رایزنی ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات ژنو

۲۲ مهر ۱۳۹۲ | ۰۰:۲۵ کد : ۱۹۲۲۸۵۹ سرخط اخبار

دکتر «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه و عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ایران با اعضای گروه ۱+۵ از جمله آمریکا در حاشیه مذاکرات ژنو گفت و گوهای دو جانبه خواهد داشت.

عضو هیات مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در پاسخ به این پرسش که آیا هیات ایرانی در حاشیه مذاکرات ژنو با اعضای گروه ۱+۵ گفت و گوهای دو جانبه خواهد داشت؟ افزود: گفت و گوهای دو جانبه بین هیات ایرانی و اعضای ۱+۵ در حاشیه مذاکرات ژنو همچون گذشته صورت می گیرد.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا با آمریکا نیز گفت و گوی دو جانبه خواهیم داشت؟ اظهار داشت: «این موضوع، امری معمول است و گفت و گوها و تبادل نظرهای جانبی با آمریکا همچون گذشته صورت می گیرد.»

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا درباره سطح و میزان غنی سازی اورانیوم مذاکره خواهیم کرد؟ گفت: اصل غنی سازی اورانیوم قابل مذاکره نیست اما ابعاد، سطح و میزان آن قابل مذاکره است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران حاضر است درباره خروج مواد هسته ای از کشور نیز مذاکره کند؟ تاکید کرد: غنی سازی و حفظ حقوق مردم را خط قرمز می دانیم و از آنچه مردم ایران بر اساس معاهدات بین المللی از آن برخوردارند، ذره ای کوتاه نخواهیم آمد.

عراقچی افزود: اگرچه درباره ابعاد، سطح و میزان غنی سازی مذاکره خواهیم کرد اما خروج مواد از کشور، خط قرمز ما است.

عضو هیات مذاکره کننده ایران تاکید کرد: در مذاکرات ژنو به دنبال مذاکراتی هدفمند و واقعی هستیم؛ نه برای نمایش و اتلاف وقت به ژنو می رویم و نه مذاکره برای مذاکره خواهد بود.
قرار است دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ از روز سه شنبه (۲۳ مهرماه جاری ) در ژنو سوئیس آغاز شود.

هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه فردا (دوشنبه) عازم ژنو خواهد شد.

عراقچی درباره ضیافت شام خصوصی دکتر ظریف و خانم کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: این زمان، فرصت مناسبی برای مرور مسائلی است که در روزهای پس از آن مذاکرات انجام می شود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با جدیت و مصمم در ژنو حضور می یابد تا برای رسیدن به هدفی مشخص و مورد قبول طرفین مذاکره و اقدام کنیم.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه تاکید کرد: در این مذاکرات، طرح مشخصی را ارائه خواهیم داد تا مبنایی برای مذاکره باشد و امیدواریم در فاصله زمانی معقول، نتایج حاصل شود.
عراقچی درباره سطح مذاکرات ژنو نیز گفت: این مذاکرات در سطح معاونان وزیر امور خارجه انجام می شود و مسوولیت مذاکره با بنده خواهد بود و دکتر ظریف در جلسه افتتاحیه این نشست درباره طرح پیشنهادی جدید ایران توضیح خواهد داد.

قرار است جمهوری اسلامی ایران طرح مکتوب پیشنهادی جدید خود را بصورت «پاور پوینت» به اعضای گروه ۱+۵ ارائه کند.

به گفته عراقچی، جمع بندی مذاکرات در جلسه ای با حضور دکتر ظریف و خانم اشتون ارائه می شود.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره برخی ابهامات و سوالات گروه ۱+۵ درباره فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران گفت: همه نگرانی های معقول طرف مذاکره کننده را برطرف خواهیم کرد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران حاضر است درباره سایر موضوعات با ۱+۵ گفت و گو و مذاکره کند؟ اظهار داشت: مذاکرات ژنو درباره موضوع هسته ای است اما اگر آنها علاقه مند باشند در مورد مسائل منطقه و دیگر چالش های بین المللی آماده گفت وگو خواهیم بود. 

کلید واژه ها: ۱+۵ مذاکرات ژنو گروه 1+5


نظر شما :