کردهایی که عضو داعش هستند

۰۲ آذر ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۳ کد : ۱۹۴۱۱۴۰ سرخط اخبار

برخی از منابع خبری عراقی و کرد، گزارش هایی را منتشر کرده اند که حکایت از همکاری گروهی از کردها با نیروهای داعش در جنگ آنان در کوبانی دارد.

بنا بر این گزارش ها،  کردهایی که عضو داعش هستند، از طریق دادن اطلاعات از جغرافیای منطقه و دانستن زبان کردی، به شبه نظامیان داعش کمک می کنند.

روشن نیست که چه تعدادی از کردها با نیروهای داعش که حالا شمارشان به سی هزار نفر رسیده، همکاری می کنند. بنا به گفته برخی از فعالان منطقه ای، حضور این کرد ها در میان اعضای داعش، نقش برجسته ای در پیشبرد عملیات آنها در کوبانی در هفته های اخیر داشته است.

در میان فرماندهان ارشد داعش، یک کرد عراقی هست. او که با نام «ابوخطاب الکردی» شناخته می شود در منطقه کوبانی مشغول جنگ با چریک های کرد بوده است.

مسئولان «YPG» یا «یگان های مدافع خلق» در کردستان سوریه، می گویند که آنها از همان ابتدا، از حضور برخی از کردها در میان اعضای داعش با خبر بوده اند.
 

کردهایی که عضو داعش هستند
ابوخطالب الکردی


در ماه سپتامبر گذشته هنگامی که چریک های کرد داشتند از روستای «شیروان» در کردستان سوریه دفاع می کردند؛ دو عضو کرد داعش موفق شده بودند با پوشیدن لباس چریک های کرد در صفوف آنها رخنه کنند. این دو مرد کرد که به گفته منابع خبری،«لهجه های متفاوتی» داشتند، همان موقع بازداشت می شوند و در اعتراف های خود می گویند که برای نیروهای داعش کار می کرده اند.

منابع سوری و عراقی می گویند بسیاری از کردهایی که با داعش کار می کنند، اهل حلبچه هستند. روستایی که در سال ۱۹۸۸ به دستور صدام حسین بمباران شیمیایی شد. در جریان این حمله، حدود پنج هزار کرد عراقی کشته شدند.

شورش حسن، سخنگوی «YPG» (یگان های مدافع خلق) در کوبانی است. او می گوید هرچند بسیاری از جهادی های کرد، عراقی هستند. اما واقعیت این است برخی از آنها هم از همین مناطق کردستان سوریه نظیر کوبانی، عرفین یا جزیره به داعش پیوسته اند.

شورش حسن اضافه می کند که شمار کردهای سوری که عضو داعش شده اند، در مقایسه با کردهای عراقی عضو این گروه بسیار ناچیز است. به اعتقاد او  «توانایی و اثرگذاری آن داعشی اهل کوبانی، حقیقتا با آن چچنی که راه ها و مسیرهای منطقه را نمی شناسد خیلی فرق دارد.»

هزاران نفر از سرتاسر جهان از آفریقا و آسیا و کشورهای غربی به سوریه و عراق آمده اند تا به داعش بپیوندند. در میان آن ها ترک ها و…  نیز حضور دارند. ولی مشخص نیست که چه تعدادی از این افراد خارجی، در خود منطقه کوبانی مستقر شده اند. "شورش حسن” می گوید که بسیاری از عراقی های عضو داعش، همانند خود "الکردی” اهل حلبچه هستند.

در بغداد، یکی از ماموران اطلاعات عراق می گوید: ـ«الکردی قبلاً خود از اعضای گروه «انصارالاسلام» بوده. گروهی سنی مذهب و نظامی که از لحاظ تشکیلاتی به ابومصعب الزرقاوی، آخرین رهبر القاعده در عراق وابسته است. الکردی بعد ها به گروه داعش می پیوندد.»

این مامور اطلاعاتی عراقی می گوید که «الکردی» هم اهل حلبچه است و دولت عراق نیز به دنبال او است. او از اعلام نام واقعی «الکردی» خودداری می کند و می افزاید: «آخرین اطلاعاتی ما  داریم این است که الکردی هم اکنون در سوریه است و در منطقه کوبانی در حال جنگ است. تخصص او نیز بیش تر آشنایی با مناطق کوهستانی و جنگ در چنین مناطقی است.»

حلبچه به طور سنتی به عنوان یک منطقه سکولار شناخته می شود. این شهر محل زندگی عبدالله گوران یکی از معروف ترین شاعران کرد در قرن بیستم  است که عضو «حزب کمونیست عراق» بود. اما ظرف سه دهه اخیر، حلبچه به یکی از کانون های اصلی نیروهای مذهبی و محافظه کار در کردستان عراق تبدیل شده است. این در حالی است که هنوز بسیاری از کردها یا سکولارند یا در شمار مسلمان میانه رو به حساب می آیند.

«کیوان محمد»، دروازه بان ۲۵ساله تیم فوتبال حلبچه بود. خیلی از کردها در عراق، وقتی خبر کشته شدن او در اکتبر ۲۰۱۴ در حال جنگ برای داعش را شنیدند، بسیار تعجب کردند. در سایت های متعلق به جهادی ها از «کیوان محمد» با عنوان «ابو ولید الکردی» نام برده شده است.

دانا جلال، روزنامه نگار است و اخبار گروه های تروریستی در منطقه را دنبال می کند. او می گوید که این ورزشکار عراقی در سال ۲۰۱۳ سوریه را ترک کرد و تا هنگام مرگش نیز خبری خاص دیگری از او نبود.

جلال می گوید که هم اکنون حدود ۷۰  کرد عراقی که بیشتر آنها هم اهل منطقه ی حلبچه هستند، به عضویت داعش درآمده اند. به تاکید او، این افراد معمولاً ابتدا تحت پوشش توریست وارد ترکیه می شوند و از آنجا با رد شدن از مرز خود را به نیروهای داعش در سوریه می رسانند: «برخی از آنها حتی زنان خود را نیز با خود برده اند.»

نواف خلیل، سخنگوی اروپایی «حزب دموکرات کردستان» است. او می گوید که نیروهای کرد عضو داعش به این جهت برای «دولت اسلامی» اهمیت دارند که منطقه و زبان مردم را می شناسند و با ذهنیت برادران کرد خود نیز آشنایند.

به گفته او، بخش اصلی وظیفه این افراد، تجسس الکترونیکی و جمع آوری اطلاعات است. همچنین از آنها در شناسایی و بازرسی های منطقه ای استفاده می شود.

مصطفی بالی، یکی از کنشگران کرد کوبانی است. به اعتقاد او، نیروهای داعش با در اختیار گرفتن سربازان کرد، می خواهند مردم کرد را تحت تاثیر قرار داده و این پیام ضمنی را به آنها بدهند که دشمنی خاصی با آنان ندارند.

کلید واژه ها: کوبانی حلبچه نیروهای داعش


( ۳۶ )

نظر شما :