ظریف: به دنبال مذاکرات، ایران امن‌تر شده است

۱۱ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۸ کد : ۱۹۴۱۴۹۳ سرخط اخبار گام به گام تا توافق جامع

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: سیاست مقام معظم رهبری مبتنی بر سیاست مقاومتی ایران را آسیب ناپذیرتر کرده و از برندگی تحریم ها علیه این مردم کاسته است.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز -سه شنبه- در همایش دیپلماسی هسته ای در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی طی سخنانی گفت: همه به این نتیجه رسیدند راه برخورد با ملت ایران منطق و تعامل است.

وی با اشاره به موضوع هسته ای ایران و اینکه یکی از مهمترین موضوعات بین المللی پس از جنگ سرد است، عنوان کرد: موضوعی است که در مقاطع مختلف شش وزیر خارجه کشورهای عمده جهان را به یک شهر آورده که در مقابل نمایندگان ملت بزرگ ایران به مذاکره بپردازند و در بسیاری از این مقاطع شاید برای اولین بار در تاریخ اخیر سه مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا همزمان در واشنگتن نیستند و به جای آن در مذاکره هستند.

وی ادامه داد: اگر تاریخ روابط خارجی آمریکا را نگاه کنید شاید کمتر سراغ داشته باشید وزیر خارجه، قائم مقام و معاون سیاسی وزیر خارجه همزمان در واشنگتن نباشند، این نشانگر اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی و اهمیت این مذاکرات در روابط بین الملل به ویژه در روابطی که کشورهای عمده جهانی را به خود مشغول کرده است.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه سخنانش با اشاره به سخنرانی سال جاری نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: نتانیاهو با خواندن قسمت هایی از کتاب آقای سفیر گفت که ظریف آدم معتدلی نیست. ۸۴ درصد جامعه یهودی آمریکا معتقد است راه حل توافق با جمهوری اسلامی ایران است. این در شرایطی است که در تاریخ ۱۸ می ۲۰۱۲ موسسه «پیو» آمریکا یک نظرسنجی را منتشر کرد که براساس آن، ۶۳ درصد کل مردم آمریکا معتقد بودند تنها راه برخورد با موضوع هسته ای ایران «جنگ» است.

*ملت ایران اهل گفت وگو، منطق و رسیدن به راه حل است

ظریف توضیح داد: این نشان می دهد که تمام دنیا حتی جامعه آمریکایی و حتی جامعه ای که بیشترین تاثیرپذیری را از حرف ها، تبلیغات و سیاه نمایی های آقای نتانیاهو دارد به این نتیجه رسیدند که راه برخورد با ایران، راه مذاکره است. یعنی با این ملت با فشار، تحمیل و جنگ نمی شود صحبت کرد، ولی این ملت اهل گفت وگو، منطق مذاکره و اهل رسیدن به راه حل است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه مذاکره کار دشواری است، گفت: مذاکره فراز و نشیب دارد و بین دو طرف همفکر صورت نمی گیرد و معمولا بین دو طرفی صورت می گیرد که دیدگاه های متفاوتی دارند. در دور دهم من بیش از ۷۰ تا ۸۰ ساعت مذاکره رودروی چند جانبه دوجانبه و ... داشتم.

ظریف گفت: فراز و نشیب زیاد است، ولی در پایان این مذاکرات اگر به بیانیه وین و مصاحبه های انجام شده توجه کنید همه طرف ها اعلام کردند که به توافق بسیار نزدیک شدند، یعنی افقی که در پیش رو داریم حتی یکی از مذاکره کنندگان که قبلا معمولا نظرات منفی داشت بعد از توافق وین گفت «من برای اولین بار احساس کردم راه حل در پیش روی ماست.»

وی افزود: بسیاری از کسانی که مذاکره می کردند حتی فکر می کردند اگر دو سه روز مذاکرات ادامه می یافت این امکان وجود داشت که به چارچوب کلی دست یافت. چارچوب کلی به این معنی نیست که می توانستیم تمام جزییات را بنویسیم و چون به هر حال ما نیاز به تمدید داشتیم تا جزییات را بنویسیم، زیرا اگر بعد از سوم آذر می شد، برمی گشتیم به شرایط قبل از توافق ژنو.

*فرصت هفت ماهه، برای فراهم کردن یک زمان است

وی گفت: نیاز داشتیم فرصتی فراهم کنیم که جزییات را بنویسیم و نیاز بود جزییات در زمانی برای تمدید قطعی شود. امید این بود و خیلی هم نزدیک شدیم به اینکه چارچوب این توافق مشخص شود که بتوانیم جزییات را نگارش کنیم و این هنوز کاملا در دسترس است و فرصت هفت ماهه ای که برای رسیدن به توافق نهایی مطرح شده است، فقط فراهم کردن یک زمان است، با این شرایط که اکثر مذاکره کنندگان معتقدند زمان لازم برای رسیدن به تفاهم، بسیار کمتر از این وضعیت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما بعد از یک و نیم سال مذاکره از وضعیتی که دنیا فکر می کرد هیچ راه حل سیاسی برای حل و فصل موضوع هسته ای نیست و بسیاری فکر می کردند هیچ راه حل عزتمند برای موضوع هسته ای نیست، امروز به این نتیجه رسیدند که راه حل مبتنی بر احترام متقابل، بزرگداشت دستاوردهای مردم بزرگ ایران و شناسایی حقوق این مردم، تنها راه حل رسیدن به توافق است.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ما در مذاکرات توانستیم تا حد بسیار زیادی تصور طرف های مذاکره از الگوی رفتاری ایران را تغییر دهیم و این برای آینده کشور بسیار ضروری است و از نکاتی است که به عنوان دانشجوی علوم سیاسی و روابط بین المللی برای بنده همیشه از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بوده است.

ظریف با بیان اینکه همیشه غربی ها تصور غلطی از نحوه مذاکره مقامات ایرانی چه قبل و چه بعد جمهوری اسلامی داشتند، عنوان کرد: این تصور غلط از الگوی رفتاری ما باعث می شد در هر مذاکره ای نتوانیم به اهداف خود از مذاکره دست یابیم. موسسه صلح آمریکایی کتاب هایی را راجع به روش مذاکره کشورهای مختلف منتشر می کنند که کتابی راجع به ایران دارند. این کتاب تصوراتی از فرهنگ مذاکراتی ایرانی که به روش بازاری های ما و بخصوص فرش فروش های ماست، منتشر کرده است. چند روز قبل از مذاکرات ۲۰ ژوئیه مقاله ای تحت عنوان «تلگراف بی ادبانه ای که می تواند کلید مذاکرات ایران و آمریکا باشد،» منتشر کردند. این متنی بود که در دهه ۷۰ سفارت آمریکا به واشنگتن مخابره کرده بود که در آن انواع گزارهای غلط و تا حدی نژادپرستانه را به عنوان روش مذاکراتی ایرانی ها مطرح کرده بود.

وی گفت: ما توانستیم و بنده نیز اصرار داشتم که در این مذاکرات این تصور و ادراک غلط از نحوه مذاکره ایرانی را به هم بزنیم، چون اگر این تصور باقی بماند و می ماند در همه شئون رفتاری ما با جهان خارج تاثیر می گذاشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه سخنان خود با اشاره به اظهارات اخیر مقام معظم رهبری و ضمن قدردانی از اظهارات ایشان گفت: ما از روز اول بحث منطقی کردیم، حرف منطقی زدیم، راجع به موضوع صحبت کردیم و فرار از بحث راجع به موضوعات نکردیم، در مواضع خود منسجم بودیم، پایین و بالا و حرکت زیگزاگی و نامسنجم در مذاکرات از ما دیده نشد. از ابتدا نشان دادیم که می خواهیم به راه حل برسیم و نمی خواهیم وقت بکشیم.

وی با بیان اینکه اصرار بر شش ماه و یکسال را ما کردیم، افزود: ما گفتیم که مذاکرات باید پایان داشته باشد و مذاکره برای مذاکره بی معناست. نشان دادیم جمهوری اسلامی ایران یک طرف مذاکره کننده جدی است. همه برخوردها مسئولانه، روشنگر بود، ابهام زدایی کردیم و با زبان بین المللی و قابل فهم با طرف مقابل صحبت کردیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هر قرار عادلانه و عاقلانه را قبول می کنیم اما زیر بار حرف زور و زیاده خواهی نخواهیم رفت، ادامه داد: این برای طرف های مذاکره کننده ما به عنوان الگوی مذاکراتی دولت تدبیر و امید و الگوی مذاکراتی ایران جای افتاده است.

ظریف گفت: بزرگترین افتخار برای بنده و دوستان در تیم مذاکره کننده که واقعا زحمت اصلی مذاکرات بر دوش آنهاست و از آنها تشکر می کنم این بوده که از حمایت مردم برخوردار بودیم و مردم در تمام مذاکرات همراه ما بودند. یقین دارم که منتقدان ما در لحظات حساس مذاکرات در شب های قدر ماه رمضان و شب های ماه محرم همه به ما دعا کردند و این بزرگترین دستاورد تیم مذاکراتی ماست. حمایت مقام معظم رهبری و اینکه ایشان می فرمایند تیم مذاکراتی ما حقا و انصافا پایداری می کنند و منطقی و جدی هستند. امیدوارم این اجماع ملی در خصوص مذاکرات ما را به سرمنزل در همه حوزه های کشور برساند.

به گزارش خبرنگار فارس، ظریف با اشاره به اینکه ما دستاوردهای خود را حفظ کردیم و هیچ عقبگردی تاکنون نداشتیم، ادامه داد: ساختار برنامه هسته ای ایران در هر تفاهمی حفظ می شود. این شعار ما نیست این تفاهم کلی است. حرکت رو به جلوی برنامه هسته ای ایران تا رسیدن به مرحله صنعتی ادامه خواهد داشت. غنی سازی ما ادامه می یابد. برنامه های ما در اراک و سایر موارد به صورت جدی و با اختیار جمهوری اسلامی و با همکاری جامعه بین المللی و دسترسی به جدیدترین فناوری های روز پیگیری می شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: ما امروز ثابت کردیم بدون هیچ کمکی می توانیم روی پای خود بایستیم. امروز می توانیم از بهترین دستاوردهای جامعه بین المللی استفاده کنیم و از فناوری پیشرفته جهانی استفاده کنیم و این یک دستاورد عمده است.

ظریف ادامه داد: همزمان برای کشور تولید احترام کردیم و مردم دنیا امروز به ما احترام می گذارند و محاسبات دشمنان، بدخواهان این مردم، کشور و نظام به هم ریخته و تیغشان برش نداده است. ۸۴ درصد جامعه یهودی آمریکا به آقای نتانیاهو یک نه بزرگ گفتند.

رئیس دستگاه دیپلماسی به تولید امنیت، اقتدار، نفوذ و کاهش آسیب پذیری ایران در اثر این مذاکرات و تغییر فضای بین المللی به نفع ایران اشاره کرد و افزود: ادعا می کنم بر اثر این مذاکرات، ایران است که امن تر شده است، هیچ کس دیگر نمی تواند بر طبل جنگ علیه این مردم بکوبد. تمام فضاسازی های خصمانه علیه این ملت فروریخته و دنیا فهمیده می توان با این مردم براساس احترام، گفت وگو و درک متقابل و منافع مشترک به تفاهم رسید. برای رسیدن به تفاهم کسی نمی تواند دیگر بهانه تراشی کند. برای توهین به مردم ایران کسی مبنای منطقی ندارد و نمی تواند ادعا کند و تصور چنین ادعایی امروز در جامعه بین المللی بی معناست.

وی با ذکر این نکته که فضای امنیتی علیه ایران پاشیده، اضافه کرد: پروژه امنیتی سازی ایران که پروژه ای که شاید هزینه انجام شده در آن از حد حساب خارج باشد، به همین خاطر متاسفانه برخی همسایگان ما و صهیونیست ها اینقدر تلاش می کنند این مذاکرات به نتیجه نرسد چون می دانند چقدر سرمایه گذاری کردند و سرمایه گذاریشان به هدر می رود و دیگر نخواهند توانست از پروژه ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی برای پیشبرد اهداف شوم خود استفاده کنند.

ظریف اضافه کرد: این امروز بر اثر یک سال و نیم مذاکرات گذشته و حمایت و مقاومت مردم ایران به دست آمده است. ما توانسته ایم مقاومت مردم ایران را به کالای قابل عرضه در عرصه بین الملل تبدیل کنیم.کالایی که برای ما نفوذ، قدرت می خرد و از آسیب پذیری مردم، نظام و کشور ما می کاهد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ادامه داد: احترام ایران افزایش یافته است. امروز با هر ایرانی در سراسر دنیا صحبت کنید، می گویند از ایرانی بودن خود احساس غرور می کنیم. کاری به خط و ربط سیاسی آنها ندارد. ایرانی که ممکن بود با طعنه و توهین مواجه باشد امروز با تکریم و دید منطقی به آن نگاه می کنند و این تغییر تصورات به هم ریختن فضاسازی های دشمنان انقلاب و ایران بسیار مهم است.

وزیر خارجه در خصوص آثار عملیاتی آن گفت: امروز قدرت منطقه ای ایران افزایش یافته و در منطقه دیگر نمی توانند علیه منافع ایران وارد شوند. تحولات یک سال گذشته در کشورهای مختلف منطقه اتفاق افتاد و دیدید سیاست های جهانی، دنباله رو سیاست های ضد ایرانی به آن شکل که برخی تلاش می کردند آن سیاست ها را جهت دهی کنند، نشدند نه در سوریه و نه در عراق. مشاهده کردید جبهه داعش و تکفیری ها علیرغم حمایت هایی که داشتند، به عنوان تهدید جهانی شناخته شد این همان جبهه ای بود که تا سال گذشته در سوریه از آن حمایت می کردند. مگر داعش فرقی کرده و تحولی در ماهیت آن ایجاد شده است؟ تحولی که ایجاد شده در نحوه نگرش به ایران، اسلام و شیعه در منطقه و جهان است.

وی گفت: این تحول است که باعث می شود بازی هایی که امنیت سوز و اطمینان سوز برای ایران است، نتوانند وارد آن شوند و از این بازی ها نتوانند استفاده کنند و رنگ و آب این سیاست ها از بین برود. مشتری هایشان را از دست دادند.

ظریف با ذکر این نکته که ایران هراسی پروژه شکست خورده ای است، خاطرنشان کرد: فضای رفت و آمد به ایران، گفت وگو و معامله با ایران بسیار باز شده و بنگاه های اقتصادی برای آمدن به ایران صف کشیده اند. شرکت هایی که سال گذشته در نمایشگاه دبی شرکت های ایرانی را به غرفه خود راه نمی دادند، امروز خواهان صحبت با شرکت های ایرانی هستند.

وی ادامه داد: هفته آینده انشاءالله سیمنار بین المللی جهان علیه خشونت و افراط را در ایران برگزار می کنیم و سیاستمداران و اندیشمندان برجسته به ایران می آیند. فضای صحبت در مورد ایران و با ایران تغییر اساسی پیدا کرده است.

مذاکره کننده ارشد هسته ای تصریح کرد: امروز ایران قدرتمند تر، پرنفوذتر و آسیب ناپذیرتر از گذشته است و انشاءالله این روند با ایستادگی ملت ایران و با منطق و تعامل و گفت وگو و رسیدن به فهم مشترک به شکل تصاعدی افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه آینده به سمت بهتر شدن است و هیچ گاه به شرایط گذشته باز نخواهیم گشت، اظهار داشت: شرایط قابل بازگشت به گذشته نیست. ساختار مفهومی که در دنیا علیه ایران در پروژه ایران هراسی ساخته بودند در هم شکسته است. ساختمان تحریم ها به هم ریخته و این شرایط قابل تکرار مجدد نیست و نمی شود این شرایط را به وضعیت قبلی بازگرداند.

ظریف افزود: سیاست مقام معظم رهبری مبتنی بر سیاست مقاومتی ایران را آسیب ناپذیرتر کرده و از برندگی تحریم ها علیه این مردم کاسته و انشاءالله با پیگیری این سیاست که یکی از اولویت های دولت است فشار بر طرف های مذاکره برای رسیدن به تفاهم افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه معتقدیم طرف های مذاکره ما به این درک رسیده اند که باید با ایران مذاکره کنند و رفتارشان نیز همین را نشان می دهد. مذاکراتی که پنج روز سه مقام عالی وزارت خارجه آمریکا، سه روز وزیر خارجه آلمان، دو بار وزرای خارجه انگلیس و فرانسه در عرض دو روز به وین آمدند که به نتیجه برسند، حتما این شرایط بازگشت به گذشته را غیرممکن می کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: هر مذاکره ای مخصوصا مذاکره ای که طرف مقابل نخواهد امتیاز دهد و نخواهد از اصولش کوتاه بیاید، مذاکره یعنی بده و بستان، مذاکره به معنای گفت وگوی یک طرفه نیست به معنی تحمیل همه نظرات نیست، ما روی اصولمان ایستاده ایم و مذاکره فراز و نشیب دارد.

وی عنوان کرد: فراز و نشیب طبیعی مذاکره است. نباید کسی نگران شود که مذاکرات ما فراز و نشیب داشته، نباید کسی زیادی خوشحال شود و «هیچ» ننویسند. اینها طبیعی مذاکرات است. کسی که این چیزها را می گوید مذاکره متوجه نیست. اگر قرار باشد بیانیه بخوانید و بیانیه طرف مقابل را قبول کنید، مذاکره یک روزه یا به نتیجه می رسد یا نمی رسد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ادامه داد: اما اگر قرار باشد در مذاکره به آنچه که محیط تفاهم، درک مشترک و توافق است برسیم، بالا و پایین و فراز و نشیب دارد و دشوار است و شما یقین داشته باشید که هیأت مذاکره کننده شما انشاءالله در برابر این دشواری می ایستد و با مقاومت و منطق.

وی گفت: ما هیچ چیزی بیشتر از حقوقمان نمی خواهیم. معتقدیم چون سیاست هسته ای ایران براساس فتوای مقام معظم رهبری و براساس محاسبات استراتژیک صد در صد صلح آمیز هست، بوده و خواهد بود. نگرانی برای رسیدن به تفاهم نداریم، تفاهم برای ما مفید است و برای ما ضرری ندارد. چون ما چیزی نداریم که در تفاهم از دست بدهیم؛ ما دنبال سلاح نیستیم.

وزیر خارجه با بیان اینکه درست است که آنها هم گفته و می گویند که ما نگرانی ها را رفع کردیم و دیگر تهدید خطر هسته ای ایران نیست، خاطرنشان کرد: دلشان را به این خوش کنند، ما هیچگاه خطر هسته ای برای کسی نبودیم. ما معتقد نیستیم سلاح هسته ای برای هیچ کشوری امنیت زاست. سلاح هسته ای تنها امنیت زدا است.

وی اضافه کرد: مبنای بازدارندگی هسته ای، دیوانگی است. بحمدالله ما ملتی عاقل و منطقی هستیم و انشاءالله با یک چشم انداز روشن با حمایت و دعای مردم و حمایت مقام معظم رهبری و هدایت ها و حمایت های رئیس جمهور و توکل به خدا که تنها قدر قدرت جهان، خداست. آمریکا قدر قدرت نیست. هیچ کس و هیچ کشوری در دنیا قدر قدرت نیست، یک قدر قدرت لایزال داریم و آن خدای قادر متعال است و با توکل به خدا با استعانت از ارواح طیبه ائمه هدی و شهدا و اتکا به قدرت لایزال مردم ایران انشاءالله حتما با موفقیت این کار را به پایان خواهیم برد.

کلید واژه ها: مقام معظم رهبری محمدجواد ظريف


نظر شما :