برخی پرسش های مهم مطرح در شب گذشته گره خورد و دچار پیچیدگی شد. پیشرفت مشهود است. هیچ چیزی مورد موافقت قرار نگرفت اما اگر نیت خوبی بین تمامی طرف ها وجود داشته باشد حصول یک توافق ممکن است.

15:22- بی بی سی: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته که توافق بهتر باید شامل تضعیف زیرساخت های اتمی ایران باشد و همزمان، لغو تدریجی تحریم ها را به تغییر در رفتار ایران منوط کند.

15:15- خبرگزاری ایرنا: نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 پس از دو ساعت پایان یافت و دقایقی بعد از آن محمدجواد ظریف و جان کری وزیران خارجه ایران و آمریکا رایزنی دو جانبه را آغاز کردند.

14:49- عراقچی: در بسیاری از موضوعات به راه حل رسیده ایم/ آنچه امروز اعلام می شود اعلام پیشرفت در مذاکرات و موفقیت در رسیدن به راه حل در مسایل کلیدی است/ دو، سه موضوع است که هنوز راه حل ها برای آنها نهایی نشده و بحث ها ادامه دارد/ما نمی توانیم توافقی داشته باشیم که در آنها لغو تحریم ها نباشد. حتما باید لغو شوند. نوع و مرجع صادرکننده تحریم ها متنوع است و در حوزه های مختلف وجود دارند که باید هر یک تفکیک شود و مصر هستیم در گام اول توافق، همه تحریم های اقتصادی و بانکی و نفتی لغو شود و تحریم هایی که با قسمت های دیگر سر و کار دارد برایشان چارچوبی مشخص تعیین شود و بدون چشم انداز روشن برای این نوع از تحریم ها مشخص شود از آنها عبور نمی کنیم/  امکان رسیدن به یک جمع بندی و انتشار بیانیه در پایان امشب وجود خواهد داشت.

14:28- لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفته است مذاکرات ایران و 1+5 پیشرفت کافی نداشته تا متضمن دستیابی سریع به نتیجه باشد. او به خبرنگاران گفته است که در صورت لزوم آمادگی آن را دارد تا برای شرکت در مذاکرات به لوزان بازگردد.

14:25- پایان نشست وزرای 1+5 و ادامه رایزنی های داخلی هیات ها

14:15- سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در گفت وگو با شبکه اول سیما: امروز احتمالا بیانیه مشترک مطبوعاتی صادر می شود.

13:38- خبرگزاری ایتارتاس: طرفین در حال کار بر روی یک بیانیه سیاسی دو صفحه ای هستند.

13:33- پشت بام هتل بوریواژ، محل برگزاری مذاکرات هسته ای در لوزان

139401121158221325024904.jpg

13:15- لیز دوست، خبرنگار بی بی سی، نسخه ای از پیشنهادهای چین برای موفقیت مذاکرات را به دست آورده است. این پیشنهادها تحت چهار عنوان مطرح شده است. اول: مهم است که مذاکرات از هدایت سیاسی لازم برخوردار باشد؛ دوم، مهم است که فاصله بین خواست های طرفین کاهش یابد، سوم، مهم است که از روش گام به گام و پاسخگویی متقابل (امتیاز در برابر امتیاز، گذشت در برابر گذشت) استفاده شود، چهارم، مهم است که تلاش مذاکره کنندگان معطوف به دستیابی به "بسته" راه حل (شامل موارد گوناگون) باشد. واحد مرکزی خبر هم به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: چین خواستار ایفای نقش فعال شورای امنیت در توافقنامه هسته ای با ایران شد. چین پیشنهاد چهاربندی را برای دستیابی به توافق در مذاکرات پرونده هسته ای ایران ارائه کرد.

13:10- دقایقی پیش نشست وزرای خارجه ایران و 1+5 در هشتمین روز مذاکرات با وجود غیبت فابیوس، لاوروف و وانگ ئی وزیران خارجه فرانسه، روسیه و چین برگزار شد.

12:50- فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا، در مورد نشست صبح چهارشنبه به بی بی سی گفت: نسبت به پیشرفت در مذاکرات امروز صبح خوشبین هستم اما این در صورتی است که ایرانیان حاضر باشند بر سر مسایل باقیمانده به انتظارات ما پاسخ دهند. وی گفته است که دلیل توقف مذاکرات در شب گذشته، خستگی مذاکره کنندگان بود تا بتوانند صبح چهارشنبه سر زنده به مذاکره بازگردند. وزیر خارجه بریتانیا افزوده است: ما به یک چارچوب تفاهم اصولی رسیده ایم اما هنوز مباحث کلیدی چندی باقی است که باید حل و فصل شود.

12:16- خبرنگار بی بی سی: قرار است وزرای قدرت های جهانی بدون ایران و بعد با ایران جلسه بگذارند.

12:11- نشست معاونان و کارشناسان وزرای خارجه 1+5 در جریان است.

12:10- خبرگزاری رویترز: هیات چینی پیشنهادی چهار ماده ای را برای پیشبرد مذاکرات هسته ای ایران مطرح کرده است.

11:50- خبرنگار تسنیم: علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته ای ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، در ادامه مباحث فنی مذاکرات هسته ای لوزان با یکدیگر دیدار کردند.

07:48- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و تیم همراهش باراک اوباما و تیم امنیت ملی او را در جریان مذاکرات قرار دادند. برنادت میهن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار بی بی سی درباره اظهارات ظریف که گفته بود در مورد بیشتر مسائل توافق شده جواب داد: ما امشب دیگر نکته ای برای بیان کردن نداریم.

150401080051_obama_512x288_epa.jpg

04:45- لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، لوزان سوئیس را ترک کرد.

04:30- خبرگزاری ایرنا: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیشرفت در مذاکرات را «بسیار خوب» ارزیابی کرد و گفت: راه حل اکثر موضوعات کاملا مشخص شده و بعد از فردا - چهارشنبه- باید نگارش شروع شود.

04:11- سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که ایران و 1+5 بر روی مسائل کلیدی به توافق رسیده اند. به گزارش ایسنا، لاوروف در جمع خبرنگاران روسی ادامه داد: کارشناسان روی متنی که ظریف و موگرینی در چند ساعت آینده اعلام خواهند کرد، مشغول کار هستند. وی همچنین گفت که مسأله تحریم ها جزو این مسائل کلیدی است.

کلید واژه ها: گروه 1+5 توافق هسته ای مذاکرات هسته ای ظریف


نظر شما :