رهبر کردهای سوریه به آمریکا می‌رود

۰۸ آذر ۱۳۹۳ | ۲۰:۱۳ کد : ۱۹۴۱۳۹۰ سرخط اخبار

صالح مسلم، رئیس حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) که اصلی ترین گروه کردهای سوریه است به زودی با مقام های آمریکایی در واشنگتن دیدار می کند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه تودی زمان، سفر صالح مسلم به پایتخت آمریکا قطعا با خشم مقام های آنکارا مواجه خواهد شد چرا که ترکیه این حزب را شاخه فرعی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) می داند.

دیدار مسلم با مقام های ارشد آمریکایی می تواند نشانه آشکار دیگری مبنی بر وخیم شدن روابط ترکیه و آمریکا باشد. آمریکا در اواخر ماه اکتبر از طریق هوایی کمک های تسلیحاتی، مهمات و سایر تجهیزات در اختیار حزب کردهای سوریه قرار داد تا آنها را علیه پیشروی های داعش در شهر مرزی و کردنشین کوبانی تقویت کند. پس از آن ترکیه نارضایتی خود را از این اقدام آمریکا اعلام کرد.

آمریکا می خواهد که ترکیه نقش بیشتری را در ائتلاف ضد داعش ایفا کند. با توجه به اینکه حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه یکی از گروه هایی است که در کوبانی به شدت در مقابل داعش مقاومت کرده اند، آمریکا ترکیه را تحت فشار قرار داده است تا به گروه های کرد مسلح در سوریه کمک کند؛ تلاشی که تاکنون راه به جایی نبرده است.

ارتش ترکیه تانک های خود را در مرز با کوبانی بسیج کرده و بیش از 10 هزار نیرو در منطقه مذکور مستقر کرده است اما از مداخله بیشتر خودداری می کند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که متوجه نمی شود چرا کوبانی انقدر برای آمریکایی ها مهم است. مقام های آمریکا پس از آن با انتشار بیانیه هایی مشخص کردند که از نظر آنها پ.ک.ک گروه تروریستی است اما حزب اتحاد دموکراتیک اینگونه نیست.

حال رهبر کردهای سوریه قرار است که به واشنگتن سفر کند و احتمالا با تونی بلینکن، معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار می کند. بلینکن اخیرا از سوی اوباما برای تصدی پست معاون وزیر امور خارجه آمریکا نامزد شده است اما وی باید منتظر تایید سنا باشد. قطعا دیدار صالح مسلم با چنین مقام عالی رتبه آمریکایی با واکنش تند ترکیه مواجه خواهد شد.

کلید واژه ها: کردهای سوریه کوبانی


نظر شما :