تصمیم اوپک به‌ضرر ایران، آمریکا و روسیه

۰۷ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۲ کد : ۱۹۴۱۳۵۶ سرخط اخبار

کارشناسان و مقامات روسی معتقدند؛ تصمیم اوپک، قیمت نفت را پایین نگه می دارد که این امر به ضرر روسیه، ایران و آمریکا است.

 
به گزارش راشا تودی، مقامات و کارشناسان روس هشدار دادند، قیمت نفت تا مدتها در سطح کمتر از 80 دلار در هر بشکه باقی خواهد ماند که این امر نه تنها به اقتصاد روسیه، ایران و ونزوئلا صدمه می زند بلکه موجب کاهش تولید نفت شیل آمریکا خواهد شد. اوپک دیروز (پنجشنبه) اعلام کرد، سقف تولید این سازمان تغییر نخواهد کرد و با وجود پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا و کاهش قیمت نفت، در سطح 30 میلیون بشکه هر روز باقی می ماند.
 
پس از نشست دیروز اوپک، آنتون سیلوانف وزیر دارایی روسیه گفت، لازم است مسکو وضعیت بودجه خود را در چارچوبی بازنگری کند که در آن قیمت نفت ظرف چند سال آینده احتمالا حول و حوش 80 دلار در هر بشکه باشد، نه 100 دلار در هر بشکه. لازم است ما برنامه های مالی و اقتصادی خود را براساس شرایط جدید اقتصاد کلان طرح ریزی نماییم، شرایطی که به اعتقاد ما تغییر آن بسرعت اتفاق نخواهد افتاد.
 
ماکسیم اورشکین رییس بخش برنامه ریزی استراتژیک وزارت دارایی روسیه نیز گفت: کاهش قیمت نفت پس از تصمیم اخیر اوپک، موید این نظر بود که بودجه روسیه باید براساس سطوح کمتر قیمت نفت تعدیل شود. آنا کوکوروا تحلیلگر بازار در شرکت آلپاری انگلستان به پایگاه خبری روسبالت.آر.یو روسیه گفت: قیمت نفت حتی می تواند به کمتر از سطح 70 دلار در هر بشکه نیز کاهش یابد که این امر بر روسیه تاثیر منفی بیشتری خواهد گذارد، زیرا ارزش روبل نیز ارتباط تنگاتنگ با قیمت نفت دارد.
 
میخاییل کروتیخین از شرکای شرکت روس انرژی به راسکایا پلنتا (کمیته حمایت از روزنامه نگاران روسیه) گفت: ایران و ونزوئلا نیز از کاهش قیمت نفت در هراس هستند. کروتیخین اضافه کرد: ونزوئلا به قیمت 150 و ایران به قیمت 140 دلار در هر بشکه نیاز دارند تا بودجه آنها متوازن باشد و درآمد و هزینه شان متوازن شود. دیگر بازنده این شرایط، آمریکا است، زیرا تولید عظیم نفت شیل این کشور به دلیل قیمت پایین نفت کاهش خواهد یافت. برنده این بازی، عربستان سعودی است که به تدریج به هدف اصلی خود یعنی خارج ساختن نفت شیل آمریکا از بازار، نزدیک می شود. وی افزود: اگر پروژه های تولید نفت شیل آمریکا متوقف شوند، سهم بازار عربستان سعودی دوباره شروع به افزایش خواهد کرد.

ب

کلید واژه ها: نفت شیل شیل اوپک


نظر شما :