مانورهای آمریکا در خلیج فارس

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۳:۴۱ کد : ۱۹۱۵۷۴۸ سرخط اخبار

با نزدیک شدن زمان برگزاری بزرگترین مانور آمریکا و هم پیمانانش در خلیج فارس، انگلیس زیردریایی های خود را راهی منطقه کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، انگلیس زیردریایی های پیشرفته خود را راهی خلیج فارس کرده تا در رزمایشی که آمریکا و بیش از 40 کشور دیگر در منطقه برگزار می کنند، شرکت کنند.

 

این مانور به دور از تنگه هرمز برگزار می شود و مقامات آمریکایی اعلام کرده اند از آنجایی که برگزاری آن در تنگه هرمز ممکن است مانع عبور و مرور کشتی ها شود، مانور مذکور در این منطقه برگزار نخواهد شد.

نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که بزرگترین مانور دریایی خود را با مشارکت بیش از 40 کشور جهان در خلیج فارس به زودی برگزار می کند که هدف اصلی آن حمایت از حمل و نقل دریایی و نیز تمرین مین روبی در خلیج فارس است.

 

هنوز کشورهای شرکت کننده در این مانور نظامی و یا زمان دقیق برگزاری آن مشخص نیست اما به گفته منابع نزدیک به پنتاگون، آمریکا، انگلیس، فرانسه، استرالیا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از شرکت کنندگان اصلی در این مانور بزرگ هستند.

 

این در حالی است که مانور دیگری با مشارکت 30 کشور جهان قرار است از ششم تا 30 ماه مه در خلیج فارس برگزار شود که مرکز عملیاتی این مانور کشور بحرین خواهد بود و هدف اصلی آن نیز رویارویی با عملیات مین ریزی و نیز جمع آوری مین های کارگذاشته شده در خلیج فارس است.

 

مانور آمریکا و هم پیمانانش در خلیج فارس با واکنش منفی مقامات روسیه روبرو شده و یک مقام مسئول در وزارت دفاع روسیه در این باره تاکید کرد که برگزاری این مانور در خلیج فارس باعث به وجود آمدن تنش هایی در منطقه خواهد شد.

 

این مسئول نظامی روس که خواست نامش فاش نشود گفت: این مانور در واقع مانور مقابله با مین ریزی در خلیج فارس نیست، بلکه به دلیل تنش هایی که ایجاد می کند می توان آن را مانور مین گذاری در خلیج فارس نامید.

 

از سوی دیگر هم اکنون در کشور قطر 12 کشور از جمله آمریکا، فرانسه و استرالیا در حال انجام مانور نظامی مشترکی هستند تا هماهنگی نظامی میان خود را افزایش دهند.

 

بنا به گفته تمیم بن حمد آل ثانی، ولیعهد قطر و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور، کشورهای شرکت کننده در این مانور با استفاده از مهمات جنگی در حال ادامه عملیات خود هستند و در این مانور علاوه بر توپخانه و گردان های زرهی، هلی کوپتر، هواپیماهای جنگی و دیگر انواع جنگ افزار به کار گرفته می شود.

کلید واژه ها: مانور خلیج فارس خلیج در خلیج فارس در خلیج آمریکا مین


نظر شما :