ولید معلم: پاسخ دادن به حمله اسرائیل حق ماست

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۱۵۸۹۳ سرخط اخبار

وزیر خارجه سوریه با تاکید بر اینکه دخالت های اسرائیل و حامیان آن در کشورش با هدف تضعیف سوریه و جایگاه آن در منطقه و سطح بین المللی است، اعلام کرد: پاسخ دادن به حملات اخیر اسرائیل حق سوریه است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود اعلام کرد: براساس قوانین بین المللی پاسخ دادن به حملات اخیر اسرائیل به پایگاه های نظامی دمشق حق سوریه است.

 

وی افزود: حملات جنایتکارانه اسرائیل به پایگاه های سوریه در حقیقت ماهیت اهدافی که اسرائیل و گروه های تروریستی مسلح را به یکدیگر مرتبط می کند، نشان داد.

 

معلم تاکید کرد: دخالت اسرائیل و کشورهای حامی آن در سوریه و ممانعت شان از توقف خشونت ها در سوریه با هدف تضعیف سوریه و ضربه زدن به جایگاه سوریه در سطح منطقه ای و بین المللی است.

 

وزیر خارجه سوریه در ادامه گفت: این اقدام اسرائیل بار دیگر ثابت کرد که اسرائیل و کشورهای حامی آن از جمله آمریکا و اروپا در ریختن خون مردم سوریه و اقدامات تروریستی نقش دارند.

 

سرگئی لاوروف نیز اعلام کرد: دولت روسیه در پی حمله هوایی اسرائیل به سوریه تماس ها برای توقف ناآرامی ها را در منطقه ادامه می دهد.

وی تاکید کرد: باید برای ممانعت از بدتر شدن اوضاع و بیشتر شدن ناآرامی ها در منطقه تلاش های منطقه ای و بین المللی افزایش یابد.

 

لاوروف با هشدار نسبت به افزایش امکان وقوع درگیری هایی که کنترل آن در منطقه ممکن نیست، تاکید کرد که کشورش به برقراری ثبات در سوریه تمایل دارد.

همچنین وزیران خارجه دو کشور در پایان مذاکرات خود بر پیگیری تماس ها برای رویارویی با هرگونه تحولات احتمالی توافق کردند.

 

از سوی دیگر، لاوروف در تماس تلفنی اش با اخضر ابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه در خصوص مساله میانجی گری های بین المللی در حل بحران های سوریه گفت وگو کرد.

 

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو نیز در کنفرانسی مطبوعاتی در بروکسل اعلام کرد: ناتو قصد نظامی در سوریه را نداشته و موضعش را تغییر نداده است و تنها امیدواریم که هرچه سریعتر بحران سوریه به شیوه های مسالمت آمیز حل شود.

 

وی افزود: ناتو آماده است در صورت وقوع هر گونه خطر از ترکیه دفاع کند.

 

راسموسن با تاکید بر اینکه ماموریت نظامی ناتو درباره بحران سوریه دفاع از ترکیه است، اعلام کرد: ما از طرفین درگیر و جامعه جهانی می خواهیم هر چه سریعتر بحران سوریه را به شکلی مسالمت آمیز حل و فصل کنند.

 

راسموسن همچنین حل بحران سوریه را بر اساس توافقنامه امضا شده ژنو در تاریخ سی ام ژوئن سال 2012 خواستار شد.

 

از سوی دیگر، یکی از منابع مخالف سوری به روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط اعلام کرد که ائتلاف مخالفان سوریه به دنبال جایگزینی برای غسان هیتو، نخست وزیر کنونی مخالفان است که مورد توافق همه مخالفان سوریه باشد.

 

بنا به گفته وی، قرار است این مساله در نشست مخالفان سوریه که قرار است یازدهم و دوازدهم ماه مه جاری در استانبول برگزار شود مورد بررسی قرار گیرد.

 

بنا به گفته منابع مخالف، احتمالا احمد طعمه که در حال حاضر دبیرکل شورای ملی مخالفان سوریه است بیشترین شانس را برای جانشینی هیتو داشته باشد.

کلید واژه ها: سوریه اسرائیل بحران بین المللی آن در ناتو مخالفان سوریه اسرائیل و تماس


نظر شما :