اخبار روز سوم مذاکرات هسته‌ای در وین

کری در وین؛ هاموند و فابیوس در راه

۲۹ آبان ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۸ کد : ۱۹۴۱۰۳۰ اخبار اصلی پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع
وزیر خارجه انگلیس: ممکن است مذاکرات تمدید شود/ معاونان وزیر امور خارجه ایران با همتای روس خود مذاکره کردند/ سفیران فرانسه، آلمان و انگلیس در واشینگتن به سنای آمریکا می‌روند.
کری در وین؛ هاموند و فابیوس در راه

01:50- یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ایرنا گفت: «در نشست امشب ظریف، کری و اشتون درباره همه موضوعات بحث شد اما نه در چارچوب طرحی خاص.» وی در پاسخ به این سوال که آیا کری در این نشست طرح جدیدی ارائه کرد؟ گفت: خیر . در این نشست که بیش از دو ساعت بطول انجامید، طرح جدیدی ارائه نشد.

21:01- محمدجواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون وزرای خارجه ایران، آمریکا و هماهنگ کننده 1+5 ساعت 20:30 به وقت وین در نشستی سه جانبه به گفت وگو درباره را ه حل جامع هسته ای می پردازند. خبرنگار فارس نوشته، قرار است لوران فابیوس و فیلیپ هاموند وزیران خارجه فرانسه و انگلیس فردا با ظریف به صورت دوجانبه دیدار کنند. جان کری دقایقی قبل وارد وین شد و براساس اعلام مقامات آمریکایی، قرار است قبل از نشست سه جانبه با ظریف و اشتون با هیأت آمریکایی دیدار و گفت وگو کند.

19:28- خبرنگار مهر در وین نوشته است هر چند فضای امنیتی در مقابل هتل کوبرگ چندان تغییر ویژه ای نداشته که حاکی از ورود جان کری باشد اما به نظر می رسد فضای مذاکرات با ورود وزیر امور خارجه آمریکا قطعا تغییرات اساسی خواهد داشت. درباره سفر امروز جان کری، اخبار منابع غربی حاکی از پیشنهاد جدید آمریکا به ایران است. پیشنهادی که در جریان گره موجود در مذاکرات مطرح می شود و این در حالی است که البته ایران پیش از این اعلام کرده بود که تنها تصمیم سیاسی آمریکا می تواند این گره را برای حصول توافق باز کند.

19:23- مجید تخت روانچی و سید عباس عراقچی معاونان وزیر امور خارجه ایران شامگاه پنجشنبه به وقت محلی با نمایندگان آلمان، انگلیس و فرانسه گفت و گو کردند. به گزارش خبرنگار ایرنا، این نشست چهارجانبه ساعتی پیش از ورود جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به وین برگزار شده است.

18:05- متعب بن عبدالعزیز، وزیر گارد ملی عربستان در نشستی خبری اعلام کرد که مذاکرات هسته ای ایران برای آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است. روزنامه «الحیات» عربستان، به نقل از او گزارش داد که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به عربستان اطمینان خاطر داده است که راهکاری نهائی برای پرونده هسته ای ایران بیابد.

18:10- دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی امروز (پنجشنبه) از تمامی طرف های درگیر درخواست کرد تا انعطاف پذیری لازم را از خود نشان دهند. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رسمی کویت «کونا»، بان کی مون همچنین از ایران و قدرت های جهانی خواستار شد تا با درایت و هدفمندی مذاکرات هسته ای را به نتیجه ای موفقت آمیز رسانده تا نگرانی همه در این زمینه رفع شوند. وی با انتشار بیانیه ای از دفتر خود در نیو یورک اظهار امیدواری کرد تا حصول توافق دوجانبه قابل قبول و جامع باعث اطمینان سازی به ماهیت برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران شود. دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین اظهار داشت که چنین توافقی منجر به تقویت صلح و امنیت منطقه ای خواهد شد.

17:44- وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در کنفرانس خبری مشترک ضمن ابراز امیدواری درباره حصول توافق هسته ای، بر باقی ماندن اختلافات در مذاکرات تاکید کردند. به گزارش فارس، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفت: امیدواریم به توافق با ایران برسیم البته این موضوع به رویکرد و موضعگیری ایرانی ها دارد؛ هنوز اختلافات مهمی در مسیر مذاکرات هسته ای وجود دارد و جان کری هم درباره این موضوع (وجود اختلافات) اتفاق نظر دارد. وزیر خارجه آمریکا هم در این کنفرانس خبری تاکید کرد: ما امیدواریم که بتوانیم به شکاف ها و اختلافات در مذاکرات هسته ای پایان دهیم؛ ما در فضای علنی مذاکره نمی کنیم و با دقت به مذاکرات ادامه خواهیم داد.

15:36- کاترین اشتون، محمدجواد ظریف و ویلیام برنز با یکدیگر دیدار کردند. به گزارش خبرنگار ایسنا، این دیدار در حالی برگزار شد که احتمال ها برای ورود جان کری به وین در ساعات پایانی روز پنجشنبه قوت گرفته است.

14:06- جف راسکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره احتمال تمدید مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 گفت: ما درباره تمدید مذاکرات گفت وگو نمی کنیم و همچنان امیدواریم تا 24 نوامبر به توافق دست یابیم. وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چند درصد احتمال دستیابی به توافق وجود دارد؟ گفت: من نمی توانم هیچ درصدی را در این باره اعلام کنم. همه ما می دانیم که به دنبال دستیابی به توافق هستیم و تیم مذاکره کننده ما بر همین اساس در آنجا هستند.

14:01- خبرگزاری سی ان ان در تحلیلی درباره دهمین دور مذاکرات ایران و 1+5، نوشت: در حالی که قدرت های جهان در وین برای آخرین دور مذاکرات با ایران در این هفته دور جمع شده اند دیپلمات های غربی اعلام می کنند که در بهترین حالت پنجاه درصد از توافق جامع تا 24 نوامبر حاصل شده است. به گزارش ایسنا به نقل از این خبرگزاری، اگرچه دوشنبه پیش رو آخرین زمان تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع است دیپلمات ها اعلام می کنند که ممکن است تمدیدی برای بررسی و حل مسائل باقیمانده در نظر گرفته شود تا بتوانند جزئیات را مورد بررسی قرار دهند. اگرچه هیچ کس در عموم درباره تمدید مذاکرات صحبت نمی کند اما یک مقام ارشد غربی اعلام کرد که ادامه مذاکرات نسبت به نابودی کامل تمام پیشرفت های حاصل شده قابل ترجیح است.

13:47- پتر ویتیگ، سفیر آلمان در آمریکا روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت احتمال تمدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 را رد نمی کند. وی در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، تصریح کرد: «اگر مذاکرات شکست بخورد، هیچ طرفی پیروز نخواهد بود.» سفیر فرانسه در آمریکا هم ضمن اعلام خبر حضور در سنای آمریکا به همراه سفرای انگلیس و آلمان جهت بحث درباره مذاکرات هسته ای گفت: وحدت 1+5 و توافق مهم است اما نه به هر قیمتی. به گزارش خبرگزاری فارس، ژرار آرود سفیر فرانسه در توئیتر خود نوشت: به همراه همکاران آلمانی و انگلیسی برای دیدار با سناتور مورفی، جانسون، فلیک و کین برای گفتگو درباره مذاکرات هسته ای ایران حضور می یابیم.

12:45- سومین روز از دهمین دور مذاکرات جامع هسته ای از صبح امروز (پنجشنبه) با دیدار معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه و نیز همزمان نشست کارشناسان ایران و 1+5 آغاز شده است. به گزارش خبرنگار ایرنا در وین، مجید تخت روانچی و سید عباس عراقچی معاونان وزیر امور خارجه ایران از ساعت 10 صبح امروز به وقت محلی با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده این کشور در گروه 1+5 به صورت دو جانبه در حال مذاکره اند. همزمان نشست کارشناسان ایران و گروه 1+5 به ریاست حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه و استفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون آغاز شده است. منابع آگاه می گویند که مذاکرات فشرده و جدی اما کند پیش می رود.

11:02- فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس، روز چهارشنبه نسبت به رسیدن به توافق با ایران تا روز ۲۴ نوامبر ابراز تردید کرد اما از احتمال تمدید مهلت مذاکرات سخن گفت. هاموند که پیشتر با جان کری وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده بود، گفت: من نسبت به اینکه بتوانیم تا دوشنبه معامله را کامل کنیم خوشبین نیستم اما فکر می کنم اگر بتوانیم پیشرفتی قابل ملاحظه داشته باشیم ممکن است بتوانیم راهی برای تمدید مهلت برای رسیدن به یک توافق نهایی پیدا کنیم، اگر در مسیر درست پیشرفت داشته باشیم.

کلید واژه ها: برنامه هسته اي ايران - برنامه هسته ای ایران - مذاکرات - مذاكرات هسته اي ايران


نظر شما :