کشف حمله به سیتی بانک آمریکا توسط پلیس فتا

۰۱ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۲:۱۹ کد : ۱۹۱۱۷۶۵ سرخط اخبار
رئیس پلیس فتا با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی این پلیس برای شناسایی عوامل حمله به سیتی بانک آمریکا و رد دخالت ایران در حمله سایبری به بانکهای این کشور گفت: مجرمان حمله کننده به سیتی بانک آمریکا داخل ایران نبوده اند و کاربران ایرانی نه تنها نقشی در آن نداشتند، بلکه خود به نوعی از قربانیان این جرم سایبری بین المللی بوده اند.
 
به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با افزایش سرعت استفاده از اینترنت و بروز جرایم نو پدید پلیس جرایم سایبری ـ فتا- در اردیبهشت ماه سال 90 آغاز به کار کرد. پلیسی که در مدتی کوتاه با استفاده از کارشناسان و افسران خبره توانست مانع وقوع  و کشف بسیاری از جرایم اینترنتی شود و 67 درصد پرونده های تشکیل شده را به سرانجام برساند. آمار کشفی که دو برابر آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته جهان است. در خصوص آخرین وضعیت جرایم نوپدید گفتگویی را با سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس فتا انجام دادیم که در زیر می خوانید.
 
*خبرگزاری مهر- گروه اجتماعی: با توجه به اینکه برخی از جرایم رخ داده در فضای سایبر فرا ملی و بدون حدود و مرز است. پلیس فتا چه اقداماتی را برای کشف جرایم فرا ملی انجام داده است.
 
- سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس فتا: پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات وظیفه ی برخورد با جرائم در فضای مجازی را بر عهده دارد و این وظیفه جرائم بین المللی حوزه ی سایبر را نیز شامل می شود. جرائمی که منشأ خارجی دارند ولی اثر جرم به اتباع کشور از طریق اخذ دستور مقام قضایی و با پیگیری پلیس بین الملل نیروی انتظامی ـ اینترپل ـ به اطلاع کشور مبدأ جرم می رسد و آنها نیز موظفند طبق پروتکل های قضایی و پلیسی بین المللی نسبت به رسیدگی و تعقیب مجرمین اقدام کنند. فضای سایبر فاقد مرز و محدودیتهای مکانی است، لذا برخورد با جرائم آن نیز نیازمند همکاری بین المللی است. پلیس فتا آمادگی همکاری در زمینه برخورد با جرائم سایبری را در سطح جهانی دارد و قبلاً نیز اقدامات موثّری در این زمینه انجام داده است.
 
* پرونده ای نیز در این رابطه وجود دارد؟
 
-یکی از پرونده های پلیس مربوط به حمله ی سایبری به سیتی بانک آمریکا است. این پرونده پس از اعلام آمریکائی ها از طریق شرکت امنیتی" RSA " که پشتیبان امنیتی بانک مذکور است، توسط پلیس فتا مورد پی جوئی قرار گرفت و مشخص شد که در این حمله سیستم های رایانه ای کاربران ایرانی بعنوان بات نت، مورد سوء استفاده قرار گرفته است. لذا IP های اصلی مهاجم در کشورهای ایتالیا و انگلستان توسط کارشناسان پلیس فتا شناسایی شد و نتایج تحقیقات به همراه مستندات به طرف خارجی اعلام شد. در مجموع مشخص شد که مجرمان حمله کننده به سیتی بانک آمریکا داخل ایران نبوده اند و کاربران ایرانی نه تنها نقشی در آن نداشتند، بلکه خود به نوعی از قربانیان این جرم سایبری بین المللی بوده اند.
 
* بات نت به چه معناست؟
 
- بات نت شبکه ای از رایانه های آلوده است که خود قربانی هکرها قرار شده اند. هکرها با آلوده کردن رایانه های متصل به شبکه، بدون آنکه خود کاربران بدانند، در مواقع حملات توزیع شده ی ممانعت از سرویس (DDOS) از آنها برای ارسال حجم عظیمی از داده برای ایجاد اختلال و منع دسترسی به سرورهای اینترنتی استفاده می کنند. در مواقعی که کاربران در تامین امنیت رایانه ی خود سهل انگاری کنند و نسبت به استفاده از پهنای باند اینترنت خود حفاظت و مراقبت لازم را نکنند، امکان آلوده شدن سیستم های آنها و تبدیل شدن به زامبی یا بخشی از شبکه ی بات نت وجود دارد.
 
*در روزهای اخیر رسانه های غربی، ایران را به حمله ی سایبری به سرورهای آمریکایی، خصوصاً بانکها متهم کرده اند. واکنش شما به این شایعه پراکنیها چیست؟
 
- اینها بیشتر هیاهوی رسانه ای است که همیشه از سوی امریکایی ها وجود داشته است و خیلی اهمیتی ندارد. اما در این ادعای جدید رسانه ای در خصوص برخی حملات از سوی ایران به بانک های امریکایی، اگر امریکایی ها دلایل و مستندات قانونی قابل پی جویی دارند، از طریق اینترپل و مراجع بین المللی ذی صلاح به پلیس فتا ارسال کنند تا  رسیدگی شود. ما تاکنون هیچ گونه شکایت یا تقاضایی برای رسیدگی دریافت نکرده ایم و در اخبار منتشر شده در رسانه های غربی نیز هیچ دلیل قانونی و روشنی برای اثبات اینکه منشأ حملات، ایران بوده ارائه نشده است. صرفاً اظهار نظرهایی غیرکارشناسی و نامستدل، آن هم توسط مقامات غیرمسوول صورت گرفته است که به خوبی نمایانگر جبهه گیری و موضع سیاسی آنهاست. این ها همه حاشیه سازی است و غربی ها از این طریق می خواهند به سیاست ایران هراسی خود بعد تازه ای بدهند. البته در صورت صحت چنین اتهامی، بدون اغماض و به شدت با هکرها برخورد می شود و به هیچ وجه در این گونه جرایم با کسی مسامحه نمی کنیم.اگرچه پلیس صرفاً با انتشار این اخبار، دست به تحقیقاتی زد، ولی در بررسی های پلیس فتا، هیچ دلیل قانع کننده و مدرکی دال بر این ادعای امریکایی ها به دست نیامد.
 
 
 
* درباره همکاری های بین المللی در مبارزه با جرایم سایبری، پلیس فتا چگونه عمل می کند؟
 
- یک پارچگی مسائل فضای سایبری و مرزناپذیری آن، موجب وابستگی عمیق امنیت سایبری کشورها به یکدیگر می شود به طوری که برقرار امنیت سایبری هر کشور به منزله ی افزایش سطح امنیت همه ی کشورهاست. ما معتقدیم که تامین امنیت فضای سایبری نیازمند همکاری و تعامل نزدیک همه ی کشورها و کنار گذاشتن اختلافات سیاسی در برخورد با جرایم سایبری است. چرا که این وظیفه ی ذاتی پلیس در همه ی کشورهاست که نسبت به احقاق حق شهروندان در برابر تعرض مجرمین سایبری، اقدام کند. از این رو، موضوع رسیدگی به جرایم فضای سایبری و تامین ارتباطات، تبادل دانش و تجربه و اشتراک روش ها و آموزش های مورد نیاز پلیس های کشورها در برخورد با جرایم نوظهور سایبری، نباید تحت تاثیر مشکلات و برخوردهای بین المللی و تحریم های سیاسی و اقتصادی قرار گیرد. تعامل بیشتر پلیس های سایبری کشورهای دنیا و ایجاد ارتباط نزدیک و موثر می تواند به تامین بخش مهمی از اهداف پلیس در مقابله با جرایم سایبری در سطح جهانی و منطقه ای به همه ی کشورها کمک کند.
 
* نحوه همکاری پلیس فتا با پلیس اینترپل چگونه است؟
 
- اخیراً معاون اجرایی خدمات پلیسی، معاون آموزش و ظرفیت سازی و معاون بخش خاورمیانه و شمال افریقای اینترپل، بازدیدی از پلیس ایران داشتند که جلسه ای هم با پلیس فتا برگزار کردند. در این جلسه ما اعلام آمادگی کردیم که در مرکز جرایم سایبری اینترپل یا IDCC مشارکت فعال داشته باشیم و کارشناسان خود را به آن مرکز اعزام کنیم. همچنین اعلام آمادگی کردیم که در صورت درخواست هر کدام از پلیس های دنیا به تاسیس پلیس سایبری، از هیچ کمک و همکاری دریغ نکنیم.
 
آقای لوبوتن معاون اجرایی خدمات پلیسی اینترپل نیز اذعان کرد که پلیس فتا به رغم نو پا بودن، از پیشرفته ترین پلیس های سایبری است و نسبت آمار کشف جرایم آن، دو برابر پلیس امریکاست. همچنین وی ضمن مشاهده ی انیمیشن های آموزشی پلیس فتا درخواست کرد که این انیمیشن ها در وب سایت اینترپل قرار داده شود که به این منظور مشغول دوبله ی آن ها به زبان انگلیسی هستیم تا پخش جهانی شوند. وی از اعلام آمادگی پلیس برای مشارکت های بین المللی تشکر کرد و خواستار ملاقات های بعدی پلیس فتای ایران در راستای تبادل اطّلاعات برای ایجاد فضای سایبری امن تر، در سرتاسر دنیا شد.

کلید واژه ها: پلیس سایبری جرایم پلیس فتا فتا بین المللی اینترپل بانک جرایم سایبری کاربران آمریکا امنیت برخورد با رسانه پلیس های فضای سایبری پرونده بات نت همه ی پلیسی به سیتی جرائم رایانه بانک آمریکا نت بات جرم سیتی با جرایم


نظر شما :