ایجاد خاکریز در شمال بغداد

۱۶ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۹ کد : ۱۹۳۵۴۳۲ سرخط اخبار

الجزیره از عملیات هوایی ارتش عراق در موصل، تکریت و فلوجه خبرداد در حالی که ارتش عراق با کمک بلدوزرها و ماشین آلات سنگین در حال ایجاد خاکریزهایی در دیالی به منظور ممانعت از ورود هرگونه اعضای داعش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه العربیه، یک فرمانده نظامی عراق اعلام کرد که خاکریزهایی به ارتفاع دو متر در دست احداث هستند تا برای ممانعت از هرگونه حمله احتمالی به دیالی استفاده شوند.

خبرنگار الجزیره نیز اعلام کرد که مسئولان عراقی خاکریزهایی را در نزدیکی شهرک العظیم در شمال بغداد ایجاد کرده اند.

مسئولان می گویند: این خاکریزها برای ممانعت از هرگونه حمله اعضای داعش به شهرک العظیم است. ارتفاع این خاکریزها حدود دو متر و با مسافت های طولانی است.

شهرک العظیم طی روزهای اخیر شاهد حملات سنگین اعضای داعش بود در حالی که توانستند به بخش های گسترده ای از این شهرک تسلط یابند.

تحت عنوان شعار حمایت از مرقدها گروه "سرایا السلام" وابسته به مقتدی صدر در شهر سامرا برای دفاع از حرمین عسگریین (ع) مستقر شده اند.

همچنین این شبکه اعلام کرد که افراد مسلح داعش حمله جدیدی را به پایگاه های اسپایکر در تکریت همزمان با ادامه درگیری های پراکنده در اطراف پالایشگاه بیجی صورت داد ند.

خبرنگار الجزیره اعلام کرده است که داعش گفته است، بر برج های داخل پایگاه نظامی اسپایکر تسلط یافته است.

داعش در توییتر اعلام کرده است که به ساختمانی که در آن نیروهای ویژه عراق بودند تسلط یافته و اعضای آن توانسته اند ده ها تن از نیروهای دولتی عراق را بکشند.

این در حالی است که منابع اسکای نیوز عربی روز یکشنبه اظهار کردند که ارتش عراق مانع حمله اعضای داعش به پایگاه اسپایکر در شهر تکریت شد.

منابع رسمی اعلام کردند: جنگنده های عراقی خسارت زیادی به اعضای داعش در جریان حمله به تکریت وارد کردند و درگیری های پراکنده همچنان در اطراف پایگاه نظامی ادامه دارد.

شهر فلوجه در استان الانبار نیز شاهد حملات توپخانه ای و موشکی از سوی نیروهای دولتی در بخش های شرقی بود. در حالی که حملات هوایی نیز به مناطق جولان، اندلس، جغیفی، شهدا و جبیل رسیده است.

رئیس تیم پزشکان در بیمارستان فلوجه نیز اعلام کرد که این بیمارستان 9 زخمی را پذیرش کرده که سه تن آن ها کودک بودند.

در استان نینوا در حمله هوایی به منطقه قیروان 11 تن کشته شدند که پنج تن آن ها عضو یک خانواده بودند.

این در حالی است که خبرنگار الجزیره اعلام کرده است در این حمله هوایی دست کم 10 تن کشته و 13 تن زخمی شدند.

در منطقه رشاش در بغداد نیز در یک انفجار انتحاری چهار تن کشته و حدود 10 تن زخمی شدند.

منابع نظامی به شبکه الجزیره اعلام کردند: پایگاه الغزلانی در جنوب موصل و منطقه "حاوی الکنیسة" در غرب این شهر نیز هدف حمله هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفتند.

همچنین خبرنگار الجزیره در کردستان عراق گزارش داد که در حمله هوایی ارتش عراق به شهر طوز خورماتو در جنوب کرکوک واقع در شمال عراق دست کم یک تن کشته و هشت تن زخمی شند.

در تلعفر در نزدیکی شهر موصل واقع در شمال عراق به گفته یک مقام سازمان مبارزه با تروریسم این کشور ده ها تن از اعضای داعش در جریان یک حمله نظامی کشته شدند.

این منبع اعلام کرد که نیروهای ضد ترور با هماهنگی نیروی هوایی تجمع اعضای داعش را در جریان رژه نظامی شان در تلعفر هدف قرار دادند که به کشته شدن ده ها تن از آن ها از جمله سرکرده های این گروه منجر شد.

از سوی دیگر، حامد مالکی، فرمانده نیروی هوایی ارتش عراق از انجام بیش از 12 هزار پرواز هوایی از آغاز عملیات نظامی در استان الانبار واقع در غرب عراق خبر داد.

حامد مالکی تاکید کرد: نیروهای هوایی هیچ یک از اهداف افراد مسلح را در مناطق مسکونی هدف قرار ندادند تا خسارتی به ساکنان مناطق وارد نشود.

شاهدان عینی نیز اعلام کردند که در دو حمله هوایی به موصل دست کم 20 غیرنظامی زخمی شدند.

منابع به شبکه اسکای نیوز در موصل گفتند: دو حمله موجب خسارت سنگین به خانه ها و اماکن تجاری منطقه شد. این دو حمله دو منطقه مرمات و صناعه در بخش غربی موصل را هدف قرار داد.

از سوی دیگر، دولت عراق برای بار دوم و به طور غیرمنتظره شبکه های اجتماعی اینترنتی را فیلتر کرد.

توجیه دولت برای این کار ممانعت از استفاده اعضای داعش از امکانات اینترنتی در عملیات نظامی خود است.

سایت المسله به نقل از فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق از کشته شدن بیش از 20 تروریست عضو داعش از جمله سرکرده های این گروه و همچنین آتش زدن تعدادی از خودروهای وابسته به آن طی دو روز گذشته در استان های صلاح الدین، دیالی و بابل خبر داد.

قاسم عطا، سخنگوی دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ضمن اعلام خبر کشته شدن بیش از 20 تروریست که قصد بمب گذاری در ساختمان شورای استانداری صلاح الدین را داشتند، افزود: 90 تروریست دیگر نیز که قصد حمله به پایشگاه بیجی را داشتند به هلاکت رسیدند.

وی اعلام کرد که عملیات سامرا تا زمان پاکسازی مسیر منتهی به تکریت ادامه دارد.

قاسم عطا افزود: نیروهای امنیتی حمله تروریستی به پالایشگاه بیجی را نیز خنثی کردند و توانستند 90 تروریست را که در حمله به بیجی مشارکت داشتند، به هلاکت برسانند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق افزود: جنگنده های ارتش توانستند یک بلدوزر را که برای حمله به بیجی آماده سازی شده بود، منهدم کنند.

در عملیات صلاح الدین نیز در حمله افراد ناشناس به جنوب تکریت شش تن از اعضای "سرایا السلام" وابسته به مقتدی صدر زخمی شدند.

در حمله هوایی در غرب کرکوک به گفته پلیس این استان، پل الزویه که کرکوک را به صلاح الدین متصل می کند، منهدم شده است.

یک مقام آگاه در استان نینوا اعلام کرد که 75 خانواده از قومیت ترکمانی از منازل خود در شمال موصل کوچ کرده اند.

کلید واژه ها: داعش الجزیره تکریت ارتش عراق


نظر شما :