چهارمین روز عملیات تکریت؛ پیشروی ادامه دارد

۱۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۹۴۴۹۳۲ سرخط اخبار

چهارمین روز بزرگترین عملیات ارتش عراق علیه داعش به شدت ادامه دارد و نیروهای دولتی با پشتیبانی داوطلب های مردمی توانستند حلقه محاصره تکریت را تنگ تر و ارتباط آن را با ا ستان کرکوک قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، نیروهای عراقی که به دروازه های شهر تکریت رسیده اند، پیشروی خود را آرام به سوی مرکز این شهر ادامه می دهند و گفته می شود که وجود بمب های کنار جاده ای، تله های انفجاری و تک تیراندازهای داعش عملیات پیش روی را تا حدودی کند کرده است.

ارتش عراق و نیروهای هم پیمان با آن، روز گذشته وارد شهرستان تکریت شدند اما شهر تکریت مرکز این شهرستان هنوز در کنترل تروریست های داعش است و تنها درگیری هایی در حومه آن گزارش شده است.

در جبهه جنوبی تکریت نیز نیروهای عراقی توانستند شهر الدور در حد فاصل سامرا و تکریت را به محاصره درآورند. این شهر پایگاه اصلی داعش در مناطق جنوبی تکریت و شمال سامرا محسوب می شود و منطقه ای استراتژیک برای این گروه به حساب می آید.

در مقابل تروریست های داعش نیز به قوی ترین سلاح خود یعنی حملات انتحاری روی آورده اند و در روزهای گذشته چندین خودروی بمب گذاری شده توسط عوامل این گروه در مواضع نیروهای دولتی و نیروهای داوطلب منفجر شده که تلفاتی برجای گذاشته است. یکی از عاملان انتحاری داعش فردی آمریکایی به نام ابو داوود بود که با یک خودروی بمب گذاری شده به مواضع ارتش عراق در اطراف تکریت حمله کرد.

در شرق تکریت نیز خبر می رسد که فرماندهی عملیات دجله و نیروهای مردمی توانستند شهرک المعیبدی واقع در 30 کیلومتری شرق تکریت را به کنترل خود درآورند و با این کار مسیر ارتباطی تکریت و استان کرکوک که جنوب آن در کنترل تروریست های داعش را قطع کردند.

بلندی های حمرین واقع در جنوب شرق تکریت نیز اکنون در کنترل ارتش است و به دلیل موقعیت استراتژیک و ارتفاعی که این منطقه دارد شرایط مساعدی را برای حملات توپخانه ای و دیده بانی ارتش عراق مهیا کرده است. رشته کوه های حمرین که در 80 کیلومتری جنوب تکریت است یکی از مهمترین پایگاه ها و منطقه عبور و مرور نیروهای داعش بود که از آن برای رساندن تسلیحات و تجهیزات لازم به جبهه های خود استفاده می کردند.

در درگیری های روز گذشته نیروهای عراقی همچنین توانستند چندین روستا را در استان صلاح الدین از چنگ داعش خارج کنند و پل الزرکه که استان دیالی را به استان صلاح الدین متصل می کند را نیز به کنترل خود درآوردند.

همزمان عشایر منطقه و نیروهای مردمی ساکن استان صلاح الدین با پشتیبانی ارتش نیز توانستند چندین روستا و چاه نفت در شرق تکریت را بدون هیچ گونه مقاومتی از سوی نیروهای داعش به کنترل خود درآورند. شدت درگیری ها در تکریت باعث شده تا نیروهای داعش از سمت شرق استان صلاح الدین و به سمت غرب و شهرستان تکریت عقب نشینی کنند.

نیروهای عراقی همچنین توانستند مرکز مخابرات استان صلاح الدین را که متشکل از چندین برج مخابراتی و دکل های رادیویی است از تروریست های داعش پس بگیرند. داعش از این مجتمع مخابراتی برای شنود مکالمات دشمن و مخابره پیام های خود استفاده می کرد.

شدت درگیری ها در استان صلاح الدین بسیار شدید گزارش شده و تلفات بی سابقه ای به نیروهای داعش وارد شده است. بنا به گفته نیروهای حاضر در تکریت و شنود مکالمات بی سیم اعضای داعش، آنها در حال دفن دسته جمعی کشته های خود هستند و این نشان می دهد که تلفات آنها بسیار زیاد است و وقتی برای تدفین آنها وجود ندارد و باید در گورهای دسته جمعی دفن شوند.

در همین حال ترکیه مقادیر زیادی تجهیزات نظامی را با دو هواپیمای ترابری C-130 به ارتش عراق رساند. سفیر ترکیه در بغداد این محموله ها را تحویل مسئولان بغداد داده است. اخیرا ترکیه مواضع خود را در قبال داعش تغییر داده و به شکل جدی تری وارد جنگ با این گروه شده است.

شهر تکریت زادگاه صدام با جمعیتی بیش از 200 هزار نفر مرکز استان صلاح الدین است و ارتش عراق تلاش دارد تا با کنترل بر این شهر راه را برای حمله به موصل که جمعیتی نزدیک به دو میلیون نفر دارد فراهم کند. موصل سومین شهر بزرگ عراق اکنون در کنترل داعش است و مرکز عملیات داعش در این کشور محسوب می شود.

کلید واژه ها: تکریت استان صلاح الدین ارتش عراق تروریست های داعش نیروهای داعش شرق تکریت


نظر شما :