بارزانی: جنگ با داعش طولانی خواهد بود

۱۱ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۲ کد : ۱۹۴۳۸۰۴ سرخط اخبار

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق هشدار داد، با وجود پیروزی ها در جنگ علیه گروه تروریستی داعش، فعالیت های ائتلاف ضدداعش ناکافی بوده و ایجاد یک کمپین برای بازپس گیری شهر موصل پیش از پاییز اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز ، "نیچروان بارزانی"، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز درباره جنگ علیه داعش گفت: همزمان با ادامه جنگ داخلی در سوریه، تداوم فعالیت های ناکافی ارتش عراق و فقدان تسلیحات کافی برای نیروهای کرد در شمال عراق، شانس کمی برای شکست دادن داعش وجود دارد.

بارزانی همچنین درباره استراتژی آمریکا اظهار کرد، استراتژی فعلی آمریکا در بهترین حالت تنها داعش را محدود می کند.

گروه تروریستی داعش که سال گذشته در پی اشغال بخش هایی از عراق و سوریه اعلام موجودیت کرد، اکنون با تنها 45 کیلومتر فاصله تا اربیل به تهدیدی مهم برای کردهای عراق تبدیل شده است.

نچیروان بارزانی در ادامه اظهاراتش عنوان کرد: این یک جنگ طولانی خواهد بود. داعشی ها بیش از 15 میلیون تن را در عراق و سوریه تحت کنترل خود دارند. داعش کنترل و محدود شده است اما هنوز هم توانایی انجام حملات را دارد.

نخست وزیر 49 ساله اقلیم کردستان عراق ادامه داد: آنها(داعشی ها) سازماندهی شده اند و این قدرت را دارند از سراسر جهان عضوگیری کنند. ساختار این گروه به نحوی ایجاد شده که فعال باقی می ماند.

جنگ علیه داعش سال گذشته و با فعالیت های ائتلاف ضدداعش و با اتکا به حملات هوایی آغاز شد اما این حملات هوایی تاکنون نتوانسته تروریست ها را از موصل خارج کند. این در حالی است که موصل تنها 80 کیلومتر با اربیل فاصله دارد.

بارزانی افزود: به طور قطع با حملات هوایی نمی توان این سازمان تروریستی را نابود کرد. برای نابود کردن آنها به نیروهای ویژه و نه سربازان نیروی زمینی بلکه به عملیات مشترک با نیروهای پیشمرگ نیاز داریم. آیا سیاست و هدف محدود کردن آنهاست یا نابودی شان؟ برای ریشه کن کردن آنها اقدامات دیگری باید انجام شود.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با اشاره به جنگ کردها در سرزمین های کردنشین اظهار کرد: کردها برای سرزمین هایی با داعش می جنگند که کاملاً متعلق به منطقه کردهاست و ما از پیشمرگ ها برای خارج کردن داعش از مناطق سنی نشین یا بازپس گیری موصل استفاده نخواهیم کرد.

بارزانی 49 ساله در این باره گفت: چرا که کردها نمی خواهند خط مقدم هیچ گونه جنگی برای بازپس گیری موصل باشند. ما قصد داریم از هرگونه درگیری خودداری کنیم.

نخست وزیر اقلیم کردستان درباره زمان مناسب برای حمله به موصل تاکید کرد: زمان چنین حمله ای به بازسازی ارتش عراق که سال گذشته در پی حمله داعش به موصل متلاشی شد، بستگی دارد. در حقیقت هیچ ارتش عراقی واقعی ای که بتواند این حمله را انجام دهد، وجود ندارد. ما باید واقع بین باشیم.

بارزانی در پاسخ به سوالی درباره برنامه های عراقی و آمریکایی ها برای حمله به موصل تا ماه ژوئن عنوان کرد: به طور قطع این حمله را تا ماه مارس نمی توان انجام داد. درباره ژوئن نیز من مطمئن نیستم.

وی پایان سپتامبر یا اکتبر را تاریخی واقع بینانه تر برای این حمله توصیف کرد و آن را به فعالیت بغداد برای آموزش سربازان کافی جهت تجدید قوای ارتش منوط دانست.

بارزانی ضمن اشاره به حملات هوایی آمریکا، تصریح کرد: هم برنامه های عراق و هم برنامه های ائتلاف ضدداعش در جنگ علیه داعش موفق و یا براساس یک استراتژی مشخص نبوده است. آنها به یک استراتژی و ایده جامع برای چگونگی مبارزه با داعش در منطقه نیازمندند. در حال حاضر هیچ استراتژی و همکاری هایی وجود ندارد. این در حالی است که داعشی ها به خوبی آموزش دیده و تامین مالی می شوند و می توانند هرچه میزان که می خواهند عضوگیری کنند. آنها همچنین سربازانی دارند که حاضرند بمیرند.

در حالی که نیروهای کرد توانسته اند داعش را در شمال عراق به عقب برانند اما نخست وزیر اقلیم کردستان عراق معتقد است، آنها( عراق و ائتلاف) برای مبارزه با تهدید داعش به سلاح های سنگین تری نیاز دارد. بارزانی در این باره گفت: این جنگی نیست که شما در آن با آک 47 و آرپی جی پیروز شوید. برای نابودی تهدید داعش، اولویت باید مسدود کردن مرز عراق و سوریه و اجازه ندادن به داعش برای انجام عملیات در بین دو کشور باشد.

نخست وزیر اقلیم کردستان در ادامه با اشاره به جنگ سوریه اظهار کرد: حقیقت این است تا زمانی که مساله سوریه حل نشده باشد، نابودی داعش اقدام راحتی نخواهد بود.

بارزانی در ادامه، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق را فردی عمل گرا توصیف و او را با نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق مقایسه کرد .

اما بارزانی تاکید کرد، عبادی در زیر سایه مالکی که قدرت محلی زیادی دارد، فضای کمی برای مانور دارد.

وی همچنین با اشاره به نابودی عراق توسط جنگ قومی و قبیله ای پس از ورود آمریکا به عراق در سال 2003 مدعی شد: هیچ وفاداری ای به کشوری به نام عراق وجود ندارد. این بسیار مهم است تا فرمولی پیدا کرد که چگونه با یکدیگر در مرزهای کشوری به نام عراق زندگی کنیم. اگر این فرمول پیدا نشود، جنگ های خونبار بیشتری در این کشور رخ خواهد داد و این کشور عامل بی ثباتی در منطقه باقی خواهد ماند.

کلید واژه ها: اقلیم کردستانوزیر اقلیم کردستانوزیر اقلیم کردستان عراقكردستان عراق


نظر شما :