ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از پایان یافتن کار داعش تا زمستان تا پیش بینی پاپ از زمان مرگش

۳۰ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۳۷۲۵۵ اخبار اصلی خاورمیانه
پیش بینی پایان یافتن کار داعش تا زمستان، انتقاد معاون سابق رئیس جمهوری عراق از حمله امریکا به داعش، پیش بینی پاپ از زمان مرگش و محاکمه بزرگترین بانک عربی در امریکا به دلیل حمایت از حماس و جهاد اسلامی از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از پایان یافتن کار داعش تا زمستان تا پیش بینی پاپ از زمان مرگش

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر هفته در روزهای پنج شنبه منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

ابراهیم الجعفری نامزد اصلی معاونت رئیس جمهور

منابع سیاسی مطلع نزدیک به پیمان ملی خبر دادند که ابراهیم الجعفری، رئیس پیمان ملی، بیش ترین بخت را برای دستیابی به مقام معاون رئیس جمهور دارد.

به گزارش پایگاه خبری این، این اخبار غیر رسمی هم چنین می گویند که مقتدا صدر در نامه اش به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، از او خواسته که میان بهاء الاعرجی و علی التمیمی، استان دار بغداد، یکی را برای مقام معاونت نخست وزیر تعیین کند.

این اخبار می افزایند که موفقیت التمیمی در اداره پایتخت باعث شده که بخت او برای دستیابی به مقام معاونت نخست وزیر بیشتر باشد.

 

حمایت پاپ فرانسیس اول از حملات هوایی علیه داعش

پاپ فرانسیس اول تأکید کرد که مسئولیت توقف جنایت های تروریستی داعش در حق اقلیت های عراق مسئولیت جامعه بین الملل است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او که به تازگی دیدار از جنوب آسیا را پایان داده است، تأکید کرد که وقتی چنین جنایت هایی صورت می گیرد می توان گفت که جلوگیری از ادامه ظلم چنین افرادی مشروع است.

پاپ هم چنین تأکید کرد که علاقه مند به بازدید از عراق به عنوان سرزمینی است که جنگ و خون ریزی آن را چند پاره کرده است.

 

عبدالمهدی: کار داعش تا زمستان تمام است

عادل عبدالمهدی، از سران مجلس اعلای اسلامی عراق و معاون سابق رئیس جمهوری این کشور طی مقاله ای تأکید کرد که در پی حمایت بین المللی و افکار عمومی از عراق و تقویت جبهه داخلی در این کشور، دست و پای داعش تا زمستان آینده بسته خواهد شد.

به گزارش روزنامه العداله، او در این مقاله تأکید کرد که نمی خواهد حجم دشواری کار را نادیده بگیرد یا از اهمیت تهدید بکاهد یا خوش بینی دروغین القا کند، اما معتقد است که موفقیت های فوری داعش باعث شده که برخی در محاسبات خود اشتباه کنند.

عبدالمهدی تأکید کرد که داعش توانست از اشتباهات سیاست مداران عراق بهترین استفاده را کند اما جنایت های داعش هم بستگی جهانی علیه آن را تقویت کرد و باعث افزایش همکاری های امنیتی ایران و امریکا و ترکیه و روسیه با عراق شد.

او با بررسی اوضاع مالی داعش و توان آن در اداره یک حکومت تأکید کرد که در نبود هرگونه محصول کشاورزی و با نزدیک بودن فصل زمستان داعش با مشکلات مالی جدی در اداره استان نینوا مواجه خواهد شد و در همین راستاست که اخیرا حقوق مزدوران خود را به یک چهارم کاهش داده است و در کنار آن حملات و فشار نظامی بر آن از همه طرف افزایش یافته است و به این ترتیب داعش نخواهد توانست که نیازهای خود را برآورده کند و تا زمستان دست و پایش بسته خواهد شد.

 

انتقاد طارق الهاشمی از بمباران داعش

طارق الهاشمی، معاون محکوم به اعدام رئیس جمهوری سابق عراق، گفت که برای حل مشکلات امنیتی و سیاسی در عراق باید حزب بعث واسطه شود.

او در گفت وگو با رویترز از حملات هوایی امریکا علیه داعش انتقاد کرد و آن را برای پایان دادن به خشونت ها بی نتیجه دانست و تأکید کرد که عراق در آستانه یک جنگ داخلی و تجزیه است.

الهاشمی که به دلیل دست داشتن در چندین عملیات تروریستی توسط دستگاه قضایی عراق تحت پیگرد است و اکنون در ترکیه به سر می برد، افزود که راه حل واقعی کمک گرفتن از حزب بعث در قدرت و واسطه کردن آن برای حل اختلافات میان گروه های سیاسی است.

 

وزیر خارجه سوئد: عراق به نمایندگی از جامعه بشریت با داعش می جنگد

وزیر خارجه سوئد تأکید کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا توافق کرده اند که از عراق در جنگ با داعش حمایت کامل کنند و افزود که عراق به نمایندگی از بشریت این جنگ را پیش می برد.

 به گزارش الفرات نیوز، کارل بلدت، وزیر خارجه سوئد، در سفر خود به بغداد در دیدار با حسین الشهرستانی، سرپرست وزارت خارجه عراق، حملات داعش به شهرهای عراق و وضعیت آوارگان عراقی را بررسی کرد.

کرست لینا جیورجیوا، مسئول امور همکاری های بین المللی و کمک های انسانی در اتحادیه اروپا، نیز که در این دیدار وزیر خارجه سوئد را همراهی می کرد تأکید کرد که این اتحادیه کمک های خود را از 5 میلیون یورو به 17 میلیون یورو خواهد رساند و پل ارتباطی برای امدادرسانی به آوارگان در همه نقاط عراق ایجاد خواهد کرد.

او افزود که بیش از 500 هزار آواره در محاصره به سر می برند که امدادرسانی به آن ها به دشواری انجام می شود.

 

داد و ستد 15 میلیارد دلاری تجارت الکترونیک در خاورمیانه

شرکت بین المللی "بای بال" در تازه ترین مطالعات خود پیش بینی کرد که میزان داد و ستد الکترونیکی در خاورمیانه تا سال 2015 به 15 میلیارد دلار برسد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، در این گزارش آمده است که شمار کاربران اینترنتی در منطقه خاورمیانه تا کنون به 110 میلیون کاربر افزایش یافته و این مساله سبب شده است تا داد و ستد الکترونیکی رشد بی سابقه ای را تجربه کند.

در این گزارش همچنین آمده است که 10 درصد از تجارت الکترونیک توسط تلفن های همراه انجام می شود که انتظار می رود این رقم طی چهار سال آینده شش برابر شود.

 

ایران مالیات بر صادرات آهن را یک سال به تعویق انداخت

یک منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته که ایران مالیات بر صادرات آهن را تا مارس سال آینده میلادی به تعویق انداخته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ایران تصمیم گرفته است که مالیات بر صادارت آهن را که در حدود 10 درصد می شود تا سال آینده میلادی به تعویق بیندازد که هدف از این کار رفع نگرانی از کاهش صادرات آهن خام در صورت اعلام قانون مالیات اعلام شده است.

به گفته این منبع ایران تصمیم دارد در یک زمان بندی مشخص نرخ مالیات بر صادرات آهن را تا 20 درصد افزایش دهد.

 

پاپ مرگ خود را پیش بینی کرد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان اعلام کرد که انتظار دارد بعد از دو تا سه سال از دنیا برود و در صورتی که ببیند دیگر توانایی انجام کارهایش را ندارد و نمی تواند به مسئولیتش عمل کند، خود از مسئولیتش کناره گیری خواهد کرد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، این برای نخستین بار است که پاپ زمان مرگ خود را پیش بینی می کند. وی این اظهارات را در هواپیمای اختصاصی خود در حین بازگشت از کره جنوبی به واتیکان بیان کرد.

پاپ 77 ساله محبوبیت بالایی نزد پیروان مسیحیان کاتولیک دارد که او این محبوبیت را از الطاف الهی نسبت به خود می داند.

 

آغاز محاکمه بانک العربی به اتهام همکاری با حماس

محاکمه موسسه مالی "البنک العربی" به اتهام حمایت مالی از سه خانواده فلسطینی عضو حماس و جهاد اسلامی در نیویورک آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این بانک که در سال 1930 توسط عبد الحمید شومان، بازرگان فلسطینی ساکن در نیویورک تاسیس شده متهم است که به سه خانواده فلسطینی که اعضای آن در حملات حماس و جهاد اسلامی به سرزمین های اشغالی دست داشته اند، کمک کرده است.

این بانک بزرگترین بانک خصوصی جهان عرب محسوب می شود که در سال 1940 و بعد از تاسیس رژیم صهیونیستی دفتر کار خود را به امان، پایتخت اردن منتقل کرد. این بانک یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین بانک های عربی جهان محسوب می شود.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: داعش صادرات آهن


نظر شما :