وعده 35 کشور به تقویت امنیت هسته ای

۰۶ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۲ کد : ۱۹۳۰۵۶۱ سرخط اخبار

 35 کشور مختلف دنیا امروز (سه شنبه) در اجلاس امنیت هسته ای وعده دادند دستورالمعل های بین المللی درمورد امنیت هسته ای را به قوانین ملی تبدیل کنند؛ اقدامی که هدف آن جلوگیری از دستیابی تروریست ها به مواد هسته ای عنوان شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس از لاهه هلند، در بیانیه مشترک منتشر شده از طرف هلند، آمریکا و کره جنوبی آمده است: این ابتکارعمل همچنین کشورها را به بازنگری مستقل از شیوه های امنیتی شان ترغیب می کند و این مساله گام دیگری به سوی ایجاد یک چارچوب قانونی بین المللی برای خنثی کردن تروریسم هسته ای است.

ˈارنست مونیزˈ وزیر انرژی آمریکا، دستورالعمل های مورد توافق در اجلاس امنیت هسته ای را نزدیکترین موضوع ها به استانداردهای بین المللی برای امنیت هسته ای دانست.

35 کشور از 53 کشور شرکت کننده در اجلاس امنیت هسته ای در لاهه هلند با این توافقنامه موافقت کردند. با این حال، کارشناسان هشدار دادند که کشورهای دیگر نیز باید به این ابتکارعمل ملحق شوند.

ˈمایلز پامپرˈ عضو مرکزی در زمینه مطالعات منع اشاعه هسته ای موسوم به ˈجیمز مارتینˈ گفت: باید کشورهای دیگر به ویژه روسیه را به امضای این توافقنامه وا داریم؛ همچنین باید راهی برای تبدیل این امر به قانون بین المللی دائمی بیابیم.

در سه دوره برگزاری نشست های امنیت هسته ای از سال 2010 تاکنون، تعداد کشورهای برخوردار از مواد هسته ای کافی برای ساخت سلاح هسته ای از 39 کشور به 25 کشور کاهش یافته است.

نشست امنیتی سال جاری با تعهدات جدیدی در زمینه کاهش ذخایر هسته ای برجسته شد به طوری که ژاپن، ایتالیا و بلژیک وعده دادند ذخایر پلوتونیوم و اورانیوم پرغنای خود را کاهش دهند.

کشورهای دیگر نیز متعهد شده اند سطح تلاش های خود برای مقابله با قاچاق مواد هسته ای را افزایش دهند، امنیت دریایی شان را بالا برند و به جای تولید سوخت هسته ای پرغنا برای راکتورهای تحقیقاتی خود، اورانیوم با غنای پایین تولید کنند.

ˈخوزه مانوئل باروسوˈ رییس کمیسیون اروپا نیز با یادآوری بحران اوکراین، برگزاری اجلاس امنیت هسته ای در این دوره زمانی که ˈثبات و امنیت بین المللی به طرز بسیار جدی مورد تردید قرار دادˈ را بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت: باید نشان دهیم در قبال تعهدمان به برقراری یک نظم چندجانبه، براساس صلح و احترام بدون ابهام به حکومت قانون متحد هستیم.

در سومین دوره اجلاس امنیت هسته ای که روز دوشنبه با سخنان ˈبان کی مونˈ دبیرکل سازمان ملل متحد در لاهه هلند گشایش یافت، رهبران بیش از 50 کشور جهان شرکت دارند.

هدف این اجلاس، جلوگیری از دستیابی تروریست ها به مواد هسته ای برای ساخت بمب هسته ای عنوان شده است.

کلید واژه ها: امنیت هسته ای اجلاس امنیت هسته ای هلند


نظر شما :