ولایتی: مذاکرات هسته‌ای یک نبرد دیپلماتیک است

۰۱ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۴ کد : ۱۹۳۶۱۹۲ سرخط اخبار

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک کشورمان گفت: امیدواریم تیم مذاکره کننده ما با پیروی از خطوط تعیین شده توسط رهبری بتواند با اعضای 1+5 به توافق برسد.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی، در نشستی صمیمانه با اصحاب رسانه در مرکز تحقیقات استراتژیک در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در رابطه با این که گفته می شود ایران و اعضای 1+5 در مورد سطح غنی سازی اورانیوم هنوز به توافق نرسیده اند و این که آیا طی چهار ماه باقی مانده از زمان مذاکرات در این زمینه توافقی حاصل خواهد شد یا خیر، گفت: کشورهای مختلفی عضو 1+5 هستند که لزوماً در سیاست خارجه با یکدیگر توافق ندارند.

 

وی ادامه داد: نمونه بارز این اختلافات میان اعضای 1+5 مشکلاتی است که میان روسیه و آمریکا در رابطه با مسأله اوکراین وجود دارد. همچنین رویکرد روسیه و چین در رابطه با سوریه و عراق با موضع قبل تفاوت دارد. علاوه بر این، مواضع آمریکا در حمایت تجزیه طلبی در چین در تعارض با خواسته های دولت چین است.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان این که لزوما ً اعضای 1+5 مواضع یکسانی در مسائل مختلف ندارند، خاطرنشان کرد: روابط چین با ایران اصلاً قابل مقایسه با روابط ما با آمریکا و حتی اروپا نیست و تقریباً حجم روابط ما با چین چیزی حدود 45 میلیارد دلار است و بیشترین کمک ها و مساعدت ها در زمینه های اقتصادی علمی و تکنولوژی میان ایران و چین برقرار است. همچنین میان ایران و روسیه نیز روابط خوبی برقرار است و با برخی از کشورهای اروپایی نیز سطح روابط ما با سایر کشورهای غربی متفاوت است. گروه 1+5 فقط برای مقابله با ایران شکل گرفت و زمانی که ما حسن نیت مان را به دنیا و افکار عمومی دنیا نشان بدهیم، دیگر نمی توانند نظراتشان را به ما تحمیل کنند.

 

ولایتی تأکید کرد: غربی ها تمایلی زیادی داشتند که این مذاکرات ادامه یابد. البته ما هم همیشه خواستار مذاکره و گفت وگو هستیم ولی این طور نیست که آنها امتیازی به ایران داده باشند بلکه از آنجایی که آمریکایی ها و غرب خودشان در دنیا با مشکلات زیادی مواجه هستند، تمایل زیادی به انجام مذاکره با ما دارند. برای مثال می توان به صحبت های جان کری اشاره کرد که بدون اطلاع میکروفونش پخش شد که نشان می داد که خود آمریکایی ها از اقدامات صهیونیست ها راضی هستند و تا مدتی فقط رجزخوانی کردند ولی حالا با رزمندگان حماس و جهاد اسلامی روبرو شده و به مشکل برخورده اند.

 

رئیس مجمع مرکز تحقیقات استراتژیک در رابطه با بحث هسته ای ایران و تمدید مدت مذاکرات به خبرنگار ایسنا گفت: با توجه به مشکلاتی که در عراق، افغانستان، سوریه و در جهان وجود دارد، اعضای 1+5 نیز به دنبال آن هستند تا مسأله هسته ای ایران را که کم کم افکار عمومی جهان به صلح آمیز بودن و صحت ادعاهای ما پی برده اند، آبرومندانه حل و فصل کنند و با مواضع محکم و طبق خطوطی که مقام معظم رهبری بر آن تصریح کردند، پیش خواهیم رفت.

 

وی تصریح کرد: قصد ما از داشتن انرژی هسته ای انجام کارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی نیست بلکه ما به دنبال کارهای صنعتی و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستیم و همچنین ما قطعاً امید داریم که با استمرار مردم ایران و تبعیت مذاکره کنندگان از خطوط ترسیم توسط مقام معظم رهبری ان شاء الله در مذاکرات موفق خواهیم بود.

 

ولایتی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه روند مذاکرات طولانی را چطور ارزیابی می کنید،گفت: بدون تردید این مذاکرات هسته ای نبرد دیپلماتیک محسوب می شود که تنها پشت میز مذاکره شکل نمی گیرد بلکه باید در کنار آن مذاکرات خصوصی، دوجانبه و چند جانبه بین مسئولان و تیم مذاکره کننده و طرف های دیگر صورت بگیرد.

وی ادامه داد: سفرهایی هم میان ما و کشورهای عضو 1+5 در فاصله بین مذاکرات انجام می شود. در هرصورت موضوع مذاکره سخت و پیچیده است زیرا موضوع دفاع از حق هسته ای ایران است و از آنجا که تعداد محدودی از کشورها در جهان خواهان در انحصار گرفتن نیروی هسته ای هستند تا روزی که نیاز به جایگزینی سوخت فسیلی است ما نتوانیم از انرژی پاک استفاده کنیم.

مشاورمقام معظم رهبری در امور بین الملل برخی مواضع در رابطه با بحث هسته ای ایران را بهانه گیری دانست و افزود: همه می دانند جمهوری اسلامی ایران قصد استفاده نظامی از نیروی هسته ای را ندارد ولی با این حال بهانه گیری می کنند بنابراین حتی اگر آمریکا بداند ما انرژی هسته ای را برای پیشرفت ملتمان می خواهیم هم باز بهانه می گیرند.

وی ادامه داد: تمام فعالیت های هسته ای ایران مورد تایید بازرسان آژنس بین الملی انرژی اتمی است و بارها گزارش داده اند که هیچ نشانه تغییری در کاربرد نیروی هسته ای در ایران صورت نگرفته است.

ولایتی با اشاره به تعداد زیاد مذاکره میان ایران و 1+5 و برخی اظهارات در خصوص نتیجه این دیدارها، گفت: اولین نتیجه آن این است که به دنیا نشان بدهیم ایران اهل مذاکره است و بعد از آن هیچ خواسته ای خارج از چارچوب ها و قوانین بین المللی نداریم و در نهایت اینکه ایران آمادگی همکاری با کشورهای مختلف حتی در زمینه ایجاد نیروگاه های هسته ای را دارد و مخالف تشکیل کنسرسیومی بین ایران و برخی دارندگان نیروی هسته ای و همکاری با آنها نیست در همین راستا چین و روسیه به ما پیشنهاد همکاری داده اند و روسها هم که قبلا با ما همکاری هسته ای داشته اند، بنابراین در زمینه هسته ای ما فعالیت پنهانی نداریم.

وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد که دیدگاههای اعضاء 1+5 بایکدیگر متفاوت است و اختلاف نظر آنها با روسیه هم در خبرها آمده بود. در هر صورت ما به تمام تعهدهایمان در ژنو پایبند بودیم ولی ایران از خط قرمز خود یعنی در اختیار گرفتن انرژی هسته ای برای مصارف صنعتی کوتاه نخواهد آمد و با تعداد 500یا1500 سانتریفیوژ که آنها می گویند کار ما انجام نمی شود چراکه ما انرژی هسته ای را برای مصارف آزمایشگاهی نمی خواهیم و به همین دلیل هم مقام معظم رهبری عدد 190هزار سو را برای رفع نیاز صنعتی ما اعلام کردند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در رابطه با اینکه پیش از این دور از مذاکرات گفته شده بود ایران باید تمام خواسته های 1+5 را بپذیرد، گفت: این صحبت ها تنها جنگ روانی بود و ما هم وقتی رهبر در زمان مذاکرات می فرمایند انرژی هسته ای را برای استفاده صلح آمیز و مصارف صنعتی می خواهند نشان می دهد که ایران از مواضع خود عقب نشینی نمی کند و در نهایت هم آنها پیشنهاد تمدید مذاکرات را دادند و ما هم با آن موافق بودیم.

ولایتی ادامه داد: آنها دیدند با تحریم ایران کاری از پیش نمی برند و با وجود اینکه دولت مردان ما با مشکلاتی روبرو هستند ولی توانمندی آنها و مقاومت ملت ایران بیش از اینها است که در برابر خواسته اجنبی تسلیم شده و از خواسته خود کوتاه بیایند. بنابراین آنها متوجه شدند تنها راه، مذاکره با ایران است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده مقام معظم رهبری از واژه "سو" به جای "سانتریفیوژ" در سخنان خود، توضیح داد: به جای اینکه تعداد سانتریفیوژ را بگویند کلمه سو را بکار بردند. سو مخفف کلمه انگلیسی به معنای ظرفیت تولیدی است که سانتریفیوژ را فعال می کند.

مشاور مقام معظم رهبری تاکید کرد: برای ما توان تولید اورانیوم غنی شده و توان جداسازی اورانیوم 235 از 238 اهمیت دارد زیرا اورانیوم 235 ناپایدار است و در خاک معدن اورانیوم میزان اورانیوم235 هفت دهم درصد است و آنرا پس از خالص سازی به کیک زرد تبدیل می کنند. بنابراین اگر سانتریفیوژ باقدرت بالاتر داشته باشیم تعداد سو می تواند کمترباشد و استفاده کلمه سو از سوی مقام معظم رهبری کاملا هوشمندانه است و ما کارهای(R&D) را در فردو ادامه داده و قدرت سانتریفیوژرا بالا می بریم در نتیجه تعداد سانتیفیوژها کم می شود. در نتیجه 190 هزار سو عدد واقعی تری است تا سانتریفیوژ.

ولایتی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با سیاست خارجی دولت یازدهم خاطرنشان کرد: تمرکز دولت یازدهم بیشتر بر روی بحث هسته ای بوده و در این زمینه هم تلاش زیادی انجام داده اند و در این رابطه توفیقاتی هم داشته اند . همچنین مذاکره کنندگانی که در وزارت خارجه هستند نیز از افراد باسابقه هستند ولی اگر مسئله مهم دیگری مانند بحث عراق، سوریه، فلسطین و ... پیش بیاید دولت به فراخور موضع گیری خواهد کرد.

کلید واژه ها: چین مقام معظم رهبری اعضای 1+5 نیروی هسته ای


نظر شما :