ثابت شد قدرت تروریست‌ها چندان هم مهیب نیست

داعش، کالای تجاری اوباما

۲۰ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۷ کد : ۱۹۴۴۰۹۳ اخبار اصلی خاورمیانه
شکی نیست که بازپس‌گیری استان دیالی در عراق و کوبانی در مرزهای سوریه با ترکیه نقطه تحولی در جنگ علیه داعش محسوب می‌شود.
داعش، کالای تجاری اوباما

دیپلماسی ایرانی: عراقی ها موفق شدند داعش را از همه مناطق استان دیالی بیرون برانند، و پیمان نیروهای ارتش عراق و پیشمرگ های کرد و مبارزان عشایر عرب سنی نیز توانستند شکست سنگینی را متحمل این شبکه تروریستی کنند.

این پیمان در حال حاضر توانسته است 60 درصد از اراضی ای که پیش از این تحت کنترل داعش در عراق بود را آزاد کند. در مرزهای سوریه با ترکیه نیز مبارزان کُرد توانستند داعش را به خارج از شهر کوبانی (عین العرب) عقب برانند تا این شهر بعد از چهار ماه نبرد سنگین به طور کامل تحت کنترل نیروهای کرد در آید. آنها همچنین توانستند آخرین افراد نیروهای داعش را از شهر کوبانی خارج کنند و کنترل روستاهای اطراف این شهر را نیز به دست بگیرند تا به این ترتیب شهرشان از لوث این جنایتکارها کاملا پاک شود.

روشن است که داعش در بسیاری از مناطق در داخل عراق متحمل شکست های سنگینی شده است، بخش گسترده ای از اراضی سوریه و عراق از کنترل داعش خارج شده و روز به روز فرصت برای آزادسازی شهر موصل از دست داعش بیشتر فراهم می شود. داعشی که امریکایی ها مبالغه های بسیاری بر سر آن کردند و در بزرگ نمایی قدرت آن به دلایل بسیار تلاش کردند اکنون روشن شد که آن دشمنی نیست که باید مبهوت قهر آن شد!

شکی نیست که بازپس گیری استان دیالی در عراق و کوبانی در مرزهای سوریه با ترکیه نقطه تحولی در جنگ علیه داعش محسوب می شود. این صحیح است که حملات هوایی نقش مهمی در تضعیف روحیه و روان افراد داعش بازی کرد اما آن چه مسلم است، اگر خبرگی و ایستادگی کردها نبود کوبانی آزاد نمی شد، و اگر دولت عراق موفق به تشکیل این پیمان متشکل از ارتش و پیشمرگ ها و عشایر نمی شد، نمی توانست داعش را از همه مناطق استان دیالی به بیرون براند.

این هم کاملا قابل درک است که امریکایی ها می توانستند شکست داعش را در مدت زمانی بسیار کمتر از این مدت رقم بزنند، اگر کاخ سفید به ریاست اوباما سر خود را زیر برف فرو نمی کرد و فقط بر حملات هوایی در جنگ خود با داعش اصرار نمی کرد. اوباما اگر به حرف رئیس ستاد ارتش و وزیر دفاع سابقش، چاک هیگل و بیشتر کارشناسان پنتاگون که بر لزوم تشکیل نیروی زمینی برای مبارزه فوری با داعش تاکید داشتند، گوش می کرد می توانست زودتر از اینها داعش را شکست دهد. اما گویا به نظر می رسد که کاخ سفید به ریاست اوباما به فکر درگیری تمام عیار با داعش نیست چرا که می خواهد تهدید داعش به قوت خود باقی بماند تا تهدیدی برای امنیت منطقه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باشد. اگر همه آفریقایی ها و اعراب هم موفق می شدند در جنگ با تروریسم در خاک آفریقا و سرزمین های عربی نیروی مشترک تشکیل دهند، اوباما به این فکر نمی افتاد که از تروریسم کالای تجاری بسازد و اجازه دهد امنیت منطقه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در گرو داعش باقی بماند!

 

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :