صهیونیست‌ها هم علیه دولت اسلامی شدند؟

همکاری مخفیانه تلاویو با واشنگتن علیه داعش

۲۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۸ کد : ۱۹۳۸۱۴۷ اخبار اصلی خاورمیانه
کارشناسان بر این باورند که اسرائیل که به دلیل جنگ بی‌نتیجه علیه غزه وجه بین‌المللی‌اش به شدت مخدوش شده است اکنون تلاش دارد همکاری‌های تازه‌ای را در زمینه مبارزه با تروریسم با جامعه جهانی آغاز کند.
همکاری مخفیانه تلاویو با واشنگتن علیه داعش

دیپلماسی ایرانی: دیپلمات های غربی روز دوشنبه اعلام کردند، اسرائیل تصاویر ماهواره ای و اطلاعات امنیتی ای را در اختیار ایالات متحده امریکا قرار داده است تا به این ترتیب از حملات هوایی این کشور علیه دولت اسلامی در عراق حمایت کرده باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین، این دیپلمات ها همچنین گفتند که واشنگتن از اسرائیل خواسته است که مشابه این اطلاعات را در اختیار هم پیمانان عرب و ترکش نیز قرار دهد.

این در حالی است که بسیاری از گزارش ها و تحلیل ها حاکی از آن است که اسرائیل به طور غیر مستقیم از دولت اسلامی حمایت می کند و بسیاری از اطلاعات امنیتی خود را در اختیار آن قرار می دهد.

وزارت دفاع اسرائیل از ارائه هر گونه توضیحی در این زمینه خودداری کرده است. یاکوف هافاکوک، سخنگوی وزارت دفاع رژیم صهیونیستی در این باره گفت: «ما هیچ نظری درباره کمک هایی که گفته می شود از جانب ما در زمینه مبارزه با دولت اسلامی به ایالات متحده صورت گرفته است، نداریم و من نمی توانم توضیح بیشتری در این زمینه بدهم.»

در ماه های اخیر شبکه دولت اسلامی دایره فعالیت های خود را در عراق و سوریه گسترش داده و توانسته شمار بسیاری از داوطلبان خارجی را به عضویت خود در آورد. این شبکه همچنین تا کنون دو خبرنگار امریکایی را در واکنش به بمباران مواضعش توسط نیروی هوایی امریکا سر بریده و فیلم آن را منتشر کرده است.

کارشناسان بر این باورند که اسرائیل که به دلیل جنگ بی نتیجه علیه غزه وجه بین المللی اش به شدت مخدوش شده است اکنون تلاش دارد همکاری های تازه ای را در زمینه مبارزه با تروریسم با جامعه جهانی آغاز کند تا به این ترتیب شاید بتواند بخشی از وجهه از دست رفته خود را ترمیم کند. در عین حال این رژیم از نزدیک شدن نیروهای دولت اسلامی به مرزهای خود بسیار بیمناک است که این وحشت با حضور آنها در بلندی های جولان و تلاش برای اشغال این منطقه افزایش یافته است.

یک دیپلمات غربی در این باره گفت که هواپیماهای جاسوسی اسرائیل بر فراز عراق به پرواز در آمده اند و تلاش دارند با تهیه اطلاعات و تصاویر امنیتی به امریکا در مبارزه با داعش کمک کنند. اسرائیل همچنین اطلاعاتی را که از سوی برخی از افراد غربی بازداشت شده که تلاش داشتند به شبکه دولت اسلامی در عراق و سوریه یا دیگر شبکه های تروریستی بپیوندند، تهیه کرده و در اختیار سازمان های امنیتی امریکا قرار داده است.  

این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود همچنین گفت: «اسرائیلی ها اطلاعات بسیار خوبی از محل عبور و مرور گروه های وابسته به دولت اسلامی دارند و سایت ها و شبکه های اجتماعی اینترنتی آنها را به خوبی زیر نظر گرفته اند و می توانند اطلاعات بسیاری خوبی درباره افراد وابسته به گروه های تروریستی افراطی نظیر دولت اسلامی به دست آورند.»

این در حالی است که منابع آگاه می گویند چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا که در چارچوب ایجاد پیمان بین المللی علیه داعش به همراه جان کری، وزیر امور خارجه امریکا به خاورمیانه آمده است، هیچ برنامه ای برای سفر به اسرائیل ندارد.

کارشناسان می گویند که تلاویو ترجیح می دهد حتی در صورتی که ضرورت همکاری با دستگاه های امنیتی جهانی برای مبارزه با داعش به وجود آید، این کار را به صورت مخفی انجام دهد و به هیچ وجه نامی از آن در پیمان های بین المللی مبارزه با تروریسم و داعش به میان نیاید.

در همین رابطه روزنامه های امریکایی گزارش دادند که استفان سوتلوف، خبرنگار امریکایی که هفته گذشته توسط دولت اسلامی سر بریده شد، شناسنامه اسرائیلی داشته است. تلاویو تا کنون هیچ اظهار نظری در این زمینه نکرده است.  

از سوی دیگر یک دیپلمات غربی گفت که اطلاعات امنیتی ای که اسرائیل درباره شبکه دولت اسلامی در اختیار هم پیمانان عرب ایالات متحده و ترکیه قرار می دهد به زبان عبری و کلمات رمز است که این مساله باعث خشم کشورهای عربی و ترکیه شده است. گفته می شود دلیل این کار نگرانی اسرائیل از رسیدن این اطلاعات به  ایران است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: دولت اسلامی


نظر شما :