سانتریفیوژهای جدید و تغییر معادله

۱۴ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۲:۲۰ کد : ۱۹۱۲۳۰۰ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در گزارشی تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفیوژ های پیشرفته تر در تأسیسات غنی سازی هسته ای را عاملی دانست که معادلات بازی را تغییر می دهد.

پیش از این رسانه ها از نامه ای از طرف ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر دادند که در آن تهران به این نهاد نظارتی سازمان ملل درباره استفاده از نسل جدیدتری از سانتریفیوژها در مجتمع غنی سازی نطنز اطلاع رسانی کرده بود.

این روزنامه آمریکایی ضمن اشاره به گزارش هایی که رسانه ها در این باره منتشر کرده اند از قول «مارک فیتزپاتریک»، که مدیریت برنامه خلع سلاح و عدم اشاعه «موسسه علوم و امنیت بین الملل» را به عهده دارد می نویسد: «نصب سانتریفیوژهای کارآمدتر از سوی ایران در نطنز می تواند تغییردهنده معادلات بازی باشد.»

کریستین ساینس مانیتور در ادامه سانتریفیوژها را تجهیزاتی می داند که بار ایجاد ماده های شکافت پذیر بر روی دوش آنهاست. لوله های فلزی که با سرعت های بسیار بالایی می چرخند ایزوتوپ های مختلف گاز اورانیوم را از هم جدا می کنند. این کار به اپراتورها امکان می دهد تا به آرامی گازی تولید کنند که حاوی اورانیوم 235 بیشتر و بیشتری است ـ می دانیم که اورانیوم 235 ایزوتوپی از اورانیوم است که قابلیّت حفظ و نگهداری یک واکنش زنجیره ای شکافت هسته ای را دارد.

این گزارش در ادامه با اشاره به اینکه ایران در حال حاضر از سانترفیوژهای نسل IR-1 اشاره می کند، فناوری آنها را متعلّق به دهه 1970 می داند و می نویسد تهران تا کنون برای راه اندازی مناسب این سانتریفیوژها با مشکلاتی مواجه بوده است که حداقل بخشی از آن را می توان به خاطر اثر مخرّب ویروس رایانه ای تولید شده توسط آمریکا و اسرائیل موسوم به استاکس نت دانست.

کریستین ساینس مانیتور می افزاید ایران از مدتها پیش خبر داده که در حال کار بر روی نسل دوم سانتریفیوژهای IR-2 است. این سانترفیوژها، به نوشته این روزنامه، در اروپا طرّاحی شده اند و در آنها به جای استفاده از آلمونیوم برای شفت چرخان، از فولاد بسیار قوی استفاده شده است.

روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور پس از ارائه این توضیحات می نویسد ایران در نامه ای که به آژانس انرژی اتمی نوشته تصریح کرده که قصد دارد از سانتریفیوژهای IR-2 در تأسیسات غنی سازی نطنز استفاده کند.

این گزارش در ادامه می نویسد: «ایرانی ها هنوز زمانی را برای انجام این کار که ماهها و بلکه یک سال به طول خواهد انجامید، مشخص نکرده اند. اما این حرکت، بدون شک در زمانی که آمریکا و متحدانش تلاش می کنند ایران را به کاهش دادن در فعالیت های هسته ایش و همکاری کامل با آژانس وادار کنند، ضربه ای به آنها خواهد بود.»

این روزنامه آمریکایی تأکید می کند سانتریفیوژهای IR-2 سه تا چهار برابر سریعتر از سانتریفیوژهای فعلی ایران کار می کنند.

کلید واژه ها: سانتریفیوژهای مانیتور اورانیوم ساینس


نظر شما :