تحلیل ولایتی از سه چالش در مذاکرات هسته‌ای

۳۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۶:۱۶ کد : ۱۹۳۶۱۵۰ سرخط اخبار

علی اکبر ولایتی پزشکی است که بیش از حرفه اصلی خود، به عنوان یک سیاستمدار شناخته می شود. او حالا و پس از چرخش فضای سیاسی کشور، آبان ماه سال گذشته با حکمی از طرف اکبر هاشمی رفسنجانی، به ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شد؛ جایگاهی که پیش از او حسن روحانی، آن را برعهده داشت.

به گزارش دنیای اقتصاد، او که سابقه 16 سال تصدی وزارت امور خارجه را در دوره های دفاع مقدس و سازندگی در کارنامه دارد، سال گذشته علاوه بر آنکه توانست صلاحیت حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ را از شورای نگهبان کسب کند، نقش موثر خود را در این انتخابات نیز ایفا کرد؛ ولایتی شاید تنها چهره ای بود که در مناظرات انتخاباتی سال گذشته، شدیدترین انتقادها را به سیاست های هسته ای کسی وارد کرد که دبیری شورای عالی امنیت ملی و هدایت مذاکرات ایران و 6 قدرت جهانی را در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برعهده داشت. ولایتی در مناظره سیاسی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، نتیجه مذاکرات جلیلی با غرب را تحریم و فشار بیشتر به مردم خواند و گفت: «دیپلماسی این نیست که در داخل کشور بگوییم ما اصولگراییم و انعطاف نداریم. نمی شود که آنها هرچه ما می خواهیم بدهند و ما هیچ کاری نکنیم! دیپلماسی بیانیه صادر کردن پشت تریبون نیست.»

با این همه، این سیاستمدار که پیش از انتخابات ریاست جمهوری و روی کار آمدن حسن روحانی، دیپلماسی دولت احمدی نژاد و تیم هسته ای سعید جلیلی را زیر سوال برد، حالا در گفت وگو با خبرگزاری مهر حرکت تیم کنونی مذاکره کننده هسته ای کشور را در چارچوب تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری می خواند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع که مشاور ارشد مقام معظم رهبری در امور بین الملل نیز هست، با تاکید بر این نکته که همه اعضای این تیم را می شناسم، تیم هسته ای را بسیار فعال و کاردان معرفی کرد و گفت: «اعضای تیم کنونی مذاکره کننده هسته ای ایران از منافع ملی جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنند و توان لازم را در این باره دارند.» 

او با بیان اینکه عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به سرپرستی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه مورد تایید است و آنها درمقابل زیاده خواهی های آمریکا و برخی دیگر از اعضای 1+5 می ایستند، تاکید کرد: «در نهایت برد با طرفی است که مقاومت می کند و پایداری نشان می دهد.»

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با بیان اینکه کشورمان سختی را پشت سر گذاشته، دولت و مردم ایران را مصمم به حمایت از حق مسلم برنامه هسته ای خواند.
ولایتی ایران امروز را از منظر سیاسی، دفاعی و امنیتی قدرت اول منطقه خواند که به عنوان یک حکومت آرمانی و اسلامی، نه تنها حرف اول را در منطقه بلکه در جهان اسلام می زند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل بااشاره به دور ششم مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5، وجود تشتت و تفرق در میان این 6 قدرت جهانی مذاکره کننده با ایران را از دلایل ناکامی های اخیر در مذاکرات هسته ای معرفی کرد و با اشاره به نیامدن وزرای خارجه چین و روسیه به وین در جریان درخواست کاترین اشتون از حضور وزرای خارجه کشورهای 1+5 به وین گفت: «این موضوع نشان از تشتت میان وزرای خارجه 1+5 دارد.»
او این موضوع را به عنوان یک مشکل در مذاکرات قلمداد کرد و تاکید کرد که ایران با یک مخاطب منسجم و مخاطبی که دارای رای واحد باشد، طرف نیست.

در شرایطی که ولایتی از تشتت آرا میان 6 قدرت جهانی در جریان مذاکرات هسته ای ایران و غرب سخن می گوید، وجود کشور هفتمی را به عنوان یک راه برای انسجام این کشورها در مذاکرات معرفی می کند؛ ولایتی در این باره تاکید کرد: «به نظر می رسد در ابتدای امر یک طرف هفتمی باید پیدا بشود و میان این ۶ کشور میانجیگری کند و اینها را به انسجام برگرداند و مواضع آنها یکی شود و بعد بیایند با ایران مذاکره کنند.»

ولایتی با تاکید بر این موضوع که ایران همچنان بر سر حقوق خود ایستاده است، گفت: «ایران بر داشتن 190 هزار سو از سانتریفیوژها با هدف انجام تحقیقات علمی و استفاده از تاسیسات فردو و غنی سازی و همچنین به کارگیری آب سنگین اراک پافشاری دارد و در این ایستادگی از پای نخواهد ایستاد.» مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در ادامه این گفت وگو با اشاره به سخنان «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه فتوای رهبر ایران درخصوص موضوع هسته ای را جدی گرفته ایم، سرشکسته بیرون نیامدن آمریکایی ها در مذاکرات را تنها زمانی میسر دانست که به حقوق حقه جمهوری اسلامی ایران اعتراف کنند.

او در مقابل با بیان اینکه اگر آمریکا و متحدانش مانند گذشته بخواهند روی اموری پافشاری کنند که هیچ مبنا و وجهه قانونی ندارد، مثلا اینکه بگویند مدت قرنطینه طولانی باشد و ایران فقط در مرحله آزمایشگاهی کار بکند، تاکید کرد که این اقدامات مورد قبول ایران نیست.

علی اکبر ولایتی با اشاره به گزارش های آژانس انرژی اتمی که هیچ گونه انحرافی به سمت مقاصد نظامی در برنامه هسته ای ایران را نشان نمی دهد، گفت: «ناظران آژانس همیشه هستند و توافق هسته ای هم به معنای ختم ماموریت ناظران نیست. طبق NPT که ایران آن را امضا کرده آنها به نظارت خود ادامه می دهند؛ بنابراین جای هیچ نگرانی هم وجود نخواهد داشت.»

کلید واژه ها: ولایتی مقام معظم رهبری


نظر شما :