اعضای تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای چه کسانی هستند؟

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۰ کد : ۱۹۳۲۸۱۶ سرخط اخبار

 

دور چهارم مذاکرات هسته ای در وین برای رسیدن به توافق جامع در شرایطی آغاز شده است که بنا به اعلام سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه، قرار نیست، وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ در این دور از مذاکرات حاضر شوند.

به گزارش «تابناک»، ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار تصویری از وین از آمادگی تیم آمریکایی برای مذاکرات خبر داده است.

اعضای تیم پر و پیمان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای چه کسانی هستند؟

در این دور از مذاکرات، افرادی از جمله رابرت مالی، جیمز تیمبای و بروک اندرسون وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا را همراهی می کنند.

اعضای تیم پر و پیمان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای چه کسانی هستند؟

رابرت مالی متولد ۱۹۶۳ حقوقدان، متخصص مسائل سیاسی و حل منازعات است. پیوستن وی به کارکنان کاخ سفید در فوریه امسال مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. پیش از آن وی برای کمک به روند سازش در خاورمیانه به تلاش های بیل کلینتون برای به نتیجه رسیدن یک توافق بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها در کمپ دیوید در سال ۲۰۰۰ یاری می رسانده است.

انتصاب وی به عنوان یکی از کارکنان ارشد شورای امنیت ملی در فوریه امسال با هدف مدیریت روابط ایالات متحده با متحدانش در منطقه خاورمیانه انجام شد و طراحی سیاست آمریکا در قبال ایران و عربستان سعودی، بخش مهمی از این مأموریت دانسته می شود. 

سابقه کار وی در برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای گروه بین المللی بحران از دو جنبه دارای اهمیت است؛ نخست اینکه این گروه به تازگی چهارچوب کلان چهارده تا نوزده ساله ای برای توافق با ایران ارائه کرده است. مسأله مهم دیگر، روابط وی با گروه های متنوع در خاورمیانه است. گستردگی این روابط به گونه ای است که وی در سال ۲۰۰۸ مجبور شد به دلیل دیدار با اعضای گروه حماس ـ که از سوی وزارت خارجه آمریکا گروهی تروریستی شناخته می شود ـ از مسئولیت خود به عنوان مشاور غیررسمی کارزار انتخاباتی اوباما کناره گیری کند. 

مالی فرزند یک یهودی مصری الاصل به نام سیمون مالی است و انتصاب وی در شورای امنیت ملی آمریکا از سوی برخی عناصر دست راستی در سیاست خارجی آمریکا با انتقادات شدیدی همراه بود. آن ها مالی را به داشتن عقایدی دوستانه نسبت به فلسطینی ها و غیردوستانه نسبت به اسرائیل متهم کردند که این مسأله با نامه ای از جانب پنج مقام ارشد سابق آمریکایی و از جمله دنیس راس، سندی برگر و مارتین اندیک در حمایت از مالی فروکش کرد. 

انتصاب مالی با جابجایی پانیت تالوار هندی الاصل در دستگاه سیاست خارجی دولت اوباما همراه شد. ظاهرا مالی بر عکس پانیت تالوار نقشی در گفت و گوهای مخفیانه و رو در روی مقامات ایران و آمریکا نداشته است.اعضای تیم پر و پیمان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای چه کسانی هستند؟

 

 

جیمز تیمبای که از وی به کار شناس کارکشته موضوع عدم اشاعه نام برده می شود، دیگر عضو تیم آمریکاست. او در موضوعاتی به شرمن کمک می کند که پیش از این حوزه تخصصی رابرت آینهورن هم بود. اینهورن پس از جدایی از تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا، اکنون در محافل آکادمیک آمریکا مشغول به فعالیت است. 

گزارش منتشره از سوی وی که در آن با حمله به سخنان علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مورد نیاز ایران به تعداد مشخصی سانتریفیوژ، دست کشیدن ایران از این خواسته شرط رسیدن به توافق هسته ای دانسته شده است، آخرین اقدام خبرساز آینهورن در مورد مذاکرات با ایران بود. 

تیمبای که سابقه وی در بخش عدم اشاعه در وزارت خارجه آمریکا به پیش از روی کار آمدن اوباما برمی گردد، در مذاکرات پیشین دو طرف و از جمله در مذاکرات فنی در استانبول نیز بوده است.


«بروک اندرسون» و«پل آیروین» دو عضو تیم آمریکا هستند که از اواخر سال گذشته به هیأت مذاکرات کننده آمریکایی پیوستند.

اعضای تیم پر و پیمان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای چه کسانی هستند؟

خانم اندرسون که با معاونت سوزان رایس، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل برای رسانه ها شناخته تر شد، در نقش مشاور ارشد شرمن و جان کری فعالیت می کند. این رئیس دفتر سابق شورای امنیت ملی اوباما، تمام وقت در بروکسل ساکن شده تا با مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا، طرف های ۱+ ۵ و واشنگتن هماهنگی های لازم را انجام دهد. 

پل اروین نیز مدیر امور منع گسترش سلاح های هسته ای در شورای امنیت ملی آمریکا و به نمایندگی شورای امنیت ملی آمریکا در ترکیب تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات حضور دارد. جوفی جوزف مقام آمریکایی که پیشتر این مسئولیت را بر عهده داشت، پس از افشای نقش وی در یک حساب توئیتری که پیام های توهین آمیز نسبت به دولت اوباما منتشر می کرد، از سمت خود اخراج شد.اعضای تیم پر و پیمان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای چه کسانی هستند؟

 

«آدام ژوبین» رئیس جوان و لاغراندام اداره کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا نیز به عنوان عضوی از هیأت مذاکره کننده آمریکا در وین حضور دارد. وی از مهرماه سال گذشته به تیم آمریکا اضافه شده است. او که در اوت سال ۲۰۰۶ از سوی هنری پاولسون، وزیر وقت خزانه داری امریکا به این مسئولیت گمارده شده است، مسئولیت مدیریت اجرای تحریم های آمریکا به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست خارجی این کشور را بر عهده دارد. 

«ریچارد نفیو»، معاون هماهنگ کننده سیاست تحریم های وزارت امور خارجه آمریکا، دیگر عضو هیأت مذاکره کننده آمریکا در وین است که از اوایل سال ۲۰۱۳ به این مسئولیت رسیده است؛ وی نیز از کارکنان پیشین شورای امنیت ملی آمریکاست.

کوین ویل، دیگر عضو هیأت مذاکره کننده آمریکا و مؤلف و نویسنده متون فنی و اکادمیک زیادی در حوزه عدم اشاعه است. این فیزیکدان هسته ای عضو آزمایشگاه ملی آمریکا در لوس آلاموس، سابقه کار در وزارت انرژی آمریکا و نیز همکاری با مؤسسه بلفر را دارد. 

ده سال کار در لوس آلاموس، شرکت در مذاکرات شش جانبه در مورد مسأله هسته ای کره شمالی و رهبری تیمی که مسئولیت از کار انداختن تأسیسات هسته ای یونگ بیون کره شمالی را بر عهده داشت، از دیگر سوابق این دانشمند امریکایی است. 

ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه و آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا هم در حکم نیروهای رسانه ای هیأت مذاکره کننده آمریکا در وین را همراهی می کنند.

کلید واژه ها: شورای امنیت ملی خاورمیانه هیأت مذاکره کننده آمریکا


( ۱۷ )

نظر شما :